Röportajlar

Seda Saroğlu ile Nar Montessori Kreş Röportajı

nar-montessori-kreş

Seda Saroğlu Kimdir?

1985 İzmit doğumluyum. 3 kız kardeşin en büyüğü. Ablalık belki de ruhuma bu kadar anaç bir duygu veren. Annelik duygusunu hep merak etmiş biri ve kanımdan, canımdan olmasa bile her çocuğa sınırsız bir sevgi, şefkat duyan biriyim ve kendimi bildiğimden beri en büyük isteğim onlara hayatlarında bir şeyler katabilmek oldu.

Doğum yeriniz ve okuduğunuz okullar?

Doğum yerim, küçük bir şehir olan İzmit ve ardından okuduğum yer tam tersine bir o kadar büyük bir şehir Ankara Bilkent Üniversitesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunuyum. 2008’de, her anı burnumda tüten, 4 yıllık Bilkent serüvenimin sonuna gelip küçük şehrime geri dönerken elbette kafamda bir sürü soru işareti vardı.

nar-montessori-kreş

Aklınızda ne gibi sorular vardı? Sizi düşündüren neydi?

Ne yapacaktım şimdi? Kariyerime nasıl yön vermeliydim? Hep bir anaokulu veya kreş hayalim vardı ancak önce bir pişmeliydim, kendimi daha çok geliştirmeliydim eğitim sektöründe, çünkü bu işi sadece ticari amaçla değil gerçekten gönülden iyi bir iş yapmak istiyordum.

Bu isteğinizi gerçekleştirmek için neler yapmanız gerekti?

Kendi alanım olan İngilizce öğretmenliğini yapabilmek için pedagojik formasyon sertifikası almaya karar vererek başladım. Marmara Üniversitesinde formasyonumu tamamladıktan sonra İngilizce öğretmenliği yapmaya başladım.

Kaç yaş grubuna öğretmenlik yapıyordunuz?

İlk çalıştığım gruplar sadece 7-14 yaş arasındaydı. Akabinde bünyesinde hem anaokulu hem ilkokul olan özel bir eğitim kurumunda çalıştığım süre içerisinde anaokulunda bilingual education (çift ana dil eğitimi) uygulamasında gözlemlediğim, çocukların bireysel öğrenme zekâlarına göre çok daha hızlı öğrendikleri ve doğal hayatlarında uygulamaya döndürebildiklerinde bilginin daha kalıcı olduğuydu.

nar-montessori-kreş-izmit

Bu eğitimler hakkında kendinizi nasıl geliştirdiniz?

Eğitimde bireyselliğe ve özgürlüğe ihtiyaç vardı ancak 7 yaş çok geçti.  Bu nedenle işin temeline bilgi anlamında da inmek istedim, çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitmenlik sertifika programlarına ve seminerlerine katıldım.

Nar Montessori Kreş’i Nasıl Kuruldu?

O süre içinde çalıştığım eğitim kurumunda tanıştığım ve çokta iyi anlaştığım hem özel hem iş hayatımda birçok konuda aynı pencereden bakabildiğim ve önemlisi konu iş hayatı ise; bu noktada benimle aynı oranda titiz davranan, işini seven ve önemseyen sevgili arkadaşlarım Neslihan Altınsoy ve Selin Aydın ile ilk adımı attık.  Her zaman ki sohbetlerimiz arasında neden bu işi kendimiz yapmıyoruz diyerek bu fikri ortaya attık.

Başarınızı neye bağlıyorsunuz?

Çünkü biz çalıştığı sektörde elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan, her şeyin kusursuz olmasını isteyen ve kendine güvenen 3 girişimci bayandık. Aslında çıktığımız bu yol hem çok heyecan verici hem çok keyifli hem de bir o kadar riskli ve zorlu bir yoldu.

Diğer kreşlerden ve anaokullarından farkınız nedir?

Birçok anaokulu ve kreş var. Hepsinin kendine özgü bir eğitim sistemi var. Bizleri yeni bir sistem arayışına iten 7-14 yaş arasındaki çocukların özgüven, konsantrasyon, ve ne istediğini bilme eksikliğinin okul öncesine dayandığı düşüncesi itti.

nar-montessori-kreş

Montessori eğitim sistemini seçme nedeniniz nedir?

Bir araştırma sonucunda Montessori eğitimi ile tanıştık ve deyim yerinde ise hayran kaldık. Düşünsenize çocuklar okula geldiği andan itibaren onlara birer birey gibi davranan öğretmenler ile karşılaşacak, onların özgür tercihlerine saygı duyan, kendi işlerini kendi yapabilmelerine fırsat verilen ve sabır gösterilen bir yer olacaktı bu okul. İşin bizi endişelendiren kısımlarından biri de bu sistemi ebeveynlere nasıl doğru anlatabiliriz kısmıydı. Ancak bu konu sandığımızdan çok daha kolay oldu. Çünkü İzmit’te uzun yıllardır bu sistemi araştıran, evde uygulamaya çalışan, Montessori ile ilgili kitaplar okuyan, blogları takip eden anneler ile karşılaştık.

Montessori ile nasıl tanıştınız? Montessori sizin için ne demek?

Montessori eğitim sistemini detaylı araştırınca da bu konuda hatırı sayılır bir eğitim geçmişi olan Emel Çakıroğlu Wilbrant’ın seminerine katılarak kendisi ile tanışma fırsatı yakaladık. Uzun görüşmeler sonunda Emel hanım ile birlikte çalışma kararı aldık.. Bize birçok konuda destek verdi en önemlisi bu işi ticari bir amaçla değil gönülden yapacağımıza inandı. Kendisinden kurum olarak eğitimler aldık ve almaya devam ediyoruz aynı zaman da ayda bir kez okulumuzda montessori eğitimi ve eğitimin evde ki ayağı hakkında velilerimizi bilinçlendirme adına toplantı düzenliyoruz.. Montessori eğitim sisteminde materyallerle eğitim veriliyor. Montessori eğitim programı Maria Montessori tarafından geliştirilmiş olan bir eğitim modelidir.

Nar Montessori Kreş’i ne kadar süredir eğitim veriyor?

Bu yıl Nar Montessori Kreş’in ilk yılı.. Biz 3 ortak uzun süre emek verdiğimiz gece gündüz demeden çalıştığımız bu projenin olmazsa olmazları çocuklarımız ile mutlu, huzurlu ve güven dolu bir çatı altında 2013 -2014 eğitim öğretim yılına adım attık. Bu yolda bize inanan, güvenen, maddi manevi desteklerini esirgemeyen herkese sonsuz teşekkür ediyoruz.

Montessori Eğitim Videosu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=narCJsUEAKk[/youtube]

Sosyal Medya’dan ne gibi durumlarda faydalanıyorsunuz?

Sadece iş alanında faydalı buluyorum.

En çok izlediğiniz TV programları nelerdir?

Genellikle TV izlemiyorum.

Hobileriniz Nelerdir?

Tarihi yerlere gitmek, spor yapmak, kitap okumak, film izlemek.

Kendinizi bir kelime ile ifade ederseniz bu nasıl bir kelime olur?

İnanmak başarmanın yarısı ise biz bu işe gönülden inandık…

nar-montessori-kreş

İnternetanneleri diğer Montessori Yazıları için tıklayın.

Nar Montessori İletişim

Nar Montessori Kreş Web

Nar Montessori Facebook

Nar Montessori Twitter

E-mail

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top