Aktivite

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Nereye Gidelim?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklarla bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz? Bugünü evde TV izleyerek geçirmek yerine hem eğlenceli hem öğretici bir programla geçirebilirsiniz. Neden sizin için de aktif, heyecanlı, kutlu bir gün olmasın ki? Nereye gideceğinize henüz karar vermediyseniz, enuygun.com’un İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep için birkaç önerisi var.

VİALAND:

Türkiye’nin en büyük temalı parkı olan Vialand, hem çocuklar hem de yetişkinler için çeşitli aktiviteler sunuyor. Eyüp’teki bu parkın temalı oyun alanları, çocuklarınız için çok eğlenceli olabilir. Tek giriş çoklu giriş ve yine kredi kartı vs. gibi kampanyalar oluyor. Gitmeden önce kampanyalı fiyatlara da göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca burada büyük bir alışveriş merkezi de var. Sultanahmet, Taksim, Bakırköy gibi merkezi yerlerden servisler kalkıyor.

f: gezipgordum

MİNİATÜRK:

Türkiye’deki tüm tarihi ve kültürel eserlerin minik örneklerini görmeye ne dersiniz? Haliç kıyısındaki Miniatürk’te Boğaz Köprüsü’nden, Kızkulesi’ne kadar pek çok yerin minyatür örneklerini bulabileceğiniz bu yerde, çocuğunuz hem bilgilenir hem de eğlenir. Biletinizi, maketlerin önündeki kutulara okuttuğunuzda size eserle ilgili ayrıntılı bilgi veriliyor. Bilet fiyatları da ucuz. Öğrenciler için 3 TL yetişkinler içinse 7,5 TL.

RAHMİ KOÇ MÜZESİ:

Burası bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğiniz bir içeriğe sahip. Miniatürk’ün hemen yanında Haliç kenarında çocuklarınızla birlikte gezebileceğiniz bir başka yer de Rahmi Koç Müzesi. Türkiye’nin sanayi gelişimini yakından izleyebileceğiniz bu yerde klasik otomobiller, çok eski çağlardan kalma bisikletler, denizaltı, gemi gibi pek çok araç sergileniyor. Müzenin giriş ücreti büyükler için 15 TL, çocuklar içinse 6 TL.

f: bunubugunogrendim

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ:

Yazar Sunay Akın, sahip olduğu Göztepe’deki tarihi köşkü, her türden oyuncağın bulunduğu bir müzeye çevirmiş. Müzede 1700’lü yılların başından bu yana pek çok oyuncak ve onların tarihiyle ilgili anlatımlar bulunuyor. Oyuncaklarla ilgili aradığınız her şey bu müzede var. Müzenin giriş ücreti indirimli 9 TL. Buradan Bağdat Caddesi’ne de 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Dilerseniz müzenin ardından caddede çocuğunuzla birlikte bir gezintiye çıkabilirsiniz.

DARICA BOĞAZİÇİ HAYVANAT BAHÇESİ – KOCAELİ:

Hayvanların, bahçelere tıkılmasını tasvip etmesek de, şehirde yaşayan çocukların hayvanları görüp, tanıma ihtimali olan tek yer hayvanat bahçeleri. İstanbul’a en yakın hayvanat bahçesi Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunuyor. Bu özel hayvanat bahçesinde sayısız türde hayvan örneği var. Kurucu Faruk Yalçın kendisine ait çiftliğini ve hayvan türlerini zamanla çeşitlendirerek bu hayvanat bahçesini kurmuş.

f: webdergi

ANKARA:

Ankara Harikalar Parkı, Avrupa’nın en büyük parklarından biri. 1 milyon 320 bin metrekare alanda suni gözetler, kayıklar, go kart, kaykay pisti, model uçak pisti, model araba pisti, spor alanları gibi yerler bulunur. Ankara’da ayrıca çocuklarınızla birlikte gidebileceğiniz çok sayıda park var. Atatürk Orman Çiftliği, Kuğulu Park, Gençlik Parkı, Mavi Göl, Göksu Parkı ya da Gölbaşı’na gidebilirsiniz. Ama tabi Ulu Önder Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir’i de ilk sıraya alalım.

İZMİR:

İzmir’de baharı karşılayacağınız güzel bir günde Çeşme, Urla, Kuşadası gibi yerlere gidebilirsiniz. Ya da temiz hava ve bol oksijen istiyorsanız Balçova’da Teleferiğe binebilir, Ahmet Taner Kışlalı Doğal Yaşam Parkı ve İzmir Kuş Cenneti’ni gezebilirsiniz. Çeşme’de ise yeni açılan Ilıca Aqua Toy City Park’ı gezmenizi tavsiye ederiz. Giriş ücreti Ilıca Otel müşterilerine 30 TL, dışarıdan gelenler için 60 TL.

AQUAPARK ADALAND – KUŞADASI:

Avrupa’da da sayısız aquapark var ancak bu kez bizden bir adres vermek istedik. New York Post tarafından dünyanın en iyi 10 su parkından biri olarak gösterilen Adaland’da dev su kaydırakları, havuzlar oldukça yüksekten kayabileceğiniz kaydıraklar, rafting ve safari gibi imkanlar var.

GAZİANTEP:

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesinin Gaziantep’te bulunduğunu biliyor muydunuz? 100 dönümlük alanda hizmet veren Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun alan olarak birinci, dünyanın ve Avrupa’nın ise ikinci büyük doğa parkı. Burada 90 türden 3.720 hayvanın barındığı kuş kafesi, 74 türden 2950 hayvana ev sahipliği yapan akvaryum, 10 türden 64 hayvanın bulunduğu sürüngen bölümü vardır.

 

Kaynak: enuygun

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top