Aile

3 Yaşındaki Oğlunu Kaybeden Babanın Ebeveynlere 10 Tavsiyesi

Evlat acısı bu hayattaki en büyük yaralardan biri olsa gerek… Belki de en büyük… Kimsenin böyle bir acı yaşamaması dileğiyle…

Şimdi iki kızı ve eşiyle birlikte hayata devam eden Richard Pringle, sadece 3 yaşındaki oğlu Hughie’yi beyin kanamasından dolayı kaybediyor. Geçtiğimiz günlerde, onun anısına paylaştığı yazıda oğlunu kaybettikten sonra öğrendiği 10 şeyi ebeveynlere aktarıyor. Daha doğrusu çocukları hâlâ hayatta ve yanlarındayken yapmalarını istediği şeyleri söylüyor. Ünlü oyuncu Ashton Kutcher da bu yazıyı facebook hesabında paylaşanlar arasında.

1- Bir daha asla ama asla onu öpemeyecek ve sevemeyecekmiş gibi çok öpün ve sevin.

2- Her zaman bir şeyler için zamanınız var. Her ne yapıyor olursanız olun, onu bırakın ve çocuğunuzla oynayın. Bir dakika bile olsa… Hiçbir şey, biraz beklemeyecek kadar önemli değil.

3- Mümkün olduğunca çok fotoğraf ve video çekin. Bir gün elinizde kalan tek şey onlar olabilir.

Richard Pringle

4- Para değil zamanınızı harcayın. Harcadığınız para önemli değil, ne yaptığınız önemli. Su birikintilerinin üzerinde zıplayın, yürüyüşe çıkın, denizde yüzün, kamp yapın ve eğlenin. Onların tek istediği bu! Hughie için neler satın aldığımı hiç hatırlamıyorum, sadece yaptıklarımızı hatırlıyorum.

5- Şarkı söyleyin, birlikte şarkı söyleyin. Benim en mutlu anılarım, Hughie’nin arabanın yan koltuğunda ya da kollarımda olduğu ve birlikte en sevdiğimiz şarkıları söylediğimiz anlar. Müzik, hatıraları yaratır.

BU BABAYI ALKIŞLIYORUZ: EŞİME YARDIM ETMİYORUM

6- Basit şeylerin kıymetini bilin. Akşam saatleri yatak odasında hikâyeler okumak, beraber akşam yemekleri yemek, tembel tembel geçen Pazar günleri… Basit şeylerin kıymetini bilin. Bunlar benim en çok özlediğim şeyler. Bu özel zamanların farkına varmadan geçip gitmesine izin vermeyin.

7- Yanından ayrılırken onu mutlaka öpün. Eğer unutursanız geri dönün ve onu öpün. Onu öpmek için bir şansınızın daha olup olamayacağını asla bilemezsiniz.

Richard Pringle

8- Sıkıcı şeyleri eğlenceli hale getirin. Alışveriş yapmak, arabayla tur atmak, dükkanlarda gezmek… Şakalar yapın, kahkaha atın, gülümseyin ve kendinizden memnun olun. Onlar böyle şeylerden hoşlanır. Hayat, eğlenmemek için çok kısa.

9- Bir günlük tutun. Yaptığı her şeyi yazın. Söylediği komik şeyleri, yaptığı tatlı şeyleri… Biz Hughie’yi kaybettikten sonra günlük tutmaya başladık. Her şeyi hatırlamak istiyoruz.

10- Eğer çocuğunuzla birlikteyseniz, onu her gece öpün. Birlikte kahvaltı yapın. Okula onunla birlikte yürüyün. Üniversitede yanında olun. Evlenirken yanında olun. Çok şanslınız. Bunu asla unutmayın.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top