Beslenme

3 Yeşil 1 Beyaz 1 Siyah Besinle Daha Sağlıklı Olun

 

Daha fazla tüketmemiz gereken çok çok fazla besin maddesi olabilir. Her şeyden az az yemek gerekiyor değil mi? Hiçbir gıda günde bir kg. yememizi gerektirmiyor. Bu da can bu da bünye bu da vücut, aşırı yükleme yapmamak gerek. Yeşilist sitesinin “süper gıda” adını vererek sıraladığı bu 6 besini biz de size aktarmak istedik. Bu besinlerde daha fazla vitamin, mineral var diyerek, süper olduklarını iddia etmişler. Zaten yıllardır, pek çok yerde faydalarını okuduğumuz bu gıdaları bir kez daha hatırlayalım.

Koyu yeşil yapraklı yeşillikler

Karalahana, pazı, ıspanak, roka ve marul gibi yeşillikler… Kalsiyum, lif, protein ve bol bol vitamin içeren bu yeşillikler, her atıştırmayı ve yemeği destekleyecek ve güçlendirecek seçenekler.

Koyu yeşilliklerde özellikle 100 gram pişmiş ıspanakta günlük ihtiyacın %39’u yani 157 mg civarında magnezyum bulunmakta. A, C, K vitaminleri ve demir içeren bu yeşillikler aynı zamanda hücrelerinizi koruyan ve kanser riskini düşüren bitkisel bileşiklere de sahip.

Avokado

Avokado potasyum ve lif kaynağı olmasının yanında aynı zamanda sağlıklı yağların en iyi örneklerinden tekil doymamış bir yağ kaynağı.

Avokadonun 100 gramında günlük ihtiyacınızın %15’ine denk gelen 58 mg magnezyum bulunmakta. B ve K vitaminleri, potasyum ve yüksek oranda lif içeren avokado aynı zamanda enfeksiyon riskini azaltan doyurucu bir besin.

Kivi

Kivi hem bir C vitamini deposu ve hem de çok iyi bir lif kaynağı olduğundan, diğer meyvelere nazaran öne çıkıyor.

100 gram kivi günlük C vitamininizin %154’ünü karşılarken, aynı zamanda K vitamini ihtiyacınızın %34’ünü, bakır ihtiyacınızın ise %14’ünü ve lif ihtiyacınızın %10’unu karşılamakta.

Zencefil ve sarımsak

20 gram sarımsak manganez ve B vitamini için günlük ihtiyacınızın %10’unu karşılarken, 100 gram zencefil ise magnezyum ve C vitamini ihtiyacınızın %10’unun karşılayacaktır.

Her iki besin de kanser riskine karşı en iyi silahlarımızdan antioksidanların en iyi kaynaklarından biri. Aynı zamanda sarımsak soğuk algınlığına iyi gelirken, zencefil sindirim problemleri için birebir.

Siyah çikolata

İçinde katkı maddesi bulunmayan, %70 ve üzeri kakao içeren siyah ya da bitter çikolatalar leziz olmasının yanında aynı zamanda flavin proteinleri ile besleyici özellikler de taşıyor.

20 gram siyah çikolatada 3,3 mg demir bulunmakta ve bu da günlük ihtiyacınızın %20’sine denk geliyor. Küçük bir porsiyon çikolata ile aynı zamanda bakır ihtiyacınızın %25’ini ve magnezyum ihtiyacınızın %16’sını karşılayabilir.

Siyah çikolata aynı zamanda içerdiği probiyotik lifler, sindirim sisteminizin dostu yararlı bakterilerinizi canlandırır. Araştırmalar siyah çikolatanın kolestrolü düşürdüğü ve kalp krizi ve felç riskini azalttığını gösteriyor.

foto, kivi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top