Diyet

30 Yaşından Sonra Kilo Vermek İçin Kadınlara Tavsiyeler

30 yaşından sonra kadınlar için kilo vermek daha zor oluyor. Metabolizma çalışma hızı 30’lu yaşlardan sonra yavaşladığı için kilo vermek güçleşiyor ve bu yaşlarda yediğimiz yemek miktarı ve kalitesi daha önemli bir hal alıyor.

Ayrıca 30’lu yaşlar, kariyer ve özel yaşam alanlarında en iyi olmak için çaba sarf edilen, günlerin bir koşu bandındaymış gibi geçtiği, yoğun bir rekabet ortamında çırpınılan zamanlar. Tüm bu güçlükler de kadınların kendilerine zaman ayırmalarına engel oluyor. Sağlıklı yaşam uzmanlarının, kilo kaybetme konusunda kadınları tavsiyeleri var. Birkaç başlıkta bunları sıraladık. İşte 30 yaşından sonra kilo vermenize yardımcı olacak tüyolar.

Şeker – Yemeyin, çaya, kahveye mümkün olduğunca şeker atmamaya çalışın ayrıca tatlı besinlerden uzak durun. Pek çok hastalığın sebeplerinden biri şeker.

Bakliyat tüketin – Fasulye, bezelye, nohut gibi bakliyatları tüketmeye çalışın. Yüksek protein içerir, kilo vermek isteyenlerin dostudur.

Taze besinler yiyin – Hazır gıdaları tüketmekten kaçının, mümkünse evde yemek yapın. Taze ve mevsiminde meyve ve sebzeler tüketin. Mantar, biber, soğan, domates, avokado tüketin.

Kahvaltı – Kahvaltı günün en önemli öğünü. Sabah kahvaltıya ayıracak çok zamanınız yoksa bile, bir haşlanmış yumurta sizi bir süre tok tutmaya yetecektir.

Yemek saatlerine dikkat – Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri saatlerinizi belirleyin. Akşam yemeği en geç 19.00 olacak şekilde bir ayarlama yapın.

Neden yemek yiyorum? – Gerçekten neden yemek yediğinizi öğrenin. Pek çok obez insan psikolojik olarak sağlıklı olmadığı için yemek yiyor. Unutmayın ki duygusal boşluklarınızı, midenizi doldurarak geçiremezsiniz.

Rahatla… – Stres, yeme bozukluklarına da yol açıyor. Zihninizi dinlendirin ve mutluluğunuzu artırın. Vücudunuzla, kendinizle ve dünya ile barışın. Kendinize ve başkalarına olan sevgi sayesinde, daha sağlıklı olmak isteyeceksiniz zaten.

Vegan olmak – Bir vegan ya da vejetaryen olmasanız da et tüketiminizi azaltmaya çalışın. Yoğurt, meyve, bakliyat, fındık ve tahıllı besinlerin tüketimini artırın.

Yaz yaz yaz… – Günlük yediğiniz her şey bir not defterine yazın, her gün o deftere bakın ve gerçeklerle yüzleşin.

Çorba ile başlayın – Çorba hem sağlıklı hem kilo vermeye yardımcı olabilir. Akşam yemeğine çorba ile başlayın ve yemeğin kalan kısmını abartmayın.

Alkol – Alkollü içeceklerin her çeşidi çok fazla kalori içerir. 20’li yaşlarda çok fazla tükettiyseniz de 30’lu yaşlarda biraz azaltmakta fayda var.

Uyku – Uyku düzeni kilo verme konusunda çok önemli. Düzenli bir uyku her gün gerekli, günde 8 saat civarı uyumamız gerekiyor.

*D vitamini alın, güneşe çıkın.

*Mutlaka bol su için, özellikle yaz aylarında.

*Kilo vermeye karar verdiyseniz, ilk iş olarak porsiyonlarınızı küçültün.

*Daha küçük tabaklar kullanın, büyük tabakları rafların üst katlarına koyun.

*Hareket etmekten korkmayın.

*Yoğun egzersiz programlarına katılamayacak olsanız da, mümkün olduğunca yürüyün.

*Yoğurt ve probiyotik içeren besinler tüketin.

womansday

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top