Aile

Amerika’da Siyahi Bir Baba Olmak

Bu fotoğraf projesi Amerika’daki siyahi babaları konu ediniyor. Amerika’da siyahi bir baba olmak nasıl bir şeydir, babaların ağzından dinliyoruz. Çalışmayı Philadelphia’da yürüten bebek-aile fotoğrafçısı Lucy Baber, toplamda 100 siyahi baba ile görüşüyor. Proje, siyahi babaların nasıl da sevecen, çalışkan ve ilgili olduğunu görmemizi sağlıyor.

Fotoğrafçı Lucy Baber, siyahi insanların yaşamlarına dikkat çekmek amacıyla başlayan hareket “Black Lives Matter”a bu projeyle katkıda bulunmak istiyor. Fotoğrafçının amacı, günümüzde çocuk yetiştirirken siyah olmanın anlamını keşfetmek. Tüm ailelerin bu fotoğraflara bakınca ders alması gerektiğini düşünüyor ve çocuk yetiştirmekte ırksal bir farklılığın olmadığını göstermeye çalışıyor.

Lucy, bu insanlarla zaman geçirirken adalet sistemi hakkında daha fazla bilgi edinip, endişe duyuyor. Çünkü ırkçılığı derine gömmeye çalışsak da, insanların ve medyanın rengi farklı olan insanlara karşı hâlâ değiştirmeleri gereken çok şey olduğunu fark ediyor.

1-Dewain: “Bu toplumda siyah bir baba olmaktan gurur duyuyorum. Yıllardır kültürümüzden gelen damga çok olumsuz. Ancak bugün geldiğim noktada büyük babamın etkisi büyüktür. Bana birine yatırım yapmanın anlamını öğretti. Ve şimdi kendimi, yaptıklarını seven pek çok siyahi akranımla çevrili buluyorum. Facebook ve Instagram’da ana sayfada aşağı doğru inerken, arkadaşlarımın çocuklarıyla kaliteli zaman geçirdikleri paylaşımları görüyorum ve çok seviniyorum. Bunun en iyi tarafı ise, çocuklarıyla beraber olmayı kesinlikle bir zorunluluk olarak görmüyorlar, benim gibi, bundan gerçekten büyük zevk alıyorlar.”

2-Isaiah: “Bu zaman diliminde bir Afrikalı Amerikan babayım ve bu dünyada bazen güzel şeyler yapmaya çalışırken suçlanıyorum. Çocuklarımın ihtiyaç duydukları şeylere sahip olmaları için yorulmak bilmeden çalışıyorum. Hayatta onların gülümsemesini görmekten daha tatmin edici bir şey yok. Maalesef insanlar arasında merhamet ve eşitlik yok ve çocuklarımızı korumak için bunu onlara anlatmamız gerekiyor.”

3-Wheyne: “Amerika’da siyahi bir baba olmak oldukça karışıktır. Ortalama bir Amerikan babanın aksine daha bilinçli olmalıyız. Toplumun hakkımızda düşündüğü olumsuz algıları yıkmak için iki kat fazla çalışmalıyız. Yine de, insanların olumsuz ön yargılarını, kişisel olarak kendimi kanıtlamak için ve büyümek için bir fırsat olarak görüyorum.”

4-Andrew: “Bir çocuğun, farklı göründüğü için diğer çocukların ondan hoşlanmayacağını ya da onunla oyun oynamak istemeyeceğini anlaması gerçekten çok zor.”

5-Mengistu: “Siyah bir baba olmak, çocuklarım için sevgi ve güç sağlamak demektir. Onların kendilerini ve çevrelerindeki insanları sevmelerini istiyorum. Onların kim olduklarını ve nereden geldiklerini bilen, güçlü kişiler olmalarını istiyorum. Benim korkum, siyahi insanların tarihi hakkında olan biteni zayıflatıp, tarihi yeniden yazmaya çalışmalarıdır. Bununla birlikte, yıllar önce açıkça yaşanan nefretin toplumumuza geri dönmesinden de korkuyorum. Bu yüzden, çocuklarımın kim olduklarını ve kendilerini savunmanın ne demek olduğunu anlamaları gerekiyor.”

6-Rashod: “Siyahi bir adam ve polis memuru olarak Black Lives Matter hareketi beni hem kişisel hem mesleki anlamda etkiledi. Kısacası, bir polis memuru olmak ya da polis vahşetinin siyahi bir kurbanı olmak arasında taraf olmaktan nefret ediyorum. İş yerinde, devriye gezen memurlardan müthiş insanlar tanıyorum. Fakat diğer taraftan, cildimin renginden dolayı polisler tarafından hedef gösterildiğimi de hissettim. Siyah bir çocuk yetiştirirken de umudum, çocukların bir kişiyi renginden dolayı değil, karakterinden dolayı yargılamayı öğrenmesidir. Korkarım ki, toplum aynı kalacak ve daha iyi yönde değişmeyecek.”

7-Derrick: “Burada insanlara gösterdiklerimiz, çok şey ifade ediyor: Çocuklarımızı yetiştiriyoruz, eşlerimizi seviyoruz ve mümkün olduğunca toplumda iyi erkek modeller olmaya çalışıyoruz.”

8-Dwayne: “Bir baba olmak tüm hayatımın en önemli şeyi ve onu her yönüyle kucaklıyorum. 15 ve 16 yaşlarında, oldukça zeki, şirin ve akıllı iki kızım var. Bu, benim, eşimin, arkadaşların ve okuldaki insanlar tarafından sevgi ve destekle oluşmuş bir kombinasyondur. Evimizde siyaset, ırk, cinsiyet, okul hayatı, müzik ve insan ilişkileri gibi hemen her konuda konuşuyoruz. Bu karanlık zamanları da atlatacağımızı düşünüyorum ve güvende hissetmek istiyorum. Ancak herkesin bunu istemediğini biliyorum. Çocuklarımın da genç yaşlarına rağmen güçlü sosyal bir bilince sahip olmaları, ayrıca aktif olmaları da beni gururlandırıyor ve gençler bana umut veriyor.”

9-Kalif: “Bu toplumda, bir devlet görevlisi tarafından kızımla birlikteyken hayatımı kaybedebilirim. Konu ne olursa olsun haklı da olsam, kamera kayıtları bile olsa, kaza süsü verilebilir. Black Lives Matter, bence bu toplumu insanlığımızdan haberdar etmek üzere oluşmuş bir harekettir. Tüm siyahların hayatı önemlidir. Bu hareket, siyahilerin karşılaştıkları adaletsizliğe dikkat çekmek için çalışıyor ve benim için önemli. Buna ek olarak, buraya ait olmadığımı düşünen pek çok beyaz Amerikalıdan bahsedebilirim. Meslek edinmenin zorluklarından bahsedebilirim. Amerika’da siyah olmanın zorluklarını anlatabilirim. Kızımın yetişkinliğe geçerken mücadele edecek olmasından korkuyorum. Genel korkum onun yetişkinliğini görebilir miyim, hayatım buna yetecek mi?”

10-Jamiel: “Otizmli bir oğlum olduğu için endişeliyim. Bu soğuk ve tempolu dünyada, yetiştirdiğim oğlum, gerçek aşkı bulabilecek mi ve merhamet görebilecek mi?”

 

Fotoğrafçı Lucy’nin bu projesi hakkında daha fazla bilgiye Facebook ve Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top