Genel

Anne Ben Tüp müyüm?

Anne Ben Tüp müyüm?

Anne Ben Tüp müyüm?
İkiz bebekleriniz varsa en çok duyacağınız soru ‘’ Tüp mü bunlar?’’ dır. Bu soruyu duyduğunuz anda ne cevap vereceğinizi şaşırırsınız. Karşınızdaki sizin en özel ve mahrem alanlarınızdan biriyle ilgili bir soru yöneltmektedir. Ayrıca soruyu soran hiç rahatsızlık duymadan bazen gülerek sorar bu soruyu. Diğer ikiz annelerini bilmiyorum ama beni çok rahatsız eden sorulardan biri ve çoğu zaman cevaplamıyorum. Çünkü kimseyi ilgilendirdiğini sanmıyorum bebeklerimin hangi yolla dünyaya geldiklerini. Bir de bu soru genellikle çocuklarımın yanında sorulduğu için, tabi bilinçaltları kayıtta. Bir gün ‘’Anne ben tüp müyüm? ‘’ diye bir soru ile karşılaşırsam şaşırmayacağım.

‘’ Bunlar tüp mü?’’ derken önce bebekler bir nesneleştirilir. ‘’ Bu güzel bebekler, bu sevimli bebekler tüp bebek mi? ’’ gibi nazik bir ifade zaten bu soruyu sorandan beklenmez. Soru soran için, sizin canınız bebekleriniz sadece ‘’Bunlar’ dır ’’ işte.. Bir de gülerek sorma duygusu sanırım cinsellik ifade eden herşeye gülmeye alışmış bir toplumun üyesi olmaktan kaynaklanıyor. Çünkü bu soru doğrudan cinsel hayatımızın nasıl olduğunun sorgulandığı bir soru bence.. Soruyu duyduğumda artık benim aklımdan ‘’Evet bunlar piknik tüpü!’’ ‘’ Aslında deney tüpü!’’ gibi cevaplar vermek geçiyor çoğunlukla. Bebeklerimizin nasıl yapıldığını merak ettiklerinden, hani kimya deneylerinde tarif edilir ya ‘’Normal şartlar altında 24 C ‘de..’’ diye bende bu cevabı vermek istiyorum bazen. Kimya laboratuarında üretildi, dokuz ay kavanozda bekledi sonra gidip aldık şeklinde..

Sorusunu sorup cevap bekleyen kişiye ben bu cevapları vermeyi düşünürken o sırada sorularını belirlemiştir çoktan. Ne kadar ‘’ Tedaviyle olmadı, ailede var.’’ deseniz de inanmak istemez. Ailede kimin ikiz olduğunu, hangi tarafta ikiz olduğu gibi sorular sizi beklemektedir. Bir şekilde bebeklerinizin tüp bebek olduğunu size ispatlamaya çalışır. ‘’Sen ne dersen de ben biliyorum bunlar tüp işte!’’ yüz ifadesi ile sorularının yanıtını alıp yanınızdan ayrılır. Siz de kalakalırsınız öylece. Artık bu soruyu duymaktan bıkmış biri olarak..

Tüp bebek veya herhangi bir tedavi yöntemi bence en doğal durum bebek sahibi olmak isteyenler için. Eğer bir tedavi yaşanmışsa mutlaka bunun bir nedeni vardır ve bu neden kimseyi ilgilendirmez. Bebeklerin nasıl dünyaya geldiğinin kimseyi ilgilendirmediği gibi. Eşler arasında yaşanan bir durumdur ve bence özel bir konudur. İsteyen tabi tedaviyle bebek sahibi olduğunu söyleyebilir, isteyen de söylemeyebilir. Sonuçta tercih meselesi. İkiz bebek sahibi olunca mutlaka merak ediliyor ve en yakınlarınız bile ilk olarak ‘’Tedavi mi gördünüz?’’ sorusunu soruveriyor. Ben yanıtlamak istemiyorum açıkçası ve karşımdaki ne istiyorsa onu düşünmesi için serbest bırakıyorum. Nasıl olsa bana inanmayacak. Bu kararı vermemde hamileyken birileri tarafından hastane kayıtlarımın araştırılması neden oldu bu arada. O kadar merak edenler var bu konuyu nedense..

Ben bir de çocuklar açısından bakıyorum olaya. Bazı aileler var ki tedaviyle bebek sahibi olduklarını saklamaya ihtiyaç duymadan her yerde rahatça anlatabiliyorlar. Hatta çocuklarının yanında. Çocuk dünyasında tüp bebek nasıl bir şeydir acaba.. Tüp bebek denilince çocuğun aklına neler geliyor nasıl bir hayal kuruyor. Kendisinin de tüp bebek olduğunu öğrenince nasıl bir duyguya kapılıyor. Diğer herşey bir tarafa bence önemli olan işte çocukların neler hissettiği.

Ben tüp bebek kelimesini ilk duyduğumda çocuktum. O zamanlar bir dizi vardı televizyonda ve annemler izlerdi ordan duymuştum. Anlayamamıştım açıkçası nasıl bir bebek olduğunu ve yapay bir bebek olduğunu düşünmüştüm. Aynen az önce dediğim gibi laboratuarda yapılmış ve normal insanlar gibi olmayan bir bebek hayal etmiştim. Çocuklar da sanırım böyle bir şey hayal edebilirler kendileri ile ilgili. Anlamakta zorlanabilirler. Bir de okulda ‘’ Tüp bebekler buraya gelin!’’ diye arkadaşları tarafından çağrılan çocuğu düşünün. ‘’ Siz tüpmüşsünüz oğlum!’’ diye alay edilen çocukları. Çocuklar birbirlerine çok acımasız olabiliyorlar çoğu zaman. Bir de bu taraftan bakın derim olaya.

Bebeğinizin ya da bebeklerinizin tedaviyle dünyaya geldiğini etrafınızdan saklamaya gerek duymayabilirsiniz. Ancak sanırım çocuklar bunun ne anlama geldiğini anlayana kadar dikkat edilmesi gereken hassas bir nokta bu. Ben psikolog veya pedagog değilim sadece bir ikiz annesi olarak gözlemlerimi paylaşıyorum bu arada. Herkes kendi kararını kendisi verecektir sonuçta. Bir gün ‘’ Anne ya da baba ben tüp bebek miyim? ‘’ diye bir soru ile karşılaştığınızda çocuğunuza bunu nasıl anlatırdınız bir düşünün istedim sadece.

İkiz bebek gördüğünde tüp bebek mi olduğunu merak edenler de lütfen sorularınızı sorarken karşınızdaki anne babanın bundan rahatsız olabileceğini düşünün. Hadi onları düşünmüyorsanız bebeklerin yanında bu konuları açmayın mümkünse derim.. O bebeklerin tüp bebek olup olmadığı bilgisine sahip olmazsanız hayatınızda da bir şey eksik kalmaz sanırım. Çok önemli bir bilgi olmasa gerek sizin için. Dedikodu malzemesi olarak kullanmayacaksanız tabi..
Bir ikiz annesinin isteğidir sizlerden sadece.

Sevgilerimle..

Mutlu İkiz Annesii
Twitter:mutluikizannesi
Instagram: mutluikizannesii
Facebook: Mutlu İkiz Annesii
Blog: http://www.mutluikizannesii.blogspot.com/

Fotoğraf: http://www.livescience.com alıntıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top