Aile

Anne Depresyonunun Azalmasında Rolü Büyük, Baba

Araştırmalar gösteriyor ki, doğum sonrası ve çocukların bakımı ile ilgili endişelerinden dolayı depresyona giren anneler için, babanın rolü çok büyük. Babalar, annenin depresyonunu azaltmada önemli bir etken oluşturuyor.

Anne depresyonu şakaya gelmez. Sanayi ülkelerinde annelerin % 5 ila % 18’i, gelişmekte olan ülkelerde ise annelerin % 30’u depresyona giriyor. En üzücü olan tarafı ise, depresyona maruz kalan annelerin yaşadığı evlerde daha az sıcaklık, ifade özgürlüğü, bağlılık gibi duygular yer alırken; çatışma, kavga ve katı davranışların daha fazla görülmesi.

baba ve erkek cocuk

Ancak parents’ta yer alan habere göre araştırmalar gösteriyor ki, depresyondaki anneler ve çocukları için şöyle umut var. Baba ve çocuk ilişkisi güçlü olan ailelerde, çocuklar annelerinin negatif duygu durum bozukluklarından daha az etkileniyor ve annelerin de depresyonlarında azalma görülüyor. Bu bir takım işi demek ki.

Bar-Ilan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çocukları 1-6 yaş arasındaki kronik depresyon yaşayan annelerin olduğu ailelerle çalıştılar. Evet, depresyondaki annelerin çocuklarının ihtiyaçlarını gidermekte ve bazı görevleri üstlenmede ciddi sorunlar yaşadıkları doğru. Bu anneler, çocukların sosyal hayata katılımı için eksik kalıyor, birbirine daha az bağlı, iş birliğinden yoksun çocuklar yetiştiriyorlar.

baba ve kiz cocuk

Ancak şöyle bir durum var ki; eğer babalar hassas davranır ve çocuklarının gelişimine müdahale eder, ebeveynlik işini sadece anneye bırakmaz ve aileleriyle ilgilenirlerse, annelerin depresyonu da azalıyor.

Araştırmacı Ruth Feldman, “Babalar, kronik depresif bir anne ile birlikte ebeveynlik yaptığında, eşlerinin model olma durumunu üstlenip, çocukla baba-evlat bağlarını güçlendirebilir. Annenin depresyonunun aileye yayılmasında tampon görevi gören baba, aile içindeki ilişkilerin birbirine bağlı, hassas, duyarlı olmasında destek sağlayabilir.

baba

Bu araştırma sonuçları oldukça güzeldir. Özellikle annelerin neredeyse % 80’inde lohusalık depresyonunun yaşandığı düşünülürse. Feldman, annelerde görülen depresyonun yıllar geçtikçe arttığına da dikkat çekiyor. Ve çocuk bakımında babanın aslında ne kadar kritik bir noktada yer aldığını belirtirken, ebeveynlik rollerinin artması için uyarılarda bulunuyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top