Anne Olmak

Anne Günlüğü 2: Amniyosentez Ve Bekleyiş

Amniyosentez; amniyotik sıvı anne karnındaki bebeğin hücreleri ve biyokimyasal maddeleri içerir. Bunların incelenmesiyle bebeğin kromozom yapısı hakkında bilgi edinilir. Amniyosenteze bebekte ultrasonda anomali saptandığında, kromozom bozukluğu olan gebelik öykülerinde, otuz beş yaş üstü anne adaylarında gerekli görülürse 16 – 20. Gebelik haftasında uygulanır.

Benim ikinci hamileliğimde yaşadığım bir süreçtir Sevgili canım doktorum Op. Dr. Güray Ünlü’ nün gebelik sürecinde ultrasonda saptadığı anomali bulgu üzerine amniyosentez gerektiğini, işlemin nasıl olacağını nasıl bir süreç geçireceğimizi bana ve eşime anlattı. Eğer anomali varsa bebeğin yaşam sürecine biz karar verecektik. Her şey bir yana en zoru buydu.

Çok üzüldüm, gecem gündüze karıştı. Sadece dilimde dualarla bebeğimle konuşuyordum. Nedir bu diye araştırdıkça içim içimi kemirdi. Korkuyordum ya bulgu varsa ne olacaktı, ne yapacaktık? Hangisiydi doğru olan? Yaşam hakkını nasıl alacaktık elinden ya da bu dünyada acımasız insanların içinde ne kadar koruyabilecektik?

Hepsi bu düşüncelerin hepsi öyle zordu ki. Ailem apar topar geldi. Kimseye söylemedim, her şey yolundaymış gibi. Nasıl söylenirdi ki!

Derken doktorumun verdiği gün geldi, çattı. Odasında muayene ettiği bölümde gerçekleşti işlem. Korkma dedi bana. Karnımdan uzun iğneli bir şırıngayla amniyo sıvısını çekti. Ne kadar sürdüğünü hatırlamıyorum. Dualarım birbirine karışıyor, gözyaşlarım içimi yakıyordu. Bitti dediler. Tekrar doktorumun yanına geldim bana bu tanıyı netleştirecek güvendiği bir laboratuar a göndereceğini ve 21 gün sonunda sonucun eline geçeceğini söyledi.

21 GÜN!

Ailemin desteğiyle rutin hayatıma devam ettim. Sonuç güzel çıkacaktı çünkü. Ümit var olmalıydık. 21. gün eşim haber verdi, sonuç çıktı diye. Birlikte hastaneye gittik. Faks gelmişti % 99 temiz yazıyordu  % 1 de neymiş. Doktorum evet dedi, onayladı. Temiz. Çok şükür, çok mutluyduk. Ve bebeğimizi kucağımıza alacağımız günleri beklemeye başladık. Doğumhane de doktorum ebeye “ Çok özel bir bebek “ dedi. Ve bana gülümsedi “Çok güzel bir kız bu Gülçin!”.

Gülçin Salkı Yıldırım

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top