Aile

Annelik, Bir Değil İki Buçuk Tam Zamanlı İşe Eşit

Anneliğin normal bir işte çalışmaktan farklı olmadığını sık sık duyuyoruz. Ancak işler sandığımızdan daha farklıymış. Araştırmalar gösteriyor ki, annelik, iki buçuk (2,5) tam zamanlı işe denk geliyor.

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre, bir anne haftada ortalama 98 saatini annelik yaparak geçiriyor. Haftada normalde ortalama çalışma saati ise 39.

Araştırmacılar yaşları 5 ile 12 arasında çocuğu olan 2000 anneyi inceledi. Buna göre bir annenin günü ortalama olarak sabah 6.23’te başlayıp, akşam 8.31’de bitiyor.

Boş zamanlarını bile birtakım görev ve sorumluluklarla dolduruyor anneler. Ve hafta sonları bile yok. Hafta sonu günlerini de hafta içi günlerini nasıl geçiriyorlarsa öyle yaşıyorlar.

Çoğu anne bir gün içerisinde sadece 1 saat 7 dakikayı “benim zamanım” olarak geçirdiğini belirtmiş. Bu süre ise genellikle, banyoda çabuk bir şekilde almaya çalıştıkları duş ile geçen yalnız zamanı da kapsıyor.

Araştırmaya katılan annelerin %40’ı hayatlarının hiç bitmeyen görevler dizisinden oluştuğunu söylerken; %70’i çocuklarını sağlıklı bir şekilde yetiştirebilmek için üzerlerinde bir baskı hissettiklerini dile getiriyor.

İncelemenin sonuçlarına göre, anneler, onlardan durmaksızın çalışmalarının beklendiğini söylüyor, kendileri de böyle hissediyorlar. Onlar hep görev başında.

Kapsamlı bir liste annelerin hayatlarında zaman zaman yer alan ve “hayat kurtaran” olarak gördükleri şeyleri şöyle sıralıyor: Büyükanne ve büyükbabalar, güvenilir bir bebek bakıcısı, Netflix, ıslak mendiller, arabaya servis edilen çabuk yemekler, sağlıklı atıştırmalıklar ve meyve suları, oyuncaklar, iPad’ler, şarap.

Şanslı olarak görülen 20 annenin günlük listesinde ise kahve, kısa bir şekerleme bulunuyor.

Gerçekten stresli bir durum, sabah bir kahve içebilmek ya da uzun, yorucu günün sonundaki bir kadeh şarap kesinlikle anneler için çoğu zaman lüks ve hayat kurtarıcı olarak görülüyor.

Anne olarak siz ne düşünüyorsunuz? Normal bir haftanız nasıl geçiyor? İşler zorlaştığında sizin “hayat kurtaran” kaçamaklarınız neler?

 

mummypages

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top