Eğlence

Antalya Tatil İçin Akla Gelen İlk Şehir

Haziran ayının gelmesi ve okulların da kapanması ile birlikte tatil sezonu resmen açılmış olacak. Türkiye’de tatil deyince akla gelen ilk şehir Antalya oluyor. İlçelerinin çoğu deniz kenarında olan Antalya’nın en büyük geçim kaynağı da zaten hep turizmdi. Ülkemizde özellikle yabancı turistlerin en çok tercih ettiği şehir Antalya’dır. Haklılar da, çünkü Antalya sadece doğası ve denizi ile değil, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de göz bebeğimiz.

Antalya, yüzölçümü düşünülünce oldukça büyük bir şehir. En popüler ilçeleri Kaş, Kemer, Alanya, Manavgat olarak sıralanabilir. Kumluca ve Finike ise güzel koyları ve plajlarıyla son yıllarda iyice bilinir oldu. Antalya merkezinde yer alan Konyaltı ise hem denize girmek isteyenler hem de biraz şehir hayatı yaşamak isteyenler için güzel bir alternatif.

Temmuz-Ağustos aylarında fazla sıcak bir hava durumu karşılıyor bizi Antalya’da, neyse ki deniz ve havuzlar bizi bundan kurtarmak için var. Dediğimiz gibi Antalya asla sadece denize girip güneşlenerek vakit geçirilecek bir yer değil. Hangi ilçesine gitmiş olursanız olun mutlaka şelalelerini, mağaralarını, çaylarını, müze ve kalelerini gezmelisiniz. Tatilini kültürel anlamda da zenginleştirmek isteyen, kendisine yeni ufuklar açacak yerleri görmek isteyenler mutlaka Antalya’ya gitmeli.

Antalya’da görülmesi gereken yerlerden bazılarını sıralayalım.

Antalya’nın en ünlü şelaleleri: İnsan buralarda hem Antalya sıcağında biraz serinliyor hem de yeşilin ve mavinin kavuşumuna bir de akan sular ile ortak oluyor. Bu şelalelerden en az birini, mutlaka görmelisiniz.

-Düden Şelalesi

-Manavgat Şelalesi

-Kurşunlu Şelalesi

Kursunlu Selalesi

Antalya’daki esrarengiz mağaralar: Antalya, dağlık bir şehir olduğu için mağara bakımından da oldukça zengin. Restore edilen mağaralar, içerisinde kendinizi başka bir dünyada hissetmenizi sağlıyor. Mutlaka en az birini görmeniz gereken mağaralara gelirsek…

-Dim Mağarası

-Damlataş Mağarası

-Korsanlar Mağarası

-Tilkiler Mağarası

-Zeytintaşı Mağarası

-Aşıklar Mağarası

-Kocain Mağarası

-Beldibi Mağarası

-Gök Mağarası

Damlatas Magarasi

Antalya’daki müzeler: Özellikle müze gezmeyi sevenler için Antalya’daki müzeleri sıralıyoruz. Müzekart sayesinde ücretsiz olarak buraları ziyaret edebilirsiniz. Bir yıllık müzekart fiyatı şu an 40 TL ve müzelerin girişinden de alınabiliyor.

-Antalya Müzesi

-Antalya Kaleiçi Müzesi

-Alanya Arkeoloji Müzesi

-Side Müzesi

-Antalya Atatürk Müzesi

-Alanya Atatürk Evi Müzesi

Antalya’nın antik kentleri: Özellikle tarihe meraklıysanız veya geçmişten gelen kalıntıların arasında bulunmaktan keyif alıyorsanız Antalya’daki antik kentlerin en azından bir iki tanesini mutlaka gezip görmelisiniz. Antalya antik kent bakımından oldukça zengindir. İşte bunlardan birkaç tanesi.

-Antalya Kaleiçi

-Olimpos

-Perge

-Arycanda

-Sillyon

-Patara

-Myra-Demre

-Antiphellos

-Apollonia-Kılınçlar

-Letoon

-Apollon Tapınağı Side

-Side Antik Kenti

-Aspendos

-Selge-Altınkaya

-Alanya Kalesi

-Laertes

Antalya kuşkusuz ülkemizin turizm cenneti. Konu turizm olduğu için Antalya’da otel ve pansiyon bolluğu normal. Tercihinize ve bütçenize göre dilediğiniz gibi kalacak yer bulabilirsiniz. Bu anlamda da görkemli ve çok yıldızlı otelleri ile Antalya aynı zamanda bir otel cenneti. Tatil planınızı yaparken göz atmanız gereken bir sayfa https://www.etstur.com/Antalya-Otelleri, mutlaka burayı ziyaret edin ve oteller hakkında bilgi alıp, indirimlerden faydalanmayı unutmayın.

Aracınız varsa şehir merkezi dışındaki ultra lüks otellerde kalabilirsiniz. Eğer aracınız yoksa biraz daha merkezi bir bölgedeki otelleri seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Şehir merkezi dışında bir otelde kalırsanız da, mutlaka ama mutlaka Antalya’nın doğası, kültürü ve tarihi ile tanışın. Kendinizi her şey dahil otellere hapsedip, şehrin büyüsünden uzak kalmayın. İyi tatiller.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top