Emzirme ve Anne Sütü

Bebeğinizle Mucizevi Bağınız Emzirme

Emzirmenin Faydaları

Emzirme, anneyle bebek arasındaki en güzel andır. Bu kusursuz anda yaşanan özel bağın fiziksel ve ruhsal olarak bebeğe çok önemli faydaları vardır. Ancak bazen bebekler emmek istemez. Ancak unutulmamalıdır ki bebekler doğumdan itibaren ilk altı ay yalnızca anne sütüyle beslenmelidir. Çünkü anne sütü bebek için en sağlıklı besindir ve gerek duyulduğu her an bebek beslenebilir. Central Hospital’dan Pediatri Uzmanı Uzm. Dr. Öznur Yılmaz Gondal, emzirmenin bebeğe faydaları konusunda anneleri bilgilendiriyor. 

İLK ALTI AY ANNE SÜTÜYLE BESLEMEK BEBEĞE VERİLECEK EN DEĞERLİ HEDİYEDİR

Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık olarak emzirmek, annenin süt yapımını kolaylaştırır. Anne sütü; yeni doğan bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin öğelerini içerir. Daima temiz, taze ve uygun ısıda olan, sindirimi kolay, bebeğin ayına göre değişim gösteren, bebeğin bağışıklığını koruyan faktörler yönünden zengin, doğal bir besindir. Anne sütü ve emzirmenin; hem bebek, hem de anne için başta beslenme olmak üzere; sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden pek çok sayıda yararları vardır.

Emzirmeye erken başlamak, bebeğin hastalıklara yakalanma riskini azaltır

Doğumdan sonra gelen sarı süte kolostrum (özsüt) denir ve bu süt bebeği birçok hastalıktan korur. Kolostrum; daha kıvamlı, yağ yönünden fakir, minerallerden ve bebeği enfeksiyondan koruyan faktörler yönünden oldukça zengindir. Anne ne kadar çabuk emzirmeye başlar ve ne kadar sık emzirirse süt o kadar çabuk artar. Özellikle ilk günlerde bebeğin şekerinin düşme riski ve sarılık riski azalır. Bebeklerde, başta ishal olmak üzere mide, bağırsak enfeksiyonları, zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları, menenjit, idrar yolu enfeksiyonları gibi mikrobik hastalıklara yakalanma sıklığı da azalır. Alerji ve diyabet, kolit, ateroskleroz gibi kronik hastalıklar da daha az görülür. Dişler kolay çürümez, çene ve diş sağlığı gelişimine katkı sağlar. Obezite ve ani bebek ölümü riski de azalır. Anne sütü ile emzirilen bebeklerde sosyal, psikolojik ve zeka gelişimi görülür.

Bebeğe ek sıvı ya da besin verilmemeli

Bebeğe, ek sıvı ya da besinlerin verilme­si, annenin süt yapımını azaltır.  İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebekler sağlıklı büyür ve gelişirler. Anne sütü alan bebekler, diğer besinler ile beslenen bebeklerden daha zeki olurlar. Erken doğumun gerçekleştiği prematüre bebeklerde ve yeni doğan bebeklerin hayatlarının ilk günlerinde farklı içerikte anne sütü oluşur. Zamanla bebeğin ihtiyaçlarına göre sütün yapısı farklılık gösterir. Sonraki dönemlerde karbonhidrat ve yağ olarak daha zengin bir süt oluşur.

Emzirmek, anne-bebek bağını güçlendirir

Emzirilen bebek sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmiş olmakla birlikte, emzirme anında anne ile ilişkisi güçlenir. Annenin bebeğini benimsemesi ve bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır. Anneden gelen ilk sütün miktarı az olmasına rağmen bebeğin beslenmesi ve bağırsakların çalışması için yeterlidir. Anne sütü kolaylıkla sindirilebilir, anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Anne sütündeki protein ve mineraller inek sütüne göre daha azdır ve bu yüzden, bebeğin sindirim sistemini ve böbreklerini yormaz.

Emziren anneler çabuk kilo verir, stresle baş etme güçleri artar

Emzirme; bebek için önemli olduğu kadar anne için de çok faydalıdır. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Rahim daha çabuk toplanır. Bebekle anne arasında yakın bir bağ kurulur, annelik duygusu gelişir ve annenin kendine güveni artarak, psikolojik tatmini sağlanmış olur. Emzirme anne için doğal bir sakinleştiricidir, annenin stresle baş etme gücü artar. Özel bir hazırlık gerektirmez, ekonomiktir. Yeni bir gebeliği geciktirir. Meme, yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma riskini azalttığı gibi, anneyi kemik erimesine karşı da korur. Emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarı daha azdır. Emzirmeye devam ettikleri sürece adet görme olasılıkları daha düşük olduğundan bu anneler, doğumda kaybettikleri demir depolarını daha kısa zamanda tekrar oluştururlar. Emzirme diyabetik (şeker hastası) annenin günlük insülin ihtiyacını azaltır.

emzirmenin faydaları

Çalışan anneler de emzirmeye devam etmeli

Birçok anne doğumdan sonra çalışmak zorunda olduğu için, bir süre sonra beslenmeyle ilgili ciddi sorunlar başlayabilir. Emzirmeye akşam devam eden anneler, emzirmenin hem fiziksel hem de ruhsal faydalarını görürler. Sağlıklı her anne, bebeği için yeterli miktarda süt üretebilir. İşe gitmeden ve işten döndükten sonra emziren çalışan anneler, günde en az iki kez bebekleriyle yakın temas kurma imkanı bulurlar. Ayrıca uzun emzirme dönemi, anneleri meme kanserine karşı da korumaktadır. Mümkünse çalışma hayatına dönmek için bebeğin en az altı aylık olması beklenmelidir. Bebek altı aylık olduktan sonra katı gıdalara başlanabilir.

Central Hospital Hakkında:

Güvenilir sağlık kuruluşu denilince akıllara ilk gelen hastane olmayı hedefleyen Central Hospital; İstanbul, Anadolu yakasının merkez noktasında yer alan Kozyatağı’nda 19 yıllık tecrübesiyle bir dünya hastanesi olma yolunda ilerlemektedir. Central Hospital, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen ISO 9001 Kalite Yönetim ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti belgelerine sahiptir. Sağlık Bakanlığı tarafından “Bebek Dostu Hastane” unvanına sahip olan Central Hospital, çağdaş tıbbın hemen her dalında yılda 200 bin hastaya sağlık hizmeti sunan, yüksek standartlardaki hizmetini, profesyonel ekibi ile gerçekleştiren güçlü bir kuruluştur.

 Fotoğraf: http://www.theatlantic.com/  alıntıdır

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top