Genel

Bebek Mamaları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk besini anne sütüdür. Bebekleri birçok hastalıktan koruyan, gelişimini ve büyümesini sağlayan, ona koruyucu bir kalkan görevi yapan en önemli şey anne sütüdür.

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk besini anne sütüdür. Bebekleri birçok hastalıktan koruyan, gelişimini ve büyümesini sağlayan, ona koruyucu bir kalkan görevi yapan en önemli şey anne sütüdür.

Bazen anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlar ya da anne sütünün yetmediği zamanlar olabilir. Bu konuda doktorunuz bebeğinizin beslenmesi için bebek maması kullanmanızı tavsiye edecektir. Peki kullanacağınız bebek mamasında nasıl özellikler olmalı? En doğru mama hangisi? Kafanızda bu soruların olduğundan eminim. İşte dikkat etmeniz gerekenler.

Bebek mamaları bebeğin ayına göre numaralandırılır ve içeriği vitamin mineral ve her bir numarada besin değeri olarak farklılık gösterir. 1 numaralı bebek mamaları bebek sütü, 2,3 numaralı bebek mamaları devam sütü, 4 ve 5 numaralı bebek mamaları da çocuk devam sütü olarak isimlendirilir. Bebek mamaları bebeğin beslenmesinde 3 yaşına kadar kullanılabilir. Bebeklere 1 yaşına kadar inek sütü ve keçi sütü gibi hayvan sütleri kesinlikle verilmemelidir. Bu sütler 1 yaşından sonra verilebilmekle birlikte bebek mamaları inek sütüne ve keçi sütüne göre bebeğin beslenme ve gelişimine daha uygun içerikte olduğu için 3 yaşına kadar kullanılmaya devam edilmesi önerilir. İnek sütü ve keçi sütü kendi yavrularının gelişimine uygun olduğundan bebeklere önerilmez. Demir açısından fakir olduğu için kansızlığa neden olur ve sindirimi oldukça zordur.  

Kullanılacak bebek mamasında aranan en önemli özellik bebek mamasının anne sütüne yakın olmasıdır. Bağışıklık sistemini desteklemesi de önemlidir. Anne sütüne yakın bebek mamasının nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgilerimiz için aşağıdaki bilgileri mutlaka okuyun.

Bebek mamaları anne sütündeki vitamin, mineral, karbonhidrat ve protein gibi besin öğeleri örnek alınarak hazırlanır. Ancak bazı bebek devam sütleri içeriğinde bulunan özellikler ile diğerlerinden ayrılır.

Bebek devam sütlerinde bulunması gereken içerikler

1. Prebiyotik Lifler: Prebiyotik lifler anne sütünde bulunur. Prebiyotik lifler bebeğin bağırsaklarındaki yararlı bakterileri besler, sayılarını ve etkinliğini arttırır. Zararlı bakterilerle savaşır ve vücudu hastalıklardan korur.  Yani özetle bağışıklık sistemini güçlendirir.

Prebiyotikler kabızlığı önler. Bebeğin yumuşak kaka yapmasını sağlar. Sindirimi düzenler. Prebiyotik lifler B ve K vitaminlerinin, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin vücuttaki emilimini arttırır.

Anne sütüne yakın bir bebek mamasının prebiyotik lif içermesi önemlidir.

100 ml bebek mamasında 0,8 gram prebiyotik lif bulunması mamanın üzerindeki etikette dikkat etmeniz gereken bilgilerdendir. Prebiyotik lifler bebek mamalarının içindekiler bölümünde FOS ve GOS olarak yer alır. FOS: Froktooligosakkarit GOS ise : Galaktooligosakkarit’tir.

2. Balık yağı:

Anne sütüne yakın bir bebek maması mutlaka balık yağı içermelidir. Çünkü balık yağı LCPUFA (DHA ve AA) kaynağıdır Balık yağı en kıymetli omega 3 kaynağıdır. Bunun için balık yağı içeriğine mutlaka dikkat edin. Bebeğin hem bağışıklığı için hem de beyin ve sinir sistemi gelişimi için önemlidir.

Bazı bebek mamalarında sadece 1 numaralı ürünlerinde balık yağı bulunurken bazı markalarda bebeğin ayına göre tüm numaralarında balık yağı içeriği bulunur.

3. Nükleotid ve Taurin

Anne sütünde bulunan önemli gelişim içerikleri vardır. Bunlar nükleotidler ve taurindir.  Taurin ve nükleotid büyüme ve gelişmeyi destekler, beyin gelişimi için de çok önemlidirler. Kullandığınız bebek mamasının nükleotid ve taurin içermesine dikkat edin.

Bebek devam sütünde bulunmaması gereken içerikler

Bebek mamaları aşağıda bulunan içerikleri içermemelidir. Anne sütüne yakın bir bebek mamasında nişasta, maltodekstrin ve ilave şeker bulunmamalıdır. 

  1. Şeker: Kullanacağınız bebek maması ilave şeker içermemelidir. Bebek mamasının içeriğinde sadece laktoz bulunmalıdır. Laktoz sütün kendi doğal şekeridir ve anne sütünde de sadece laktoz bulunur. Yani anne sütünün kendi doğal şekeri (karbonhidratı) laktozdur.
  • Nişasta: Anne sütüne yakın bir bebek maması nişasta içermemelidir. Anne sütünde nişasta bulunmaz.
  • Maltodekstrin: Maltodesktrin de anne sütüne yakın bir devam sütünde bulunmamalıdır. Bebek mamasının içeriğinde sadece laktoz bulunmalıdır.

Aptamil Bebek Maması Ürün İncelemesi

Anne sütü olmadığı ya da yetmediği durumlarda annelerin en çok tercih ettiği bebek mamalarının başında Aptamil bebek maması geliyor.

Aptamil bebek mamaları 40 yılı aşkın süredir bebeklerin beslenmesi için araştırmalar yapan ve satışa sunan bir bebek maması firması.  Sadece bebek maması üretiyor.  Aptamil Pronutra Advance bebek mamaları İrlanda’da üretiliyor. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada 150 den fazla ülkede satılıyor.

Aptamil 1, Aptamil 2, Aptamil 3, Aptamil 4, Aptamil 5 olmak üzere doğumdan itibaren 3 yaşa kadar yaş gruplarına göre çeşitleri bulunuyor. Aynı zamanda içime hazır sıvı devam sütleri de mevcut.

Aptamil bebek maması bağışıklık destekleyici özelliği ile ön plana çıkıyor. İçeriğinde bulunan patentli prebiyotik lifler sayesinde bebek bağışıklığını destekliyor. Aptamil devam sütündeki prebiyotiklerin anne sütündeki prebiyotik lif karışımına en yakın etkinliği gösterdiği klinik çalışmalarla kanıtlanmış.

Aptamil devam sütünde postbiyotikler de bulunuyor.  Anne sütünde bulunan postbiyotikler, bebek mamaları arasında sadece Aptamil’de bulunuyor. Bağışıklık sisteminin gelişimi için bağırsakta faydalı bakteri oluşmasını ve üremesini teşvik ederler. Hastalıklara sebep olan zararlı bakterilerin ise büyümesini engellerler. 

Aptamil bebek maması balık yağı içeriğine sahip. Balık yağı bir DHA kaynağıdır. (Omega 3 Omega 6) DHA, bebeklerin zihinsel gelişimine ve bağışıklık sistemi gelişimine yardımcı olur. Aptamil bebek maması Nükleotidler, Taurin, Vitaminler, Mineraller içeriyor.

Aptamil bebek mamaları ilave şeker içermiyor.  Karbonhidrat kaynağı anne sütünde de olduğu gibi 100% laktoz. Aptamil devam sütünün içeriğinde nişasta ve maltodekstrin de bulunmuyor.

Aptamil Prosyneo 

Aptamil Prosyneo bebeğin ailesinde alerji varsa, bebek sezaryenle doğduysa anne sütü alımı yoksa ya da anne sütü yetmiyorsa önerilen bir bebek maması.

Aptamilin yeni bebek maması Aptamil Prosyneo içeriğinde prebiyotik lifler, anne sütünde bulunan probiyotik çeşidi bifidobakterium breve M16-V içeriyor. Bu içerikleri ile Aptamilin yeni maması prosyneo da bağışıklık sistemini destekleyici özelliğe sahip.

Sezeryanla doğumda bebek doğum kanalından geçemediğinden bu kanaldaki yararlı bakterileri alamaz ve bu sebeple bağışıklığı normal doğumla doğan bebeklere göre daha düşük olabilir. Sezeryanle doğan bebeklerde önerilme nedeni de budur.

Aptamil prosyneo küçük parçalara ayrılmış proteinler içeriyor. Bu sayede bebeğin sindirimi daha kolay gerçekleşiyor. Aynı zamanda bu bebek mamasını doktorlar alerji riski taşıyan bebeklere de öneriyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top