Aile

Bebekle Aynı Odada Uyumak Sağlıklı Mı?

Bebekle aynı odada uyumak, özellikle annelerin tercihi oluyor. Çünkü bebekleri ağladı mı, uyandı mı, acıktı mı merak ediyorlar. Doğumdan hemen sonra bebekle birlikte uyumak normal olsa da ilerleyen zamanlarda odaları ayırmak gerekiyor.

Bilim insanları altı aydan büyük bebeklerin geceleri ebeveynleriyle aynı odada uyumaları halinde 40 dakika daha az uyuduğunu tespit etti. Ve bu uyku eksikliği hem ebeveynler hem de bebek için geçerli.

Bebekle aynı odada uyumak anne ve babalar için daha az uyku demek. Yeni bir araştırma gösteriyor ki bebek için de aynı anlama geliyor. Bebeklerin, -eğer altı aydan büyükse-, anne-babalarının odasında yatmaları halinde her bir gecelik uykusundan 40 dakika kaybettiği ortaya çıktı.

Bebekle aynı odada uyumak, bebeği daha bağımlı kılıyor

Dokuz aylık bir bebek, ayrı odada olduğu takdirde yaklaşık 10 buçuk saat uyuyor. Ama anne ve babasıyla aynı odadaysa bu süre 9 saat 47 dakikaya düşüyor. Nedeni ise geceleri ebeveynlerinin yatağına alınmaları. Ayrıca bu durumda biberonla besleme ve emzirme gibi uykuda besleme de iki katına çıkıyor.

Bu araştırmanın sonuçları ‘Paediatrics’ dergisinde yayınlandı ve Penn State College of Medicine’da yapıldı. ABD’li araştırmacılar 230 anne ve çocuk üzerinde incelemeler gerçekleştirdi. Oda paylaşımlı bebeklerin uyku olasılığı sabah 8’e kadar daha düşük çıktı.

9 aylık bebekler ve 6 aylıktan küçük bebekler

Dokuz aylık olan bebeklerin, gece esnasında daha az uyku çekmesinin nedenleri arasında, daha kısa uyku eğilimi ve daha güvensiz uykuları vardı. Altı aylıktan küçük bebeklerin ise ‘ani bebek ölüm sendromu’ nedeniyle ebeveynden uzak olmasının sakıncalı olduğu tespit edildi.

Araştırmanın başındaki isim olan Prof. Ian Paul şöyle diyor: “Büyük bebekler, gece boyunca kısa uyanma bölümlerine sahip. Bu durumda onlarla aynı odada bulunan anne-babaların, çocukların kendi başına uykuya dönmesine müsaade etmek yerine bu uyanışlara cevap verme olasılığı daha yüksek. Bu da bir bebeğin, kendisine yanıt verecek bir ebeveyne alışmasına sebep oluyor. Dolayısıyla uykuya dalmak gibi daha karmaşık ve uzun süreli etkileşime ihtiyaç duymaya başlıyor.”

Hem çocuklarda hem ebeveynlerde uyku kaybı

Prof. Paul ayrıca uykusunu iyi alamayan bebeklerle ilgili şu uyarıyı yapıyor: “Uyku kaybının çocuklarda duygusal ve davranışsal sorunlarla bağlantılı olduğunu biliyoruz. Ayrıca uyku eksikliği obezite riskine de yol açıyor.”

Uzmanlar, çocuklarla ayrı odada uyumak için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söylüyor. Gerekli şekilde beslenmesi sağlanmalı, temizliği yapılmalı ve ayrı odalara geçilmeli. Eğer aynı odada yatılacak ise de, bebeğin uykusunu bölmemek için yine aynı işlemler yapılmalı ki; hem bebek açlık vb. sebepten ötürü uyanmasın hem de ebeveynin uyanmasına gerek kalmasın.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top