Seyahat

Bebekle Uçak Yolculuğu Güvenlidir

Gerek yolculuğun kısa sürmesi gerekse de konforu, uçaklı yolculuğu cazip kılan sebepler. Aileler genellikle bebekle uçak seyahati yapmaya endişeli yaklaşır.

Ancak bazı önlemler alarak bebekle uçak yolculuğu oldukça güvenlidir.

1- Kalkış inişe dikkat: Uçak kalkış ve inişlerde en çok karşılaşılan durum kulak tıkanıklığı ve buna bağlı baş ağrısı durumları. Uçak içi genellikle 200-250 metre atmosfer basıncına ayarlıdır. Bu da seyahat sırasında bebekte bir sıkıntı yaratmaz. Ancak özellikle kalkış ve inişlerde basıncı dengelemek için genellikle ağzımızı açar ve yutkunuruz. Bebeklerde yutkunma emme ya da bir şey içme durumlarında gerçekleşir. Bunun için iniş ve kalkış sırasında ufak bebeklerinizi emzirerek biraz daha büyük bebeklerinize de sıvı içirerek yutkunmalarını sağlayabilir ve kulak tıkanıklığını geçirebilirsiniz.

2- Hastalık varsa aman: Eğer bebeğinizde aktif bir enfeksiyon durumu var ise uçaklı seyahat kesinlikle tavsiye edilmiyor. Özellikle kulak enfeksiyonu seyahatte aşırı baş ağrısına sebep olabilir.

3- Sıvı kaybı: Uzun süreli uçuşlarda en sık karşılaşılan durum aşırı sıvı kaybıdır. Bebek genellikle uçakta yemek, içmek istemez. Bunun için sevdiği içecekleri yanınızda bulundurmanız önerilir.

4- Çıkışa yakın koltuklar: Bebekler kapalı ortamlarda fazla hareket etmeden uzun süre kalmak istemezler, bunun için giriş ve çıkışlarda uçakta kalma süresini minimuma indirmeye çalışmakta yarar var. Kapıya yakın koltuk seçimi bu iş için ideal.

5- Emniyet kemerine dikkat: 2 yaşından küçük bebekler sizin kucağınızda seyahat edebiliyor. Ancak bunun için kabin görevlisinden bir bebek kemeri alıyor ve bununla bebeğinizi kucağınıza sabitliyorsunuz. 2 yaşından büyük bebekler için bazı hava yolu şirketlerinde iki koltuk arasına bebek koltukları yerleştiriliyor. Bunun için check-in yaparken kendiniz yapıyorsanız internetten koltuk seçimine dikkat etmeli, hava alanında görevli yardımı ile yapıyorsanız bu durumu mutlaka hatırlatmalısınız.

6- Az eşya: Uçağa binerken fazla eşyaları bagaj kısmına verip kabin içine minimum eşya ile binmek size bebeğiniz ile uçak içinde hareket özgürlüğü ve binip inme sırasında rahatlık sağlar.

7- Yedek biberon: Biberon kullanıyor iseniz mutlaka 2 hatta uçuş süresine göre 3 biberon yanınızda bulundurun.

Gebeler Seyahat Edemez Mi?

8- Oyuncak: Vakit geçirmesini sağlayacak 1-2 oyuncak, boyama kitabı vs’yi çantanıza koymayı unutmayın.

9- Bez stoku: Eğer minik, bez kullanıyor ise yanınıza yeteri kadar yedek bez ve ıslak mendil alın. Kabin görevlisi tuvaleti alt değiştirmeniz için uygun hale getirecektir.

Çocukla Seyahat Ederken Dikkat!

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra uçakla yolculuk, korkulması gereken bir seyahat şekli olmaktan çıkacaktır.

 

Halil Volkan TEKAYAK

instagram: @doktorgeziyor

twitter: @doktorgeziyor

#doktorgeziyor

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top