Aile

Çocuklarını Küçükken Beden Olumlama İle Tanıştıran Anne

“Beden olumlama” son yıllarda daha çok popülerleşen bir kavram. Özellikle medyanın zayıf olmak üzerine yaptığı pompalama, çoğu kadını ve genç kızları daha çok zayıflamaya hatta 0 beden olmaya itiyordu. Sanki “güzel” olmak için “zayıf” olmak gerekiyor. Güzel olmak nedir, neye göre, kime göre güzel? Bu da ayrı bir konu.

Fiziksel özelliklerimizle var olamayız, çoğumuz manken değiliz ve manken gibi olmak zorunda da değiliz. Bu bilinci yaymak, insanın kendisiyle barışık olmasına dikkat çekmek için “beden olumlama” kavramı kullanılıyor.

Allison Kimmey Instagram

Bu düşünce, sağlıksız beslenmeyi ve şişman olmayı övmek üzerine kurulu değil, yanlış anlaşılmasın. Selülitimiz olabilir, biraz kilolu olabiliriz, doğum çatlaklarımız olabilir ve bunlarla mutlu olabiliriz. Mutsuz olmak için kafaya takacak daha önemli konular var. Ülkemizde son birkaç yıldır üzerinde durulan “beden olumlama” dünyanın pek çok yerinde de tartışılıyor. Sırf bu konu üzerine açılan instagram hesapları var. Beden olumlama konusu başlı başına bir tartışma konusu iken, şimdi pozitif vücut algısını çocuğuna veren bir anne ve çocuklardan bahsedeceğiz.

Başkalarının görüntüsü hakkında konuşurken çocuklarda bir filtre yer almıyor. Bildiğiniz gibi çocuklar düşüncelerini aktarma konusunda biz büyüklerden daha özgürler. Allison Kimmey, bazı ebeveynler için beden olumlamayı çocuklarına pozitif şekilde aşılayan bir rol model. Geçtğimiz günlerde instagram’da paylaştığı bir fotoğrafı on binlerde beğeni aldı, beğenilerin pek çoğu ise yazdığı diyalog içindi.

Allison Kimmey Instagram

“Kızım bugün bana şişman dedi. Onları havuzdan çıkardığım için bana kızgındı, şikayet edip söylenirken erkek kardeşine benim hakkımda ‘şişko’ dedi.” Bunu duyan Allison kızını ve oğlunu bir üst kata çıkarıp konuşmak istiyor ve aralarında şöyle bir konuşma geçiyor.

“Allison: Benim hakkında az önce ne dedin?

Kızı: Sana şişman dedim anne, özür dilerim.

Allison: Hadi bunun hakkında biraz konuşalım. Gerçek olan şu ki, şişman değilim. Kimse şişko değil. Bu senin ‘yapabileceğin’ bir şey değil. Fakat ben biraz fazla yağlıyım. Kaslarımı, kemiklerimi kaplıyor, koruyor ve bana enerji veriyor. Sen şişman mısın?

Kızı: Evet. Göbeğim var.

Allison: Bu doğru. Bende de var, kardeşinde de var.

Oğlu: Ben hiç şişman değilim, zayıfım, kaslarım var.

Allison: Aslında dünyadaki herkesin şişmanlığı var ama bazılarımızın daha fazla.

Oğlu: Evet. Benim büyük kaslarımı koruyacak bir şeylerim var. Ama sende benimkinden fazlası var.

Allison Kimmey Instagram

Allison: Evet, bu doğru. Bazılarının fazla bazılarının daha az yağı var. Ama bu, o insanların daha iyi ya da daha kötü oldukları anlamına gelmez. Anlıyor musunuz?

Çocuklar: Evet anne.

Allison: Söylediğim şeyleri tekrarlar mısınız?

Çocuklar: Evet! Kimseye ‘şişman’ dememeliyiz. Çünkü şişman olamazsın… herkeste yağ vardır ve herkes farklı yağa sahiptir ve bu önemli değildir.

Allison: Kesinlikle doğru!

Çocuklar: Havuza girebilir miyiz?

Allison: Hayır.”

Bakın konuşarak her şeyi çözmek mümkün. Yeter ki karşımızdaki kişi ne diyor, bunu dinleyelim ve anlamaya çalışalım.

“Şişman bizim evde kötü bir kelime değildir. Hakaret edici bir şekilde kullanılmamalıdır. Şişman olmak kişinin kendisini değersiz hissetmesine sebep olmamalı ve kaba, komik ya da istenmeyen kişi olarak hissettirmemeli.”

Kimmey ayrıca kendi vücudunu istediği gibi sergilediği bir instagram hesabı açarak bu bilinci yaymaya çalışıyor. Beden olumlamayı öğretmek, ona göre ebeveynliğinin de bir görevi.

Kimmey elinden geldiğince medyadaki yanlış yönlendirmeleri de çocuklarından uzak tutmaya çalışıyor. “Çocuklarıma açık ve gerçekçi bir vücut imajı çizmeliyim. İnsanların kendi aralarındaki farklılıkları kabullenmeleri gerekiyor. Her köşe başında dayatılan ‘mükemmellik’ baskılarına karşı güçlü durabilmeliler.”

Kimmey, şu sıralar çocuklar için beden olumlama hakkında bir kitap hazırlıyor. İllüstrasyonları ise vücut geliştirme aktivistlerinden Sanne Thijs yapıyor.

huffingtonpost

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top