Beslenme

Belki De Hücre Kirliliği Yüzünden Kilo Veremiyorsunuz

Birbirinden farklı diyet programı deniyor, spor salonlarına gidiyor, doktorunuz size herhangi bir hastalığınız olmadığını söylüyor fakat yine de kilo veremiyorsanız bunun sebebi hücre kirliliği olabilir.

Çok farklı diyet ve egzersiz çeşitlerini denemenize rağmen çok az kilo veriyorsanız belki de hücre kirliliğine maruz kalmış olabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde zayıflamanın bir şartı da hücre temizliği.

Kötü beslenme ve çevresel faktörlerin hücrelerimizde kirlilik yarattığını söyleyen Klinik Diyetisyen Doç. Dr. Barış Öztürk, hücre temizliğinin kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam üzerindeki etkileri hakkında bilgiler verdi. Pek çok hastalığa davetiye çıkaran bu durum, zayıflamayı da engelliyor. Ancak endişe edilecek büyük bir sorun değil, doğru beslenerek ve bitkisel desteklerle hücrelerinizi temizlemek ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkün.

Hücre temizliğini tetikleyebilmek için gerekli protein, vitamin ve mineralleri barındıran çilek, enginar, sarımsak, zerdeçal, pırasa gibi besinleri düzenli tüketmek önemli rol oynuyor.


Modern Hayat Hücrelerimizi Kirletiyor

Yaşamın ilk anından itibaren insan bedeni gıda, hava, su ve toprak ile birlikte kendi metabolizmasının ürettiği toksik maddeler tarafından kirletiliyor. Bu toksik maddelere karşı çeşitli enzimler salgılayan vücut kendini korumaya programlı. Detoksifikasyon yani hücre temizliği olarak adlandırılan bu durum tüm yaşam fonksiyonlarını da düzenliyor.

Kirlenen Hücreler Yağ Sentezini Artırıyor

Modern hayat ile birlikte maruz kalınan toksin miktarı, vücudun hücre temizleme yeteneğini aştığında hücreler gerekli temizliği yapamayarak kirlilik oluşturuyor. Oluşan kirlilik, hücre fonksiyonlarının yavaşlamasına ve enerji metabolizmasının normal seyrini yitirmesine neden oluyor. Organizmanın enerji harcaması zorlaştığında vücut yağ sentezlemeye başlıyor ve zararlı toksinler yağ hücreleri ile birlikte yumuşak doku ve kemikte birikiyor. Yağ dokularının salgıladığı zararlı moleküller hücre hasarını artırarak insülin fonksiyonlarını olumsuz etkilemeye başlıyor. İnsülin fonksiyonlarının bozulması kişide; yorgunluk, sürekli uyku hali, yemeklerden sonra bile açlık hissi yaratıyor. Günlük motivasyonun düşmesi fiziksel ve zihinsel aktivitelerin azalması özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı da artırıyor.

Hücre Kirliliği Çeşitli Hastalıklara Zemin Hazırlayabilir

Kirlenen hücredeki metabolik baskılanma;

> İnsülin direnci,
> Karın bölgesinde yağlanma
> Kalp ve damar hastalıkları
> Yüksek tansiyon
> Diyabet yani şeker hastalığı
> Alzheimer
> Kanser gibi kronik hastalıklara dönüşebiliyor.

 Tek Suçlu Kaloriler Değil

Kilo alımının özellikle de karın bölgesindeki yağlanmanın tek suçlusu alınan yüksek kaloriler olmayabilir. Hücre fonksiyonlarını yeniden düzenlemek için ‘hücrenin süpürülmesi, temizlenmesi’ gerekiyor. “Bu alanda yıllardır yaptığım sayısız klinik deney ve çalışmanın sonucunda ortaya çıkan ‘Hücre Süpürme Programı’ hücreye temizleme fonksiyonunu yeniden kazandırırken, başta obezite olmak üzere zemin hazırladığı birçok hastalığı engelleyebilir.” diyor Öztürk.

Kişiye Özel Program

Her insanın detoksifikasyon yani hücre temizleme yeteneği; çevre şartları, diyet, yaşam tarzı, sağlık durumu ve genetik faktörlere göre değişir. Bu nedenle ‘Hücre Süpürme Programı’na başvuran hastalara hücresel temizlik ve beslenmeden oluşan tıbbi tedavi öncesi; ileri düzey vücut analizi, metabolizma ölçümü, antropometrik testler yapılarak biyokimyasal bulgular değerlendirilir. Gerekli görüldüğünde moleküler düzeyde çalışmalar yapılarak, kişiye özel enerji ve besin ihtiyaçları değerlendirilir.

Hangi Besinlerle Hücrelerimizi Süpürebiliriz?

Hücre Süpürme Programı”ndaki temel amaç, kişinin sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmesine rehberlik etmektir. Hücrenin temizliğe başlamasıyla birlikte kısa sürede iştah mekanizması normale dönerken sürekli atıştırma hissi ortadan kalkar. Bağırsak florasının da normalleşmeye başlamasını takip eden günlerde kişi kendini daha zinde ve aktif hissetmeye başlar. İlk haftanın ardından vücuttaki yağ yakımı artarken metabolizma hızlanır. Kişi bunu kilo kaybı ve vücut yağ oranındaki azalmayla somut olarak fark eder.


Vücudun başlıca hücre temizliği enzimi olan glutatyon düzeyini korumak için öğünlerde yeterli miktarda et, balık, tavuk gibi proteinler tüketilmelidir.

> Günde 2.5 litre sağlıklı su içilmelidir.

> Günde en az beş porsiyon meyve ve sebze beslenme düzenine dahil edilmelidir.

> Her gün lif yönünden zengin sebze, fıstık, tohum ve tahıllardan oluşan menüler tercih edilmelidir.

> Zaman zaman turpgiller sınıfındaki sebzeler ile çilek, enginar, sarımsak, soğan, pırasa, zerdeçal tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

> Günde en az 1 fincan yeşil çay içilmelidir.

> Bağırsakta yaşayan zararlı bakteri toksinlerinden korunmak için kefir, yoğurt tüketilmelidir.

> Fiziksel aktiviteler ihmal edilmemelidir.

posta

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top