Geçmiş Seminerler

Bertin Vallien, Cam Ocağı Vakfı’nda Sanatseverlerle Buluşacak

Bertil Vallien portre

O bir mucit, sanatçı ve en önemlisi o bir usta…

En büyük sevdası, camı şekillendirerek bir sanat ortaya çıkarmak. Bertin Vallien ; cam sanatçılığında çığır açan bir buluşa imza atmış; kuma döküm tekniği ile insanları kendine hayran bırakan sanat eserleri ortaya çıkarmış.  Dünyanın en değerli, en önemli cam sanatçılarından biri “Bertin Vallien

02 Şubat Pazar günü Cam Ocağı Vakfı’nda vereceği seminer için Türkiye’ye geliyor.

76 Yaşında, İsveçli yaşayan efsane olarak adlandırılan Bertin Vallien kullandığı teknikle cam sanatına farklı bir soluk getirdi. Kuma döküm tekniğini keşfetmesinin ardından kendisine çok sayıda uluslar arası (Amerika, İsveç, Danimarka vb.) ödül kazandırdı. Sanatçının kişisel eserleri ise dünyanın önde gelen müzeleri tarafından satın alınmaktadır. Ünlü yüz ve maske tasarımları ile cama yenilikçi, mecazi ve esrarengiz bir anlam kazandırıyor. Kuma döküm tekniği sayesinde ışığı ustaca kontrol edebilen sanatçı eserlerine manevi ve sembolik bir derinlik katıyor.

Bertin Vallien unlu eseri 3

Usta sanatçı, 2 Şubat Pazar günü Cam Ocağı Vakfı’nda gerçekleşecek olan seminer programında sıcak cam ile çalışmalarını pratikte izleyicilere göstererek geçirdiği sanat serüvenini anlatacak . 30 ve 31 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek atölye programında ise katılımcılar kuma döküm tekniğini bu tekniğin yaratıcısı ve en bilinen ustası olan Bertin Vallien’den  öğrenme ve deneyimleme fırsatı yakalayacaklar.

Cam Ocağı Vakfı Hakkında:

Türkiye’nin ilk ve tek Cam Ocağı Vakfı, 2.500 m2’si kapalı olmak üzere, 20.000 m2 alana yayılan mekanıyla, Riva Nehri kıyısında, orman içindeki kampüsünde cam sanatını yaymayı ve cama ilgi duyanları cam sanatçılarıyla buluşturmayı amaçlıyor.

Bertil Vallien

Dünya standartlarında bir cam merkezi olarak hizmet veren Cam Ocağı Türkiye’de cam sanatının güzel sanatlar dallarından biri haline gelmesini hedefliyor. Cam Ocağı, Lino Tagliapietra, Dale Chihuly gibi dünya çapında isim yapmış cam sanatçılarını ağırlayarak, iki günlük ve iki haftalık yoğun programlarıyla farklı cam tekniklerini yerli ve yabancı öğrencilerle tanıştırıyor. Iki günlük atölye çalışmalarında katılımcılar cam üfleme, füzyon, kalıpla şekillendirme, boncuk yapımı gibi tekniklerle camla ilk tanışma fırsatını yakalıyor, iki haftalık yoğun atölye çalışmalarıyla kendilerini geliştirebiliyor. Sıcak cam üfleme, sıcak cam dökümü, kalıpla cam şekillendirme, füzyon, alevle çalışma, boncuk yapımı, kalıpla şekillendirilmiş cam boyama, gravür, mozaik, Venedik tekniğiyle cam mineleme gibi camın her dalından tekniklerle yapılan atölye çalışmaları, uluslararası cam sanatçılarının liderliğinde Mayıs-Eylül ayları arasına yayılıyor. Emay, mumla mücevher yapımı ve metal işleme gibi kısa atölye çalışmaları ise tüm yıl devam ediyor. Sanat ve doğayla iç içe bir gün geçirmek üzere Cam Ocağı’nı ziyaret edenler butik cam üretimini izleyebiliyor, küçük uygulamalar yapabiliyorlar. Ziyaretçiler ayrıca dünyaca ünlü sanatçıların eserleri, geleneksel Beykoz camından örnekler ve Cam Ocağı’nda üretim yapan başka markaların ürünlerinin satışa sunulduğu showroom’u gezebiliyor.

 

Daha fazla bilgi için: İstanbul İletişim – Gülhan Turhan  Tel: 0212 240 85 90
e-mail:  [email protected]

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top