Aile

Bir Kadın İki Ayrı Erkekten İkiz Doğurabilir Mi?

Babalık testlerinin genellikle basit bir cevabı vardır –babasıdır ya da değildir-

Fakat, time’da yer alan bir habere göre New Jersey’de bir kadının destek almak için açtığı davaya bakılırsa, işler bazen daha karmaşık bir hal alabiliyor. O, ikizlerinin babalarının farklı kişiler olduğu düşüncesindeydi.

Bu çok nadir görülen bir durum. Bu imkansıza yakın durum için “superfecundation” diyorlar ki biz de yazının içinde “süper doğum” diyeceğiz.

Aynı anda birden fazla bebek doğurmakla ilgili başka alternatif de olabiliyor.

Birden fazla bebek doğurmakla ilgili farklı türler:

Süper doğum ikizleri: Bir kadın, yumurtlama döneminde, yakın zamanlarda iki farklı erkekle cinsel ilişkiye girerse, her iki erkeğin de kadını hamile bırakması mümkün olabilir. Bu durumda iki farklı sperm, iki farklı yumurtayı döllemiş oluyor. New Jersey’deki vakada da bu şekilde oluyor. Kadının çocuklarından biri mahkemeye birlikte gittiği erkeğe, diğer çocuk ayrı bir erkeğe ait.

Araştırmalar, bu çok çok nadir görülen olayın zaman zaman gerçekleşebildiği gösteriyor. 1992’de yapılan bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki babalık davalarının % 2’sinden fazlasını süper doğum ikizleri kapsıyor. Yani ikizlerin, farklı babalardan olması ihtimalinin yer aldığı davalar.

Kardeş ikizler (% 50 ortak genetik): Kardeş ikizlik durumu, aynı erkek de olsa, iki ayrı spermin iki ayrı yumurtayı döllemesiyle ortaya çıkıyor. İki bebek de aynı anne ve babaya sahipler fakat tamamen aynı genetiği paylaşmazlar.

Zıt vücut ikizleri (% 75 ortak genetik): Bu durumdaki ikizleri, yarı yarıya benzer olarak düşünebiliriz. Ovülasyon sırasında bir yumurta ikiye bölündüğünde ortaya çıkan bir durumdur. Her iki bebek de aynı genetiğe sahip olur fakat iki farklı vücut oluşur. Bunlardan daha zayıf olanı çoğunlukla ölür fakat bazı durumlarda, ayrı spermlerle döllenme olduysa, anneden ve babadan farklı genetik özellikleri alarak, ikizler oluşabilir. Bu konuda bilim dünyasında tartışmalar yaşanmaktadır. Gerçek dünyada böyle bir durumun gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda bilim insanları arasında anlaşmazlıklar vardır.

Aynı ikizler (% 100 ortak genetik): Bu durumda tek bir sperm, tek bir yumurtayı döller ve sonuçta hücre ikiye bölünür ve ikizler oluşur. İki bebek aynı genetiğe sahiptir ve aynı görünür.

Üçüz, beşiz ve daha fazla sayıdaki gebelik türlerine gelince işler daha da karmaşıklaşır. Örneğin, üçüzlere hamile bir annenin, aynı yumurta ve spermden aynı ikizlere ve tamamen farklı bir sperm ile yumurtadan üçüncü bebeğe hamile olması mümkündür. Bu şekilde eşleştirmeleri düşünmeye başlayınca, kombinasyonlar gittikçe daha karmaşık hale gelebiliyor.

time

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top