Aile

Bir Kız Kardeşe Sahip Olmak Sizi Daha İyi Bir İnsan Yapar

“Ben bir ablayım, erkek kardeşim var. Küçüklüğümüzden beri evet çok kavga ettik, yeri geldi dövüştük, uzun süren küslüklerimiz oldu. Ama şimdi dönüp baktığımızda bunların belki de gerekli olduğunu konuşuyoruz. Sarılıyoruz, gülüp, ağlıyoruz; ebeveynlerimizin dedikodusunu, arkadaşlarımızın ve sevgililerimizin dedikodularını yapıyoruz. Birbirimizi ne kadar çok sevdiğimizi biliyoruz ve bunu birbirimize söylemekten çekinmiyoruz…”

Evet bir kız kardeşe sahip olmak insanları daha iyi yapıyor. Araştırmalar öyle diyor.

Bilimsel araştırmalar bir kız kardeşe sahip olmanın, kişiyi daha iyi bir insan haline getirdiği sonucuna vardı. 2010’da The Journal of Family Psychology’de yer alan bir araştırma söylüyor bunu. Çalışma, içinde birden fazla kardeşin olduğu 400 aileyi kapsıyor. Kardeşlerin yaşları ise 10 ile 14 arasında değişiyor.

İncelemeye göre kız kardeşe sahip olmak, akıl sağlığını olumlu yönde etkiliyor.

Araştırma sonuçları kız kardeşe sahip olan erkek ve kız çocukların bir problem çözmede diğerlerine göre daha iyi olduğunu; ayrıca empati kurma yeteneğine sahip olduğunu ve iletişim konularında daha başarılı olduğunu da kanıtlıyor. “Kız kardeş duasına çıkalım mı 😊”

İncelemede çalışan Profesör Laura Padilla-Walker’ın bazı çıkarımları şu şekilde…

Kardeşler kavga ettiklerinde, duygularını düzenlemeyi, ayarlamayı öğreniyorlar. Bu, yaşamlarının geri kalanı için çok önemli bir beceri.

Kız çocuklar, erkek çocuklara göre daha çok konuşuyor ve iletişim konusunda daha iyi.

Eğer bir kız kardeşiniz varsa, hayatın getirdiği problemler hakkında bolca konuşacaksınız demektir.

Kadınlar için de güzel bir yanı var bu durumun. Kız kardeşle büyüyen erkekler, genel olarak kadınlarla iletişim kurarken daha iyiler.

Çalışmanın ilginç olan bir diğer sonucu ise;

Birinin, kız kardeşe sahip olması demek, büyük ihtimalle hayatı boyunca yalnız kalmayacağı anlamına geliyor.

Ebeveynleri ölen kardeşlerde, ailenin bir arada tutulmasını sağlayan kişin kız kardeş ya da abla oluyor. Kadınlar bunun için daha çok çabalıyorlar. Aileniz dağılmasın istiyorsanız bir kız kardeş güzel olur gibi…

Küçük tartışmaları, yoldaki minik tümsekler olarak görmekte fayda var. Çünkü kardeşler arasında böyle şeyler olabilir. Kardeşinizin ömrünüz boyunca, hayatınızın sonuna dek sizin yanınızda olacağını unutmayın, bunu gerçekten ara ara kendinize hatırlatın.

Kardeşlerinizi kendinize yakın tutun ve ilişkinizi güçlendirin, kardeşliğinizin irtifa kaybettiği anlarda elinizden geleni yapıp düzeltmeyi amaç edinin.

 

 

goofullness

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top