Anne Olmak

Biraz Savurganlık Yeni Annelere İyi Gelebilir

Bebek sahibi olunca bütçe bir miktar sarsılabilir. Harcama listeleri bebekle ilgili masraflarla dolup taşınca, en son ihtiyacınız olan şey kendiniz için para harcamak gibi geliyor. Daha doğrusu kendiniz için para harcamayı, bir haksızlık, bir gereksizlik olarak görüyorsunuz. Oysa ki, cüzdanınıza yaşatacağınız ufak bir sarsıntı, belki de sizi kendine getirecektir.

New York, Westchester, BabyNav’da Bebek Ve Anne Planlama Danışmanı olarak görev yapan Julie McCaffrey şöyle diyor. “Annelere bugünlerde her şeyi yapmaları için çok fazla baskı yapılıyor.” Bu ne kadar doğru?

 

Aslında kendinize savurganlık için biraz izin verirseniz, belki anneliğin tadına varmanız daha kolay olacak. Biraz kendinizi salıverin. Kendinizi suçlu hissetmeyin. Bu bir “ekonomiye can verin” ya da “amaan bütçe de neymiş, elinize geçen parayı harcayın” yazısı değildir. Belki sadece bir kez yaparak, sizi mutlu edecek şeylere birkaç örnek vermek için. Unutmayın ki siz mutlu olursanız, bebeğiniz de olacak; siz huzurlu olursanız, aileniz de huzurlu olacak.

Son yıllarda anneler arasında popüler olan birkaç şeyi listeledik. Hoşunuza giden, merak ettiğiniz bir tanesini belki siz de bir gün denersiniz ve bu size iyi gelir.

Bebek salıncağı sahibi olabilirsiniz

Siz çamaşırları hallederken, bulaşık makinesini boşaltırken ya da ayaklarınızı uzatıp biraz TV izlerken, bırakın o da bebeğinizi sallasın. Size kazandıracağı bir 10 dakika bile çok önemli. Unutmayın ki, yeni bir annenin en çok ihtiyacı olan şey; zaman. Bu salıncaklar da size bu zamanı kazandırabilir, hem de bütçenizde kocaman bir delik açmadan.

Yoga dersleri

Buradaki “yoga”nın doğum sonrası, alınan kiloların verilmesiyle bir ilgisi yok. Zihinsel dinginliğe kavuşabilmeniz, var olan streslerinizden arınmanız için sakinleştirici bir yol olarak düşünün. Evde kendiniz de yapabilirsiniz yoga, fakat evde bu sakinliğe ulaşabilmeniz zor. Uzmanından bir 1 aylık yoga programıyla, hem dışarı çıkmış hem de kendinize biraz odaklanmış olursunuz. Yoganın kilo vermek için değil ama fiziksel duruşunuz üzerindeki olumlu etkileri de yadsınamaz.

Doğum sonrası doulası

Doula bizim de sayfalarımızda yer verdiğimiz gibi anne ya da anne adayına, doğum öncesi/sırası/sonrasında yardımcı olan kişi anlamına geliyor. Ve pek çok kültürde yıllardır var olagelmiş bir kavram. “Annelik” durumu satın alınabilen bir şey değil, doğal olarak anneliğe uyum sağlayamayan kadınlar için dolulalar çok önemli. Eğer çevrenizde tecrübeli ve size yardım etmeye istekli bir yakınınız yoksa, uzman bir dolula’dan yardım almaktan çekinmeyin. Böylece emzirme işlemi, beslenme, uyutma, dinlenme, bağlılık vb. bebek-anne arasındaki tüm olaylarda size yardımcı olacaklar.

 

Julia Steils Paçacıoğlu İle Doula Üzerine Bir Röportaj

 

İnternet sitelerini kullanmaya ne dersiniz?

Teknolojiyle aranız pek yoksa, internetten alışveriş yapmıyorsanız vb. –günümüzde pek mümkün gözükmüyor ama olabilir- artık bebekle birlikte belki de tanışma vakti gelmiştir. Çünkü internetten, hem o kadar işin arasında evden bir sürü işinizi halledebilirsiniz hem de pek çok yeni bilgiye, kişiye ulaşabilirsiniz. İnternet sayesinde dünyanın bir diğer ucundaki tecrübelerden faydalanabilirsiniz. Bebek bezi vb. eşyaları indirimli satın alabilirsiniz ya da bebeğinizi uyutmak için ona sakin bir doğa sesi dinletebilirsiniz. İnternette çeşitlilik bol, önemli olan işe yararlı olanı kapmak, buna da zamanla kavuşursunuz.

Gece bakıcısı almak

Özellikle bebeğin doğduğu ilk haftalar gerçekten çok çok yorucu oluyor. Eşiniz size yardımcı olsa da haftada bir ya birkaç gün özgürce uyuyacağınızı bilmek çok güzel olmaz mıydı? Gece sizin yerinize bebeğinizle ilgilenecek bir bakıcı tutabilirsiniz. Yeni doğan bakımında uzmanlaşmış bir kadın, sizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinize getirecektir. “O rahatlıkla sütünüz bile daha kolay gelebilir” diyor uzman McCaffrey.

Ev temizliği için bir yardım alabilirsiniz

Bebekle birlikte evin daha fazla dağıldığı ve pislendiği aşikâr. Eşinizden ev temizliği için yardım isteyin. Ve eğer mümkünse ev temizliğine yardımcı olabilecek bir kişi çağırın. Siz bebeğinizle oyun oynarken, eviniz biraz toparlansın, banyolar ciflensin vb. Yükünüz nasıl hafifleyecek tahmin edebilirsiniz. Ayda bir, iki ayda bir bile yardımcı çağırsanız, bütçenizde bunun için yer açsanız, size faydası olacaktır.

 

Yemek hizmeti almak

Evet bu biraz masraflı gözüken bir hizmet. Maddi anlamda sizi zorlayacaksa zaten hiç girmenize gerek yok. Ama maddi kaygısı olmayanlar için harika bir uygulama. Mutfak masrafını kendi harcamak yerine, hizmete vermeyi tercih edenler olabilir. Evde bebekle daha fazla zaman geçirmek, ayrıca kendinize daha fazla zaman ayırmak için mükemmel. Bu arada yemek yapmayı sevmeyenler/bilmeyenler için de bir nimet elbette. Ama biraz maddi rahatlık gerektiriyor, kabul.

Herhangi lüks bir şey

Tamamen sizi anlık da olsa mutlu edecek herhangi bir şey olabilir. Yeni bir nevresim takımı, dudak parlatıcısı, çiçekli bir elbise, -illa ki bebeğimle de ilgili olsun diyorsanız- bebeğinizle aynı modelde birer elbise satın alabilirsiniz. Sonuçta bunlar tek kullanımlık da değil.

Günün neredeyse tamamını konuşamayan bir canlı ile geçiriyorsanız, aslında bu demek oluyor ki biraz da kendi kendinize konuşup, en çok kendinizle vakit geçiriyorsunuz. Bu anların kaliteli ve mutlu geçmesi için kendi yaratıcı fikirlerinizi bulun ve uygulayın, harekete geçmekten korkmayın.

 

parents

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı