Hamilelik

Ceylan Naz Baycan ile Röportaj‏

ceylan-naz

Kutsal İnek isimli kitabın yazarı Ceylan Naz Baycan’ı yakından tanıyalım.

1. Ceylan nasıl biridir? Nasıl anlatırsın kendini seni tanımayanlara?

En zor soru! Çok felsefik olacak ama her gün kendimi keşfetmeye devam ediyorum. 🙂 Yaşam benim için çalışmak, eğlenmek, üretmek ve gülmek demek. Yerimde saymayı hiç sevmiyorum. Çok fazla hayal kuruyorum ve aralarından bazılarını seçip gerçekleştirmek için elimden geleni yapıyorum. Bize sunulan ve diretilen tüm ‘doğruları’ sorguluyorum… Beynimi sınırlarından kurtarmaya çabalıyorum. Özgürlüğün, samimiyetin ve sevginin peşindeyim. 

2. Kutsal İnek’ten önce ne yapıyordun ve nasıl ortaya çıktı kitap fikri?

Bilkent İşletme’den ilk mezun olduğumda reklam sektöründe çalışmaya başladım. Ardından kurumsal şirketlerin reklam ve pazarlama departmanlarına geçiş yaptım. Ancak kurumsal hayatın bana göre olmadığı kısa sürede kendini belli etti. Ruhumu ferahlatmak için bir yandan kısa hikayeler ve senaryolar yazmaya başladım. 2011’de yolum dizi yazan sıkı bir ekiple kesişti. Hâlâ onlarla beraber senaryo yazıyorum. Aynı zamanda Montreal, Kerala gibi uluslararası festivallerde ses getiren ‘Vücut’ filminin uygulayıcı yapımcılığını üstlenmiştim. Vücut filminin yönetmeniyle de yeni bir proje üzerinde çalışıyorum.

Kitap çok yoğun olduğum bir dönemde kendi isteğimle hamile kalıp sonra da ciddi bir korkuya kapılmamın sonucu olarak ortaya çıktı. Kariyer, çocuk, aile kavramlarını sorgulamaya, yazarak rahatlamaya başlamıştım… Yazdıklarımı okuyan birkaç kişi kendilerinin de hamilelikte çok zorlandıklarını ama bunu hiç dile getiremediklerini söylediler. Benim gibi bu süreçte kendilerini yalnız hisseden, az biraz da gülmek isteyen kadınlar olduğunu fark ettim. Bunun üzerine yazdıklarımı toparlamaya ve bir kitap haline getirmeye karar verdim.

ceylan naz baycan ile röportaj-2

3. Kutsal İnek ile hayatında ne gibi değişiklikler oldu?

Kutsal İnek daha çıkalı bir ay bile olmadı ama o kadar güzel geri dönüşler aldım ki ara ara mutluluktan uçuyorum. 🙂 Hamileliği boyunca üç, dört ay yatması gereken bir anne adayı ‘Bu kitap sayesinde aylardır ilk kez gülebiliyorum’ diye bir mesaj atmış geçen gün… İnsanlara bu kadar yaklaşabilmek çok harika bir duyguymuş.

4. Mizah yanın hep var mıydı yazar mıydın? Cem Yılmaz gibi kız mı derlerdi sana?

Gülmeyi de insanları güldürmeyi de pek seviyorum! Yazmazdım ama iyi hikaye anlatırdım… Kimse Cem Yılmaz gibi kız demedi ama şirkette sana bir yer yapsak da her gün bir saat bize hikaye mi anlatsan diyenler oldu. 🙂

5. Çocuk ve çalışma hayatı ile ilgili neler söylersin?

Kimse kolay demesin bozulurum. 🙂 Ege sekiz aylık olana kadar çalışmadım. İlk işe başladığımda da oldukça zorlandım. Sonrasında öncelikleri belirleyip daha iyi organize olmayı, sakin olmayı öğrendim. Çocuk insanı kendiliğinden disipline eden bir varlık. Bir yandan da empati yapmayı öğretiyor, yüz güldürüyor, rahatlatıyor. Eskiden iş hayatında çok lüzumsuz olaylara gerildiğimi şimdi görebiliyorum… Dengeyi tutturduktan sonra çocuk da kariyer de hakikaten yapılabiliyormuş. Test ettim, onayladım.

ceylan naz baycan ile röportaj-3

6.  Anne olmak nasıl bir şey sence? (Kitapta anlatmışsın ama)

Esasında kitapta ‘Şu an dünya yıkılsa, 3. Dünya Savaşı çıksa, her yer yok olsa ben yine ayakta kalır, önüme gelenle savaşır, tüm ailemi korurum’ diye bölüm var… İşte ne eksik ne fazla böyle bir şey hissediyorum.

7. İnternet ile aran nasıldır? Hangi amaçlarla interneti kullanırsın?

İnternetle sıkı fıkıyız. Haberler, yenilikler, sanat, moda, reklamlar, diziler her şeyi internetten takip ediyorum.

ceylan naz baycan ile röportaj

8. Tavsiye edeceğin siteler var mı?

Birçok site var ama her gün bir tutam ilham versin diye http://www.nowness.com/ mutlaka giriyorum. news360.com, goodreads.com, 5harfliler.com, spitfireaudio.com, afilifilintalar.com, yazarı da olduğum mia-posta.com ve tabii ki www.internetanneleri.com 🙂 tavsiye edeceğim siteler arasında.

9. İstanbul’da en sevdigin mekanlar hangisi? Cafe, bar, sinema, semt, restorant?

Elif Yalın ve Didem Şenol’un elinin değdiği tüm cafeleri seviyorum. Bebek Mangerie, Den, Lokanta Maya, Gram… Tünel House Café, Karaköy Muhit, Karabatak da favorilerim arasında.

Bebek, Cihangir, Nişantaşı, Beyoğlu benden sorulur. 🙂

Sinema dendiğinde aklıma ilk gelen yer alışveriş merkezi yapılmak üzere kapısı mühürlenen Emek. Şu sıralar Başka Sinema projesiyle her günü festivale çeviren Beyoğlu Sineması’na sık sık gidiyorum. AVM’de sinemaya gideceksem Kanyon’u tercih ediyorum.

ceylan naz baycan ile röportaj-4

10.  Sosyal medyayı kullanıyor musun? Hesapların nelerdir?

Açıkçası kitap çıktığından beri daha fazla kullanıyorum. Hem Kutsal İnek’in hem de şahsi hesaplarımı paylaşayım.

Twitter hesabım @kutsal_inek /  @ceylannaz
Facebook hesabım ise  kutsal.inek.5 / ceylan.n.baycan

11.  Kutsal İnek’e nerelerden ulaşabiliriz? E-ticaret sitesinde satılıyorsa isim verebilir misin?

Kutsal İnek Tüm D&R’larda, Remzi, Alkım, Mephisto, Penguen ve Robinson Crouse kitabevlerinde bulabilirsiniz. Ayrıca idefix.com.’dan online olarak da satın alabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top