Aile

Çocuğuna Duyduğun Öfkeyi Yatıştırmak İçin 10 Yol

Küçük çocuklarla baş etmek bazen çok zorlayıcı olabiliyor. Kızgın hissettiğinizde sakinleşmek zaman alabilir ya da öfkenizi dışarı aktarıyor ve daha sonra pişman oluyorsunuzdur. Öfkeyle baş etmek için 10 kestirme yol.

1-Kendine zaman ayır

Çocuğunuz küçükse onu güvenli bir şekilde odaya kapatın ya da karyolaya monte edin. İkiniz de yalnız kalın. Çocuk da birdenbire ortadan kaybolmanıza şaşıracaktır. Belki de sizi kızdıran davranışını durdurmak için yeterli bile olabilir. Kulaklık takıp bir şarkı dinleyin ve çocuğunuzun sizin için ne kadar değerli olduğunu kendi kendinize tekrarlayın.

2-Yıldız bir an düşün

O düşük anlarınızda, her bir çocuğunuzla geçirdiğiniz en güzel anları düşünün. O anları hafızanızdaki raflardan çıkarın ve onlara odaklanın.

3-Seninle ilgili değil

Şu an var olan sorun, seninle ilgili değil, çocukla ilgili. Kendinizi “ben” ifadesinden arındırın. “Sinirliyim, kızıyorum, üzgünüm…” gibi hisleri bir kenara atın ve kendinizi / çocuğu eleştirmek yerine çözüme odaklanın.

Narsist Ebeveynlerin, Çocuklar Üzerindeki Duygusal İstismarı

4-Biraz rol yap

Duygularınızı hemen hafifleyemeyebilirsiniz fakat hafifletmiş gibi yapabilirsiniz. Gerçekten sakinleşinceye kadar, huzur verici, aşırı sakin bir ses tonuyla konuşun ve yüzünüze de sahte bir gülüş ekleyin. Birazdan bu sahtekârlık gerçek olacak.

5-Teslim ol

Her ikiniz de kazanmayacak ya da kaybetmeyecek noktada iseniz, çocukları yanınızda kim varsa eş, anne, arkadaş vb. onların üzerinde yıkın ve biraz nefes alın.

Fotoğraf: Alison Little / Instagram

6-Başka bir karakter ol

Tabiri caizse biraz “aptala yatın”. En çıldırtıcı durumlar karşısında bile şaşkın bir karaktere bürünmek, aptalı oynamak olayın akışını değiştirebilir.

7-Sorular sor

Mesela çocuğunuza “şu an babanın neden bu kadar kızgın olduğunu düşünüyorsun?” diye sorun. Böylece biraz kendi davranışlarını sorgulamasını sağlayın.

8-Alarm kur

Çocukların çalar saati duyabilecekleri bir yerde olduğuna emin olun. Ve çıkan yüksek sese tepki vermelerini bekleyin. Kendi seslerini bastıran ve insan sesi olmayan bu beklenmedik patlama dikkatlerini çekebilir. Eğer değişen bir şey olmazsa en azından denemiş olursunuz.

9-Alkışla

Eğer çok kızgınsanız ve bunu biliyorsanız, ellerinizle bunu alkışlayın. Fiziksel olarak kendini serbest bırakmak öfkeden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Şiddet uygulamayacağınıza göre! alkış yapmayı deneyin. Bu, herhangi bir kapıyı çarpıp kapatmaktan da daha iyidir.

10-Sorunu ilet

Ebeveynlerinden tüm soruların cevaplarını almamak çocuklar için sorun değildir. “Şu an sana yardımcı olamadığım için çok üzgünüm, sence ne yapmalıyız?” gibi bir soru yöneltebilirsiniz. İyi bir fikirleri olsun ya da olmasın, onlar da siz de daha iyi hissedeceksiniz.

Todaysparent

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top