Aile

Çocuk Gelinler Son Bulacak Mı?

Save The Children Danimarka, dünyanın dört yanından ilginç düğün adetlerine bakarak çocuk gelinler sorununu gündeme getiriyor.

Daha bugün aldığımız bir habere göre Pakistanlı bir kadın, zorla evlendirildiği kocasına ve ailesine servis ettiği içeceğe zehir karıştırıp 13 kişinin ölümüne sebep oldu. Şekerli ayrana zehir karıştırdığı söyleniyor. Eylül ayında ailesi tarafından zorla evlendirilen Asiye Bibi ile sevgilisi olduğu iddia edilen kişi ve teyzesi cinayet suçlamasıyla tutuklandı.

Asiye Bibi’nin kocasının sütüne geçtiğimiz hafta zehir karıştırdığı ancak kocasının bu sütü içememesi üzerine zehri bir lassiye karıştırıp ona ve ailesine servis ettiği söyleniyor. Konuyla ilgili basını bilgilendiren polis memuru Üveyis Ahmed, zehirlenme sonucunda 13 kişinin öldüğünü, 14 kişinin ise hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Pakistan’ın özellikle de kırsal ve yoksul bölgelerinde zorla ve küçük yaşta evlendirmelerin yaygın olduğu ve kadınların bu duruma karşı mücadele verdiği biliniyor.

Başka birinin hayatına kastetmek elbette çok kötü bir şey. Peki başka birinin hayatına kastetmek sadece onun nefes alamamasını sağlamak mıdır? Bu olay emsal teşkil edip, başkalarını caydırır mı bilinmez ama keşke böyle olsa demiyor musunuz?

Çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları ülkemizin de genel olarak dünyanın da kanayan yaralarından. Çocukların sorunları ve özellikle de çocuk yaşta evlilik konusunda farkındalık yaratmak için çalışan Save the Children Danimarka, viral videoların gücünü kullanan bir içerikle sosyal medyada büyük etkileşim sağladı.

Danimarka Dış İşleri Bakanlığı‘nın da destek verdiği “The Most Bizarre Wedding Tradition” isimli video, 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü vesilesiyle sosyal medya platformlarında yayına girdi. Video, ilk bakışta dünyanın farklı bölgelerinden ilginç ya da garip düğün adetlerinin kısa bir derlemesi gibi duruyor. Örneğin, Danimarka’da aile ve arkadaşlar damadın çoraplarının ucunu kesiyor ya da Almanya’da misafirler gelinle damadın temizlemesi için yerlere porselen gereçler (lavabo gibi) atıyorlar. Bunlar gibi alışılmadık gelenekleri gösteren video, sosyal medyada ilgi çekecek öğeleri taşıyor: Komik ya da farklı içerik, madde madde sunum, kısa video süresi…

Videonun sonunda en garip adetin ne olduğu da açıklanıyor. Ancak, bu diğerleri kadar eğlenceli değil zira bahsedilen “gelenek” çocuk yaştaki kızların evlendirilmesi. Video bu konuyla ilgili çarpıcı bir de istatistik veriyor. Dünya çapında her 7 saniyede bir 15 yaş altı bir kız çocuğunun evlendirildiğini belirttikten sonra farklı ülkelerden çocuk gelinlerin fotoğraflarıyla insanları bu geleneğe bir son vermeye çağırıyor.

Reklam filmi ise şu şekilde…

bigumigu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top