Seyahat

Çocukla Seyahat Ederken Dikkat!

 

Tatil resmi olarak başladı! Yaz tatilinin ilk günlerinde çocukla sağlıklı seyahat hakkında ipuçları veriyoruz:

Çocuklarıyla seyahat eden ailelerin sayısı günümüzde önemli ölçüde artmıştır. Çocuklarla seyahat ederken sağlıkla ilgili ek önlemler alınmalıdır.

Aşılar: Seyahat öncesi çocuğunuzun aşılarının eksiksiz olup olmadığını hekiminize mutlaka danışın, yurtdışı seyahatleriniz öncesi 444 77 34’ten Seyahat Sağlığı Hattı’nı arayarak gideceğiniz ülke ile ilgili bilgi almalısınız.

İshal: Çocuklar ellerini sıkça ağızlarına götürdüklerinden ishal ve diğer sindirim yolu hastalıkları açısından risk altındadırlar. İshal olan çocukta vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koymak çok önemlidir. Seyahat esnasında mama hazırlarken veya diş fırçalarken hazır kapalı sular kullanılmalıdır. Süt mutlaka pastorize olmalı ve eller sıkça sabunlanmalı veya el dezenfektanlarıyla silinmelidir.

Bebekle Uçak Yolculuğu Güvenlidir

Böcek ısırıkları: Çocukları sivrisinek ve böceklerden korumak için cibinlik kullanılmalı, yeterli gelmiyorsa vücudun açıkta kalan yerlerine (yara yerleri veya ısırık yerleri hariç) sivrisinek kovuculardan sürülmelidir. Limon ve okaliptus içeren sivrisinek kovucular 3 yaş altında kullanılmamalıdır.

Hayvan ısırıkları ve kuduz: Çocukların sokak hayvanları ile teması önlenmelidir. Olası ısırık durumunda ısırılan yer sabunlu suyla yıkanarak acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Hava yolculuğu: 7 gününü doldurmamış bebekler için hava yolculuğu tavsiye edilmemektedir. Kabin basıncının bebeği rahatsız ettiği durumlarda bebek emzirilmeli veya emzik verilmelidir.

Araçla seyahatlerinizde çocuklarınızın güvenliğini ve rahatını sağlamak ebeveyn olarak sizlerin görevidir. Bu tavsiyelerimizi okumadan yola çıkmamanızı öneriyoruz.

✔Araçla yola çıkmadan önce çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirildiğini en az 2 kez kontrol edin.

✔Aracınızda bulunan çocuk koltuğunun uzun yolculuklardan önce çocuğunuzun boy ve kilosuna uygunluğunu kontrol edin.

Gebeler Seyahat Edemez Mi?

✔Çocuğunuzun her seyahat öncesi güvenli bir şekilde kemerlerinin bağlı olduğundan emin olun ve siz araç kullanırken kemerleri kendileri çözmesin diye bu işlemi onlara mümkün olduğunca geç öğretin.

✔Seyahatlerinizi günün daha serin saatlerinde yapın ve mutlaka her 2 saate 1 kez mola verin.

✔Aracınızda cam filmi yoksa mutlaka arka camlara güneş önleyiciler takın ve çocuğunuzu güneş ışığının aşırı etkisinden koruyun.

✔Seyahat sırasında araç içindeki herkesin yeterli miktarda sıvı tükettiğinden emin olun.

✔Çocuklarınızı araç içerisinde asla yalnız bırakmayın.

✔Çocuklarınıza rahat ve hava geçirebilen giyecekler giydirin.

✔Çocuğunuza araç içinde eğlenebileceği sivri olmayan oyuncaklar verin veya yaş grubuna uygun masal veya müzik CD’leri ile seyahatinizin daha eğlenceli geçeceğini unutmayın.

✔Seyahat sırasında çocuğunuz arka koltukta ne yaparsa yapsın siz yola konsantre olun, özel bir ihtiyaç olması durumunda mutlaka güvenli bir yerde durarak müdahale edin.

✔Aracın arızalanması durumunda çocuğunuzun da araç dışına çıkması gerekiyorsa önleminizi mutlaka alın.

 

Halil Volkan Tekayak

#doktorgeziyor

twitter: 

instagram: @doktorgeziyor

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top