Aile

Çocuklarınıza Daha Çok Sarılmanız Onları Daha Zeki Yapıyor

Araştırmalar gösteriyor ki çocuklarınıza daha çok sarılmanız onları daha zeki yapıyor.

Çocuklarınıza her zaman sarılan bir ebeveyn misin? Yanıtınız “Evet” ise, onlara sarılmaya devam edin. Araştırmalara göre, bebeğin gelişim sürecinde, onlara fiziksel olarak sevgi göstermek, düşündüğümüzden daha da önemli. Herkes çocuğunun zeki olmasını ister değil mi? Bunun için bile sevgi gerekli desek…

Ohio’daki Nationwide Çocuk Hastanesi’nden alınan verilere göre, bebeğinize ne kadar çok sarılırsanız beyinleri de o ölçüde gelişiyor. 125 bebek üzerinde yapılan inceleme, fiziksel olarak bebeğe dokunmanın beyin için ne kadar faydalı olduğu gözler önüne seriyor.

Beyin

Hatta sonuçlar prematüre bebeklerin, prematüre olmayanlara göre aldıkları sevgiye daha fazla tepki verdiklerini gösteriyor. Bebekler için sadece ebeveynlerden değil, tüm diğer insanlardan aldıkları ilgi yani sevgi gösterisi çok önemli. Hastane personelinin de bebeğe olan sevgi gösterisi, beyinleri üzerinde olumlu tepkiler oluşturuyor.

Araştırmacı Dr. Nathalie Maitre, bu araştırmaların bebeklerle temas kurmanın ne kadar önemli olduğunu açığa çıkardığını vurguluyor. Onları kucağa alıp sarılmak, beyinlerinin gelişiminde olumlu bir etkiye sahip. Fiziksel temas eğer sevgi ile yapılıyorsa sadece biz yetişkinleri değil, onları da mutlu ediyor demek ki.

Ebeveynler ve bebekler arasındaki pozitif ve destekleyici tensel temas hafife alınmamalı.

Beynin gelişimi için, “sevgi” hayati bir önem taşıyor.

Yani, bebeğinizi olabildiğince çok kucaklayın, ona yerli yersiz sarılın ve sevginizi görmesine, hissetmesine izin verin. Hatta onlara olan sevginizi herkesin görmesine izin verin.

ÇOCUKLARINIZIN HER BİRİNİN ÖZEL HİSSETMESİ İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ 6 KÜÇÜK ŞEY

ennewsner

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top