Aile

Çocuklarınızın Her Birinin Özel Hissetmesi İçin Yapabileceğiniz 6 Küçük Şey

Her çocuğunuzun kendisini özel hissetmesini istiyorsanız eğer, bunun birkaç yolu var…

Ebeveynlik adeta bir hokkabazlık… Ve bunun en çok belirgin olduğu zamanlar yüksek ihtimalle çocuklarınıza eşit davranmaya çalıştığınız, birinin diğerini kıskanmadan büyüyebildikleri bir ev ortamı hazırlamak için çabaladığınız zamanlar olmalı…

Her çocuğun gereksinimlerini karşılamak aynı zamanda hiçbirinin dışarıda kalmış hissetmemesini sağlamak oldukça zordur.

Bu, fazlasıyla değerli bir çabadır. Çocuğunuzun kardeşlerinden ayrı bir şekilde -özel olarak- sevildiğini hissetmesi, sağlıklı hissetmesine ve benlik duygusunu geliştirmesine yardımcı olur. Ebeveynleri yüzünden kendilerini özel hissetmeyen çocuklar ileriki yıllarda kimlik sorunları yaşayabiliyor. California’dan çocuk psikoloğu Laura Kauffman, yıllarca bu konu üzerine araştırmalar yapmış.

“Bu çocukların evdeki kurallara uyma ihtimalleri daha düşüktür. Kardeşlerle veya okuldaki arkadaşlarla kavga ederek anne ve babalarının dikkatlerini çekmeye çalışırlar. Sonuçta ebeveyn olarak amaç, çocuklara koşulsuz sevgi vermek, kırılmalarına izin vermemek.” diyor.

Onlarla dikkatli bir şekilde, dengeli zaman geçirmek zor ama imkânsız değil. İşte basit ama güçlü 6 yol:

Göz teması kurun. Mesela mail’lerinize bakarken çocuğunuz size bir şey söyledi, dinliyor olsanız da göz teması kurmayı ihmal etmeyin, çünkü yüz yüze bakmadan konuşmanın pek de bir faydası yok. Hatta gerçekten dinlediğinizi göstermek için anlattığı konu hakkında birkaç soru sorun. Dr. Kauffman diyor ki, meşgulseniz, çocuğunuza bir dakika bekledikten sonra konuşup konuşamayacağınızı sorun ve işiniz bittikten sonra tamamen onunla sohbet edin.

Her gün kesintisiz zaman geçirin. Günde 10 dakika da olsa tamamen ona ayıracağınız bir zaman dilimi yaratın. Birlikte ne yapacağınıza çocuğunuzun karar vermesine izin verin. Mümkünse telefonunuzu kapatın ya da başka bir odada bırakın.

İlgilendiğinizi gösteren sorular sorun. Genel ve klasik “Okul nasıldı?” sorularının ötesine geçin diyor Dr. Kauffman. Hayatlarında olup bitenlerle ilgilendiğinizi daha açık gösteren sorular sorun. Mesela okulda, atlattığı bir sınav veya izlediği TV programında neler olup bittiği gibi…

Anlamlı alışkanlıklar yaratın. Ayrıntılı bir şeye gerek yok. Yapmanız gereken gerçekten birlikte kaliteli zaman geçirmek ve kalıcı anılar oluşturmak… Mutfağa girip birlikte yemek yapabilirsiniz. Ayda bir sizi bir araya getirecek bir hobi ya da ayrı bir atraksiyon bulup bunu yıllar sürecek bir gelenek haline getirirseniz aranızda kuvvetli bir bağ oluşacaktır.

Şefkatli olun. Yanağına bir öpücük kondurmak, yatmadan önce kuvvetlice sarılmak vb. şeylerle çocuklarınıza onları sevdiğinizi gösterin. Aranızda özel merhabalaşma hareketi olan çeşitli tokalaşmalar, eğlenceli ve şifreli kelimeler bulun.

Onun sevdiklerini sev. Elbette son çıkan çizgi filmlere özel bir sevginizin olması beklenemez. Fakat çocuklarınızın ilgi alanlarına siz de alaka ile yaklaşırsanız, onlara olan sevginizi göstermiş olacaksınız. Dr. Kauffman diyor ki, çocukların tutkularına ilgi göstererek onları sadece desteklemiş olmuyorsunuz, onlara zaman ayırdığınız için de kendilerini değerli hissediyorlar.

huffingtonpost

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top