Aile

Çok Mutlu Anneler İçin 17 Alışkanlık

Çok mutlu anneler bunu neye borçlular dersiniz? Bazı insanlar diğerlerine göre daha mutludur. Çok zengin, çok kariyerli, lüks içinde yaşamıyor olsalar da gözlerinde her zaman bir ışık görürsünüz. Ve sizde merak uyandırırlar. Neden? Neden bu kadar mutlu bu insan..?

Peki acaba onların sırrı ne? Çok mutlu annelerin, her zaman sevgi dolu ve neşeli, o kıskanılan kadınların alışkanlıklarını listelemiş parents. Belki size de ilham olur bu liste ve içinde bulunduğunuz buhrandan kurtulmanıza yardım eder. Daha sonra siz de bu mutluluğu çevrenize yayacaksınız.

1-Yardım istemek: Mutlu annelerin en belirgin özelliği ve akla ilk geleni yardım istemek. Ailelerinden ve arkadaşlarından yardım istiyorlar. “Lütfen” demek yeterli.

2-Evin dışında zaman geçirmek: Bugün hiç dışarı çıktınız mı? Yanıt, “hayır” ise hemen şimdi, dışarı! Temiz hava, güneş ışığı ve doğa tüm insanlara olduğu gibi annelere de çok iyi geliyor. Bebeklerini arabaya atıp biraz çevrede dolaşmak ruhlarına iyi geliyor, özellikle de yeşillik yerlerde olmak, parka gitmek vb. Mutlu olmak için evden çıkmak şart…

3-Eğlenceli aktiviteler planlamak: Boş vakit kazanmak ve para biriktirmek için insanlar gerçekten zorlanıyor. Çalar saatler, ödevler, yetişmesi gereken işler… Gün batımının, kumdan kalelerin, çeşitli kart oyunlarının yerini alıyor. Oysaki onlar bedava ve onlara kavuşan anneler çok daha mutlu. Biraz çabayla, kısa bir zaman için de olsa eğlenceye zaman ayırabilirsiniz.

4-Sözlerin ve davranışların uyumu: Eşinize “tatlım” diyorsunuz diyelim, o da size “şekerim”. Peki birbirinize bu kelimelerde olduğu gibi “tatlı” davranıyor musunuz? Mutlu anneler meşgul olmaktan hoşlanırlar. Gülümserler ve eşleri de gülümser. Yanınızda mutlu biri varsa siz de öylesinizdir.

5-Ye, uyu ve mutlu ol: Minik bebekleri olan anneler için uykusuz kalmak zor olabilir. Bu saatleri nasıl geri alacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Uykusuz kalınan zamanı faydalı bir şekilde değerlendirmek önemli. Mutlu anneler bu anları sağlıklı şeyler yiyip, içerek ve kendilerine yarar sağlayacak aktiviteler yaparak geçiriyor.

https://www.instagram.com/p/Bh67d8QFkSE/?taken-by=baby_fitgym

6-Six-pack yapmak: Six-pack’in, 6’lı paket gibi bir anlamı var ama bu 6 paket çikolata demek değil. Karın kaslarının artık dışarıdan bakıldığında görünür hale gelmesi demek. Tamam herkes six-pack yapmak zorunda değil ama spor yapmak ve hareketli bir yaşam tarzı, mutlu annelerin temel özelliklerinden biri. Egzersiz yapan annelerin, çoğunun mutlu olduğunu görebilirsiniz.

7-“Bir” en yalnız sayı değildir: Arada sırada çocuklardan uzak kalmak mutlu annelere iyi geliyor. Kız arkadaşlarıyla buluşuyorlar ya da tek başlarına zaman geçiriyorlar. Fırsat yaratıyorlar bunun için… İlk maddede yazdığı gibi yardım istiyorlar.

8-Komşulara iyi davranmak: Mutlu anneler, başkalarının hayatlarına da dokunmayı seviyor. Yaşlı bir komşuya yardım etmek kadar güzeli yok. Bu yardımlaşma karşılıklı bir hal alıyor elbette. Karmaya bir şans vermek gerek. Ayrıca yardım etmenin verdiği mutluluk bile yeter.

9-Olanı olduğu gibi sevmek: Mutlu anneler başkalarıyla rekabet etmez, kendilerini onlarla karşılaştırmaz. Çocuklarını, arabalarını, kıyafetlerini, evlerini… diğer insanlarınki daha güzel, daha yeni, daha tatlı, daha pahalı değildir. Karşılaştırma yok. Zenginlik insanın içindedir.

10-Anne arkadaşlarla takılmak: Çok mutlu annelerin, genellikle yakın anne arkadaşları vardır. Büyük, küçük sorunları paylaşmak onlara iyi gelir. Sizi sabırla dinleyen, güvenilir bir insan nasıl mutlu etmez ki…

11-Küçük eğlenceler planlamak: Kimse almıyorsa, kendilerine çiçek alır mutlu anneler… Gün içerisinde sevdiklerine sürpriz yapar, kısa da olsa zaman ayırırlar.

12-Kurallarla oynamak: Kuralları koymanın en güzel tarafı istediğinde onu bozabileceğini bilmektir. 😊 Çocuklara koyulan kurallarda ufak tefek izinler vermek, hem onları sizi mutlu edecektir. Çok mutlu annelerin çok aşırı ve katı kuralları genellikle olmuyor.

13-Kardeşleri ayırmak: Birden fazla çocukları varsa, onları birbirinden ayırıp her bir kardeşle ayrı zaman geçiriyorlar. Onlar arasında rekabet olmasına izin vermiyorlar. Her biriyle ayrı ayrı eğlenmeye zaman ayırıyorlar.

14-İleriye bakmak: Kötü anlarında kendilerine “bu da geçecek” diye hatırlatma yapmayı biliyorlar. Hiçbir şey sonsuza dek sürmez.

15-Affetmek ve unutmak: Her zaman her şeyin en doğrusu yapmaya çalışmıyorlar. Çocuklarına şeker vermiş olabilirler, tempolarını kaybetmiş olabilirler, tutarsızlıkları olabilir ancak bunların hiçbiri düzeltilemeyecek şeyler değil. Çok mutlu anneler kötü günlerin gitmesine izin verirler, onları unutup işleri yoluna koyarlar. Egzersiz ve tatil planı yapmaya devam ederler.

16-Pantolonuna işeyen çocuğa gülmek: Çocuklar, annelerinin gülmelerini sever, bu onların çok hoşuna gider. Bu yüzden küçük kazalara sinirlenmek yerine gülerseniz, çocuklarınız da gülecektir. Mutluluğunuz birbirinizi ve aranızdaki ilişkiyi etkileyecektir.

17-Sarılmak: Çok mutlu anneler, çocuklarına her fırsatta sarılıyor. Sarılmak bedava… Bunu bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

 

parents

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top