Sağlık

Daha Çok Daha Çok Yürümeniz İçin 7 Neden

Belki günlük hayatınızda bolca yürüdüğünüzü düşünüyorsunuzdur, acaba bu yeterli mi? Hareket uzmanı Katy Bowman şöyle diyor: Her gün 1 saat egzersiz yapsanız, bu bile sadece günün % 4’ünü hareket ederek geçirdiğiniz anlamına geliyor. Günün geri kalan kısmı ofiste, evde bir koltukta, hareketsiz geçiyorsa, bu 1 saat pek de anlamlı değil. Bowman’ın tek tavsiyesi, daha çok daha çok hareket. Ve yürüyüşe geliyoruz. Gününüze mutlaka biraz yürüyüş katın. Yürüyüş, koşmanıza ve kardiyonuza da yardımcı olur. Aşağıda, daha çok yürümenin size neler kazandıracağını bulacaksınız.

Vücut yağ oranınızı düşürür

Lancet Diyabet & Endokrinoloji Dergisi, kısa bir süre önce, işe bisikletle ya da yürüyerek gidenler ve arabayla gidenler hakkında bir araştırma yayınladı. Sonuç sürpriz değil. Yürümeyi ve bisikleti tercih edenlerin vücut yağ yüzdeleri ve vücut kütle endeksleri diğerlerine göre fark edilecek ölçüde düşük çıktı. Günlük rutin hayatınıza ekstra yürüyüş eklerseniz, daha fazla kalori yakacağınız aşikâr.

Kalp hastalıkları riski azalacak

Günümüzde aktif insanlar bile kalp hastalıkları riski altında; yürüyüş yapmak bu riski azaltmanıza yardımcı olur. Düzenli yürüyüş, kilo vermenin dışında vücudunuzdaki bir yaralanmanın daha çabuk düzelmesine de yardımcı olur. İyileşme süreniz kısalır. Araştırmalar, yaşlı insanlar arasında, tempolu yürüyüş yapanların kardiyovasküler hastalıklara yakalanma oranının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kan basıncınızı düşürür

Yürümek, tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabete yakalanma riskinizi de azaltır. Ayrıca tempolu yürüyüş yapan kişiler, koşanlarla eşit derecede risk altında. Koşmasanız da tempolu yürüyün. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, koşmak kan basıncını ayarlar, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet riskini düşürür. Koşmak daha çok kalori yaktırır fakat koşamıyorsanız, çok fazla kilo vermeseniz de yürümek hastalıklara karşı sizi korur.

Hava kirliliği azalır

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, yürümek, hava kirliliğini azaltır. Ama şöyle: Herhangi bir taşıt kullanmak yerine ulaşım için yürümeyi tercih ederseniz hava kirliliğinin azalması için bir katkı sağlamış olursunuz. Kalabalık, pis bir caddede yürümeyi kimse istemez. Bu yüzden yeşil alanlara sahip çıkmaya, çevremizi korumaya özen gösterelim.

Cebinizde biraz para kalır

Arabaya benzin koymak yerine yürüyün. Belki birkaç vesait kullanıyorsunuzdur, bunlardan biri bile yürüme mesafesindeyse yürümeyi deneyin. Taşıt olduğu için, normalde elinizde taşımak için yapmayacağınız alışverişi yaptığınız oluyor mu? Yürüyecekseniz, daha az alışveriş yapar daha az para harcarsınız.

Sağlıklı olmak için hayatınızı biraz zorlaştırın

Her şeyin kolayına kaçmayın. Bowman, “Hareket Önemlidir” isimli kitabında hayatınızı zora sokmak için çabalamanız gerektiğini anlatıyor. Fast food, süpermarketler, arabalar, hatta bebek arabaları, bunların hepsi tüketimi artırıcı, insanları daha az sağlıklı hale getiren materyaller. Her şey elinizin altında. Biraz uzaklaşın. Zorlayın. Göreceksiniz, günlerinize biraz fiziksel aktivite kattığınızda o günler güzelleşecek. Daha güçlü, mutlu ve sağlıklı olacaksınız.

Depresyonu atarsınız, modunuz yükselir

Doğada olmak ruh halinizi güçlendirir, doğada yürümek, sizi depresyondan uzaklaştırır. Michigan ve Stanford Üniversiteleri de aslında tahmin etmenin pek de zor olmadığı bu durumu araştırmışlar ve bu sonuca ulaşmışlar. Kentte yürümek yerine bir parkta hızlıca yürümek, yoğun bir günün sonrasında kişiyi fazlasıyla rahatlatıyor. Bu hem sağlıklı, hem ucuz, hem de oldukça kolay bir tedavi yöntemi.

 

mapmyrun

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top