Eğlence

Daha Çok Uyuyanlar Daha Az Yiyor

Her insan hayatının ortalama 20 yılını uykuda geçiriyor. Uykunun hayatımız üzerindeki olumlu etkisinin farkında olmasak da ona ihtiyaç duyuyoruz. Ve genellikle insanlar uykusuz kalmamak için sinir sistemi merkezini uyaran kafein içeren içeceklere yöneliyor. Uyku deyip geçmemek gerek, işte uyku hakkında birtakım ilginç bilgiler…

Fit bir vücuda sahip olmak için de iyi uyku mühim.

*Uyku sırasında vücut kendini şarj eder. İyi bir uykunun arkasından vücut dinç ve enerjiktir. Tabii bunun tersi de doğru; uykusuz gecelerden sonra piller tam şarj olmamış demektir. Bu durumda vücudumuz ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak için neye ihtiyaç duyar? Daha fazla yemeğe!

 

*Uykusunu almış kişiler daha az gıda ile beslenirken uykusuz insanlar daha fazla yemek yeme ihtiyacında olur. Bu nedenle iyi bir uyku en güzel diyettir. Uykunun küçümsenemez bir diğer özelliği de yaşlanmayı geciktiriyor olması.

*Gece boyunca insan vücudu melatonin ve büyüme hormonu salgılamaktadır. Bu hormonlar fiziksel görüntümüzü etkiler. En çok salgılandığı saatler gece yarısı civarıdır. Bu nedenle kırışıklıklarla savaşmak için akşam 10’dan sabah 6-7’ye kadar uyumak gerekir.

*Yorgun ve zor geçmiş bir günün ardından vücut uykudayken kendi kendini şarj edebildiği, yorgunluğu giderebildiği gibi yaraları da iyileştirir. Vücutta iyileşmesi gereken yaralar varsa, uyku iyi bir ilaçtır.

Peki güzelliğimizi ve sağlığımızı borçlu olduğumuz düzenli bir uyku için neler yapmalıyız?

Aslında cevap gayet de açık; hafif yiyecekler. Şekerli, kalorisi yüksek, çok şeker içeren alkol gibi içecekler-gıdalar, geceleri yararlı olan büyüme hormonunun salgılanmasını azaltmaktadır.

Son olarak ilginç bir ayrıntı daha.

Peki nasıl güzel rüyalar göreceğiz?

Bilimsel araştırmalar ışığında aslında çok kolay. Yatak odanıza yatmadan önce sıkacağınız hoş bir koku size güzel rüyalar görmenizde yardımcı olacaktır.

 

Kadınlarbilir

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top