Duyurular

Deniz Kaplumbağaları Mavi’yle Buluşuyor: “İndigo Turtles”

mavi jeans

Mavi ve Orta Anadolu, “İndigo Turtles” projesiyle, Ekolojik Araştırmalar Derneği’nin (EKAD) çalışmalarına destek vererek, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını koruma altına alıyor. Güncel moda çizgisini Akdeniz’den aldığı ilhamla şekillendiren Mavi, indigonun birbirinden farklı tonlarıyla inovatif ve teknolojik denim kumaşları geliştiren Orta Anadolu ile birlikte deniz kaplumbağalarını maviyle buluşturuyor. Geçtiğimiz yıl başlayan ve 15 bin yavrunun kurtarıldığı proje kapsamında, 110 milyon yıldır yaşayan, Akdeniz faunasının doğal parçası olan Caretta caretta ve Chelonia mydas deniz kaplumbağası türlerinin yaşatılması hedefleniyor. Yumurtadan çıktıkları andan itibaren birçok tehlikeyle karşı karşıya kalan yavru deniz kaplumbağalarının, ortalama %40’ı denize ulaşabiliyor ve bunu başaranların sadece binde biri hayatta kalabiliyor. İndigo Turtles projesi bu zorlu yaşam mücadelesine destek verirken, gönüllülük konusunda da farkındalık yaratıyor.

Onlar da bu sularda yüzsün diye… 1 İndigo Turtles tişörtüyle 10 yavruyu koru!

Mavi’nin “Indigo Turtles” etiketli tişörtlerinden alanlar,  10 yavrunun yaşamını sürdürmesini sağlayarak, Akdeniz’e hayat verecek. Haziran ayında vitrine çıkan tişörtlerle 400 yuvanın sahiplenilerek yaklaşık 15 bin deniz kaplumbağası yavrusunun yaşatılması amaçlanıyor.

EKAD’ın Haziran-Eylül tarihleri arasında Belek’te gerçekleştirdiği çalışmalara, Türkiye’den ve dünyanın farklı yerlerinden gelen yüzlerce üniversiteli gönüllünün yanı sıra Mavi ve Orta Anadolu çalışanları, müşteri ve takipçileri katılıyor. Gönüllü gençler kamp kurarak ergin dişi kaplumbağaların yumurtalarını dış faktörlerden korumak, yumurtadan çıkan yavruların denize ulaşmasını sağlamak için çalışıyor.

Deniz kaplumbağaları Mavi’yle buluşuyor

EKAD soruyor: Bunları biliyor musunuz?

  • Biyoçeşitlilik ve doğa koruma konusunda uzman akademisyenlerin kurduğu EKAD, koruma altındaki türlerin yuvalama alanları ve yavrular için tehdit oluşturan unsurlarla mücadele ediyor.
  • Deniz ve kıyı ekosistemi açısından büyük önem taşıyan deniz kaplumbağalarının Akdeniz’deki yuvalama alanlarının büyük çoğunluğu, Türkiye kıyılarında bulunuyor.
  • Yavruların yumurtlama yaşına gelmesi 15-20 yıl aldığından, sağlıklı büyüme koşullarının yaratılması, Akdeniz’in ekolojik yaşamına önemli katkı sağlıyor.
  • Koruma altına alınan deniz kaplumbağalarının ortalama ömrü 60 yıl ve 15-20 yaşında ergenliğe ulaşıyorlar.
  • Yaşamlarının çoğu denizde geçiyor ve yalnızca dişiler yumurtlamak için doğdukları kumsala geri dönüp sahile çıkıyor.
  • Beslenme ve kışlama alanlarına gitmek için çok uzun mesafelere göç ettiklerinden, ortalama üç yılda bir yuvalıyorlar.
  • Her dişi, ömrü boyunca yaklaşık 40 kadar yuva yapıp 3.200 yumurta bırakıyor.

Deniz kaplumbağaları Mavi’yle buluşuyor

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top