Sağlık

Dikkat! İnflamatuvar Bağırsak Hastası Olabilirsiniz

Son zamanlarda yaşadığınız bağırsak problemlerinizin strese bağlı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak kanlı dışkılama, yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, hızlı kilo kaybı belirtileriyle birlikte kendinizi sürekli bitkin ve halsiz hissediyorsanız; inflamatuvar bağırsak hastası olabilirsiniz.

Günümüzde sıkıntı, stres, anksiyete, gerginlik ile birlikte bağırsak hastalıklarının da yaygınlaştığı biliniyor. Yapılan çalışmalarla da kişinin ruh sağlığının bağırsakları etkileyebildiği görülürken bağırsaklarda barınan mikropların cinsi ve sayısı çeşitlilik gösteriyor.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Sezgin, inflamatuvar bağırsak hastalıkları (İBH) ile irritabl bağırsak sendromunun (İBS) farkını anlattığı açıklamalarında her iki hastalığın da tam olarak sebeplerinin bilinmediğini belirtti. Dr. Sezgin “İnflamatuvar bağırsak hastalıkları ülseratif kolit ve Crohn hastalığı dediğimiz iki temel hastalıktan oluşuyor. İBH’ın belirtileri daha çok ishal, dışkıda kan, kramp biçiminde karın ağrısı, hızlı kilo kaybı, ateş yüksekliği ile sürekli bitkinlik ve halsizlik şeklindedir. Kroniktir ve ömür boyu sürmektedir. İrritabl bağırsak hastalığı ise daha çok psikolojik kökenli olup; karında şişkinlik, gaz, gerginlik, ağrı, büyük tuvalet alışkanlıklarında bazen kabızlık, bazen ishal şeklinde belirti gösterir” şeklinde konuştu. 1,2

İBH ve İBS hastalıklarının birbirine karıştırılabildiğini ve tanı konması açısından da zorlukların yaşanabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Orhan Sezgin, şöyle devam etti: “Bunun sebebi, her iki hastalığın da vücudun aynı bölgesinde meydana gelmesiyle birlikte genellikle ağrı ve ishal gibi benzer belirtileri göstermeleridir. Ancak testler ve muayene yoluyla İBH ve İBS arasında ayrım kolayca yapılabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi ishal, dışkıda kan, kramp biçiminde karın ağrısı, hızlı kilo kaybı, kabızlık, sürekli bitkinlik ve halsizlik, ateş yüksekliği gibi belirtiler gösteren hastaların bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmaları ve sonrasında tedavi süreçlerini aksatmamaları son derece önemlidir.” 1,2

AbbVie Hakkında

2013’te Abbott’tan ayrılarak kurulan AbbVie, araştırmaya dayalı global bir biyofarma şirketidir.  Şirketin misyonu uzmanlığını, işine adanmış çalışanlarını ve yenilikçiliğe yönelik benzersiz yaklaşımını kullanarak dünyanın en ciddi ve karmaşık bazı hastalıklarına yönelik ileri tedaviler geliştirmek ve tıbbın hizmetine sunmaktır. Tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı Pharmacyclics dahil olmak üzere AbbVie dünya genelinde yaklaşık 29,000 çalışanı ile 170’ten fazla ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket ve çalışanları, portföyü ve taahhütleri hakkında daha fazla bilgi için: www.abbvie.com ve www.abbvie.com.tr Twitter: @abbvie. Kariyer olanakları için Facebook ya da LinkedIn sayfamızı takip ediniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top