Doğum

Doğum Çatlaklarını Önlemek Elinizde

Hamilelik ve doğumdan sonra vücutta özellikle karın bölgesinde çatlakların oluşması çok normal. Hamilelik döneminde birtakım önlemler alarak bu çatlakları azaltabilirsiniz. Doğum çatlakları için neler yapılabilir, onlara bir göz atalım.

Gebelik döneminde fiziki olarak kadınların yaşamış oldukları değişimlere bağlı olarak gelişen ve en büyük sorunlardan birisi olan doğum çatlaklarını sizler de küçük ipuçları ile aslında kolaylıkla giderebilirsiniz. Bunun için gebelik döneminizin başladığı dönemden itibaren, basit çatlak önleyici kürleri veya maskeleri kullanabilirsiniz.

Doğum çatlaklarının giderilmesi için gebeliğin ilk aylarında önlemini almanız sizler için daha avantajlı olacaktır. Bununla birlikte doğum çatlakları ile ilgili evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bakım kürleri bulunurken, kozmetik olarak da pek çok çatlak giderici veya önleyici kremler de tercih edilebilir.

Doğum çatlaklarının giderilmesinde veya önlenmesinde hangi seçeneği tercih ederseniz edin, kesinlikle en etkili sonuca ulaşmak için düzenli bir kullanıma ihtiyacınız vardır.

Doğum çatlakları nasıl önlenir?

-Öncelikli olarak cildinizi nemli tutmak bu noktada en önemli konulardan birisi. Bunun için de cildiniz için en iyi korumayı sağlayacak olan ve en yüksek nem dengesini sizlere sunacak olan nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Bu sayede kuru ciltlere oranla nemli ciltlerde çatlak oluşumu daha az görülür.

-Gebelik döneminde bebeğin sağlığı için doktorunuzun önerdiği oranda su tüketmelisiniz. Su tüketimi sadece bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için değil çatlakların oluşumu ve önlenmesinde de büyük bir etki yaratmaktadır. Su tüketimi yüksek oranda çatlak giderme için en etkili olan yöntemlerden biridir.

-Badem yağı, gebelik dönemi sırasında oluşan çatlakların önlenmesi için tercih edebileceğiniz en etkili olan bakım yağlarından birisidir. Bunun için de gebeliğinizin ilk dönemlerinden itibaren düzenli olarak badem yağı ile karın bölgenize ve çatlak oluşumunun meydana gelebileceği diğer bölgelere masaj yapabilirsiniz. Bu sayede çatlak oluşumunu düzenli bir ölçüde giderebilirsiniz.

-Gebelik döneminde kilo almanız kesinlikle sizlerin elinde değil. Ancak gebelik döneminde kilo alırken, bebeğinizin sağlığını tehlikeye düşürmeyecek şekilde kilo almaya dikkat etmek gerek. Daha az kilo almanız daha az doğum çatlağı demek.

-Egzersiz yapmak kesinlikle kilo almak ile ilgili birlikte yapılması gereken en önemli noktalardan biri. Spor yaparak, kilonuza dikkat ederek ve su tüketerek yani sağlıklı beslenip, hareket ederek çatlak oluşumunu azaltabilirsiniz.

 

ailemerkezi

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı