Genel

Doğum Fotoğrafçımı Nasıl Seçmeliyim

Doğum Fotoğrafçımı Nasıl Seçmeliyim

 

Üzerinde çok konuşuldu çok da yazıldı çizildi. Bir süre bu konu hakkında sessiz kalmayı tercih ettim. Hem biraz gönülsüzdüm anlatmak için hem de biraz gözlemci kalmak istedim. Sonra olanlar oldu fotoğrafçılarda birbirinden ayrı düştü. Düğünlerde zaten mekana giremeyen serbest çalışan fotoğrafçılar vardı. Şimdi de hastaneler de aynı sorunu yaşayan doğum fotoğrafçıları.. En sonunda birileri elini taşın altına koymaya karar verdi ve facebook üzerinden bir kampanya başlattı. Fotoğrafçıma Dokunma 

http://fotografcimadokunma.com/

Farkında olan olmayan bu güne kadar doğum fotoğrafçısıyla çalışmış ya da çalışmamış bir çok kişiye ulaştı. Sosyal medyanın gücüyle bir çok kişi için bir farkındalık yarattı. Bir hizmeti ya da ürünü satın alırken sorgulamadan “koşulsuz kabulleniş” sanırım bundan yıllar öncesinde kaldı. İnternetin gücü, merakı olan her insanı uzmanlaşma ya da en azından bir fikir sahibi olma düzeyinde geliştirdi. İşte bu nedenledir ki biz doğum fotoğrafçıları bir şekilde çoğaldık. Çabalayanlar, bu işe gerçekten gönül verenler bir noktada sivrildi.

Doğum Fotoğrafçıları arttıkça ailelerin ilgisi arttı. İlgi arttıkça erişebilirlik arttı.

Şuan arama motorlarına Doğum fotoğrafçısı yazıldığında kaç sayfa açıldığını tahmin etmek bile imkansız hale geldi.

Alternatif çoğaldıkça belki kafalar daha çok karıştı.

Peki bu işin kuralı neydi? Gerçekten bir doğum fotoğrafçısı seçerken insanlar neye dikkat etmeliydi?

Bu konuyu kaleme alırken sadece mesleki açıdan yazmak istemedim. Yeni bir anne ve doğumunda 3 fotoğrafçıyla çalışma lüksüne ulaşmış biri olarak yazmak istedim.

Her ne kadar işin içinde olsanızda o kameralar size yönlendirildiğinde ışığı görmüş bir tavşan kadar tecrübesizsiniz bir kere bunu belirtmek lazım. Saçım güzel mi üstüm düzgün mü makyajım tam mı diye düşünmeyen fotoğrafı çekilen bir kadın inanın yok.

Eğer siz hamileyseniz ya da bu yönde bir niyetiniz varsa kendinizle kaldığınız her an internette bebeğinizle ilgili olabilecek herşeyi incelersiniz. Hatta bu araştırmaların başında fotoğraf gelir. İnanması zor ama hamile kalmadan bir doğum fotoğrafçısı arayışında olan heyecanlı anne aday adayları var.

İşte fotoğraf konusu bu kadar önemli bir konu. Sizi bilmem ama ben bu mesleğe başlarken gözümün önünde canlanan bir sahne vardı. tıpkı yaşadığım gibi, çocuğum da büyüyüp evden ayrılma vakti geldiğinde onun kolunun altına bu ölümsüz güzel anı sıkıştıracağım bir albüm hayal etmiştim. Geçmişe yönelik bir miras gibi..

Siz daha o ilk adimda internet sayfalarında kaybolurken ve kendinize yakın bulduğunuz hiç tanımadığınız kişilerin duygusal anlarına göz yaşı dökerken eminim ilk aklınıza gelen kusursuz an fotoğraflarınızın olması. Kusursuzluk kelimesi çok genel dursa da aslında tüm duygularınızı ifade eden kelime.

Doğru zaman da doğru yerde duran ve doğru cümleleri kuran bir yabancının en özel anınızı kayıt altına almasıyla sürekli kendini öne atan özel gününüzden daha özel bir konumda olduğunu hissettiren fotoğrafçı arasında ciddi fark olduğunu söylememe gerek bile yoktur sanırım.

Bu işin temelinde yatan konu ciddi bir teknik bilginin yanında eğitime her daim açık tecrübeli ve saygın bir duruşa sahip bir insanla çalışıyor olmanız. Yaptığı işi bilen ama mütevaziliğini koruyan biri tam da aradığınız kişi olmalı.

Orada odak noktası olan siz ve bebeğiniz olması nedeniyle her muhabbete atlayan size poz vermeniz için sürekli müdahale eden bir fotoğrafçı kesinlikle tercih edilen olamaz. Zaten olursa bu işin adı doğum fotoğrafçılığı olmaz. Çünkü iyi kötü hepimiz biliyoruz ki doğum fotoğrafçısı sizin yaşadığınız bu anı size hissettirmeden ama kendi içinde hissederek sizin için kaydeden kişidir. Yani çekilen anların büyük bir çoğunluğu habersiz çekimlerdir.

Sessizliğini korumayı bilen, gözlemci ve o anı kendi içinde yaşayarak sizin anılarınızı sizin için kaydeden bir fotoğrafçı bence bu işin en temel gereksinimi.

Mevcut fotoğrafcıların büyük bir çoğunluğu bu işi büyük bir organizasyon içinde yapmaz. Yani yanında çalışan 5-10 kişi yoktur. O hem kendi firmasının patronu hem de yeri geldiğinde ofisinin çaycısı ve sekreteridir. O nedenle beklentiniz size zamanında düzgün bir iş teslim eden bir fotoğrafçı olmakla birlikte asla kağıtlara dökülmüş bir proses eşliğinde çalışma şekli olmamalıdır. Kısaca biraz esnek bir bakış açısı da önemlidir.

İşini gerçekten iyi yapan fotoğrafçı sizinle beliri bir saygı çizgisinde, samimiyeti düzeyinde tutan kişidir. Karşılıklı mailler “sayın yetkili” diye başlayamayacagı gibi “kaç para bu iş” diye kestirilip atılan ruhsuz bir halde almamalıdır.

Adım adım bir doğum fotoğrafçısı nasıl seçilir? fotoğraflar nasıl çekilir? beklentiler ne yönde olmalıdır?

Elinizde bir bütçe var ama karşılığında istediğiniz çok şey varsa oturup bir tartmak gerekir. “Ben en çok neye önem veriyorum” mu kendinize sormalısınız. Çünkü herkes sanatına ayrı ayrı değer biçer. Bu değer belirlenirken inanın kimse anma hizmeti yapmaz. 200tl ye çekenle 2000 tl ye çeken arasında bilgi, deneyim ve kullanılan ekipman farklılıkları olduğu unutulmamalıdır. Talep ettiğiniz her iş ayrı ayrı günlerde farklı farklı çekimleri gerektiriyorsa sizin karşı taraftan tek günlük aldığınız hizmet bedelini 3 gün için vermesi bu talebinize olumlu yanıt vermesi malesef gerçek dünyaya ait bir istek değildir.

Seçim yapmadan bir kaç alternatif belirlediniz. Şimdi işi masaya yatırmaya geldi. Tek tek portfolyoları inceleyip referansları değerlendirebilirsiniz. O fotoğrafların gerçekten seçtiğiniz fotoğrafçıya mı ait olduğunu bilmeniz imkansız olsada tahmin etme şansınız mutlaka var.

En nihayetinde bütçenizle örtüşen ve fotoğraflarını beğendiğiniz bir fotoğrafçı buldunuz. Onunla konusup teslim şekillerini inceleyip çalışmaya karar verirsiniz. Bu aşama gözden kaçan şey o anın heyecanıyla fotoğrafçınızın size sunduğu şartnameleri dikkatlice okunmamasıdır. İnanın bu işte profosyonelleşmiş kişi size çekimden teslime kadar tüm detayları hem yazılı hem sözlü anlatacaktır.

Ve en nihayetinde çalışma günü geldi. Bu noktada tüm yargıları bir kenara bırakmak ve hem kendinizi hem de fotoğraflarınızı özgür bırakmak. Sagdan çek soldan çek kaynımla çek dediğiniz fotoğrafların hiçbiri sonradan heyecanla baktığınız fotoğraflar olmuyor.

Ayırdığınız bütçenin karşılığı beklentiniz olan fotoğrafçıyla örtüşmüyorsa ya beklentiyi düşürecek ya da bütçeyi artıracaksınız. Kısacası artılarınızla eksileriniz birbirini destekler yöndeyse siz doğru yoldasınız.

Unutulmaması gereken tek bir şey var o da karşı taraftan aldığınız elektiriğin herşeyin üstünde olması. Çünkü o mükemmel fotoğraflar ancak bu güzel elektirkle ortaya çıkıyor.

Herkese hatırlamaya değer anlarının olduğu bir doğum dilerim.

Burçin Çobanoğlu
Twitter: BurcinCobanoglu
Facebook: BurcinCobanogluPhotography
instagram: brcncobanoglu#
Blog: http://www.burcincobanoglu.com/

2 Comments

2 Comments

  1. Efecan

    08 Kasım 2015 at 17:21

    Sizi izlemek çok güzel

  2. Efecan

    08 Kasım 2015 at 17:23

    Sizi izlemek çok güzel hiç sıkıcı değil

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top