Anne Olmak

Doğum Sırasında Kızının Yanında Olan 43 Anne

Doğum odasında anne adayının yanında destekleyici bir kişinin olması hamile kadına güç verir. Fazlasıyla zor olan hamileliğin son anlarında yanınızda, hem rahatlatıcı hem güvendiğiniz hem de bu tecrübeyi daha önceden edinmiş bir kişinin olmasını tercih edersiniz muhtemelen.

Bazı insanlar acı çektiklerini sevdikleri insanın, özellikle görmesini istemez. Ama belki de doğum anı bu his değişiyordur. Sizi doğururken benzer acılar çekmiş kadına, o acıları tekrar yaşatmak… Biraz intikam almaya benzedi. 🙂 En tatlı intikam olmalı.

Anneler Günü onuruna, Uluslararası Profesyonel Doğum Fotoğrafçılığı Birliği’nden gelen anneanne-anne-torun fotoğraflarını sıraladık. Fotoğraflar hemen doğum öncesi, sırası ya da hemen sonrasında çekilmiş.

Bazı anneleri kızlarının ellerini tutarken, bazı anneleri kızının ıkınmasına yardım ederken görüyoruz. Bir nevi doulalık yapan anneanneleri de tekrar yaşadıkları doğum sancılarını çekmiş olmalı. Fotoğrafçılardan birinin notlarına göre, doğumdan sonra kızına onunla gurur duyduğunu söylüyor bir anne, bir tanesi sadece doğum için kilometreler aşıyor, doğumda ve birkaç gün kızının yanında kalıp evine geri dönüyor.

Annelerden biri, doğum sonrası uyuyan kızının saçlarını tarıyor, bir tanesi de oje sürüyor. Her yerde her zaman bakımlı olmak isteyen anneler. 🙂 Göbek kordonunu kesme işini doktora bırakmayan anneanne görüyoruz ama gözler yaş tabii. Anneanne ve babaannelerin neden evlatlarından çok torunlarını sevdiklerini belki bu karelere bakınca biraz anlayabiliriz.

Ayrıca bu fotoğraflarda suda doğum ritüelinin ne kadar fazla olduğunu da görüyoruz. Oldukça popüler bir doğurma yöntemi, alternatif doğum düşünenler için araştırılması gereken bir konu olabilir.

huffingtonpost

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı