Aile

Doğum Sonrası Vücudunuz Hakkında Kimsenin Söylemediği 9 Şey

Bebek

Hamilelik sürecinde elbette ki vücut değişiyor. Kilolar alınıyor. Herkeste aynı olmuyor bu kilo alımı… Doğum sonrası kilo vermek ve bedenin eski haline dönme süreci de her kadında aynı olmuyor. Nasıl her kadın her birey farklı bir dünya ise aklıyla, kalbiyle, fiziksel özellikleriyle de öyle… Farklı bir dünya.

Aşağıda doğum sonrası vücutlarındaki beklenmedik değişikliklerden bahseden kadınların anlattıkları yer alıyor. Biz de onların deneyimlerini sizlerle paylaşmak istedik. Ancak dediğimiz gibi size aynısı olmayabilir.

Göbeğiniz bir daha eskisi gibi olmayacak

Bir ikiz annesi, her ne kadar spor salonuna da gitse, pek çok egzersiz çeşidini denemiş olsa da karın kaslarının eski haline dönmediğinden bahsediyor. Ameliyatla ancak eskisi gibi bir göbeğe sahip olabileceğine inanıyor. Dediğimiz gibi sizin bedeniniz müsaitse eski haline dönebilir. Ama böyle bir ihtimal de var. 😊

Saçlarınız asla aynı olmayabilir

Hamilelik sırasında çok fazla saç kaybı yaşayan bir anne doğumdan sonra biraz daha saçının çıktığını ama asla eski gür haline kavuşamadığını söylüyor. Hem dokusunda hem de hacminde farklılık olmuş. Saçlarına düşkün kadınlar için üzücü bir durum olabilir, hazırlıklı olmakta fayda var.

takebackpostpartum / Instagram

Mesaneniz kendine ait bir zihin geliştirebilir

Hamilelikten sonra pek çok anne koşarken, bir yerden zıplarken, hapşırırken ya da gülerken bir miktar altına kaçırabiliyor. Doğumdan önce dünyanın en küçük mesanesine sahip olduğunu düşünen bir anne, doğumdan sonra her yarım saatte bir tuvalete koşturduğunu, arabadayken zor durumda kaldığı için arkadaşlarına ya da ailesine gittiğini anlatıyor. Bu farklılık da birçok kadının yaşadığı fakat anlatmaya çekindiği sorunların başında geliyor aslında.

Sezaryen doğumdan sonra kalan yara izi

Sezaryen sonucu oluşan yara izi doğumdan sonra bazen kaşınabilir, acıyabilir. Bu yara izi cerrahi bir müdahale gerçekleşmediği sürece kalıcıdır. Ancak bu utanılacak bir şey değil elbette.

SEZARYEN -C-SECTİON HAKKINDA HERKESİN BİLMESİ GEREKEN GERÇEKLER

Vücudunuz bozulacak

“Tabii ki bozulacak, çocuk doğuruyoruz burada!” diyebilirsiniz. Doğumdan önce yaptırdığınız bir dövme artık size daha farklı gözükebilir, özellikle de bu dövme karnın alt taraflarındaysa… Bu gibi durumlara hazırlıklı olursanız sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz. 😊

Ayakkabı numaranız büyüyebilir

Hamilelik sırasında biraz şişen ayaklar, doğumdan sonra da bu şekilde kalabilir ya da şişkinlik inse de eski numarasına göre daha farklı olabilir. Tecrübelerini anlatan bir anne, ilk 6 ay geçtikten sonra ayaklarının eski haline döndüğünü söylüyor. Ayakkabılarınızı atmak için bir süre bekleyebilirsiniz. Belki eksi numara size geri dönecektir.

Yırtılmalar olur

Vajinal yırtılmalar pek çok kadının yaşadığı bir durum. Doğumdan sonra atılan dikiş yetersiz kalabiliyor. İçimin bir kısmı dışarıda diyor bir anne, bir diğeri göz yaşları içerisinde tekrar dikiş attırdığını fakat yırtılmalardan tamamen kurtulamadığını söylüyor.

Regl sürenizde değişiklikler olabilir

Regl döneminiz saat gibi tıkır tıkır işliyor olabilir, doğumdan sonra bir daha bakın bakalım… Kimi annelerde çok daha yoğun bir şekilde kan akışının olduğu görülüyor. İki normal doğum yapan bir annenin söylediğine göre tamponlar artık idare etmiyormuş.

Her şey değişir

Doğumdan sonra 6 ay boyunca sıkı bir diyet ve sporla eski kilosuna dönen bir annenin şikayeti ise şu: Eski kiloya dönmek mümkün olabiliyor evet, göbek eski haline biraz dönebiliyor, vücut tekrar sıkılaşabiliyor ancak bazı organlar asla eski haline dönmüyor. Herkes diğer şeylerden bahsediyor ama bazı genişleyen ve daralmayan şeylerden kimse bahsetmiyor.

parents

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top