Aile

Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun!

Fotoğraftaki kadın “Rosie the Riveter” yani “Perçinci Rosie” olarak bilinir. Poster, 2. Dünya Savaşı’nda cepheye çağrılmış erkeklerin fabrikalarda boş kalan yerini doldurması için kadınlara yapılan bir çağrı, bir moral depolama niteliğindedir. Peki Perçinci Rosie‘nin doğuşuna ilham veren, asıl “Rosie” kimdi?

Geraldine Hoff Doyle, 1942‘de henüz 17‘sindeyken American Broach & Machine Şirketi‘nde çalışıyordu. Metal damgalama makinesinin başında olduğu bir gün, bir United Press fotoğrafçısı tarafından fotoğrafı çekildi.

Fotoğraf hemen sonra, savaş döneminde halka moral vermek amacıyla posterler yapmakla görevli sanatçı J. Howard Miller‘a gönderildi. Miller ise fotoğraftan aldığı ilhamla, daha sonra efsane haline gelecek “We Can Do It!” posterini çıkardı. 6 milyon kadın bu çağrıya kulak vererek savaş zamanında iş gücüne dahil oldu.

 

Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun! Fotoğraftaki kadın “Rosie the Riveter” yani “Perçinci Rosie” olarak bilinir. Poster, 2. Dünya Savaşı’nda cepheye çağrılmış erkeklerin fabrikalarda boş kalan yerini doldurması için kadınlara yapılan bir çağrı, bir moral depolama niteliğindedir. Peki Perçinci Rosie‘nin doğuşuna ilham veren, asıl “Rosie” kimdi? Geraldine Hoff Doyle, 1942‘de henüz 17‘sindeyken American Broach & Machine Şirketi‘nde çalışıyordu. Metal damgalama makinesinin başında olduğu bir gün, bir United Press fotoğrafçısı tarafından fotoğrafı çekildi. Fotoğraf hemen sonra, savaş döneminde halka moral vermek amacıyla posterler yapmakla görevli sanatçı J. Howard Miller‘a gönderildi. Miller ise fotoğraftan aldığı ilhamla, daha sonra efsane haline gelecek “We Can Do It!” posterini çıkardı. 6 milyon kadın bu çağrıya kulak vererek savaş zamanında iş gücüne dahil oldu. #wecandoit #8mart #kadinlargunu #internetanneleri

A post shared by internetanneleri (@internetanneleri) on

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top