Aile

Ergenlikteki Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak

Aile

Ebeveynlerin çocukları ile konuşmakta en zorlandıkları konuların başında gelir, cinsellik. Bazıları bu konudan bahsetmeyi düşünmez bile. Oysaki çok yanlış bir davranıştır. Küçük yaşlardan itibaren kadın ve erkek cinsiyetlerinin ayrımına varan ve merak ettiklerini soran çocuklara akıllıca yanıtlar vermek gerekiyor. Cinsellik hakkında onlarla konuşmak her yaşta farklı olmalı. Daha önce Çocukluktan Ergenliğe, Onlara Cinsellikten Nasıl Bahsedebiliriz? yazısında bu konuya detaylıca değinmiştik. Şimdi de ergenlik çağındaki çocuklarla cinsellik konusu nasıl konuşabilir ona bakacağız, Dr. Sebla Gökçe ve Psk. Emir Erünsal’ın Hürriyet’te yayınlanan yazısı ile.

Onların bu konuya bakışı ebeveyn düzleminde bile farklılıklar gösterebiliyor. Kimi aile daha ahlakçı ve muhafazakâr bir düzlemde yaşarken; kimi aile daha özgürlükçü yaşamayı arzu ediyor. Ergenin yetişmesinde, bu konuyu tanımasında ve fikri oluşmasında ebeveynlere düşen ağız birliğidir.

Aile ve cocuk

Meşrebiniz ne olursa olsun ergene ağız birliği içinde yaklaşmaya çalışın. Bu yaklaşım onun kafa karışıklığını giderebilir. Doğru zamanı beklemek, acele etmemek, bedenindeki değişimleri algılamak ve bununla barışık olabilmek zaten yeterince zorlarken ailesinin fikir birliği olmadığını görürse, iyice dağılabilir.

Çocukların ebeveynlerinden bu konuda çok yakından ve detaycı bir yardım almasını önermiyoruz. Kimi anne baba sağda solda çaktırmadan bir cinsel bilgilenme kitabı unutabiliyor mesela.

Erotik olmayan, bilgilendirici kitaplardan yararlanabiliyorlar. Sohbeti çok erotize etmeden bilgi aktarmayı seçen anne babalar da var. Bu da işe yarayan bir yöntem olabiliyor. Sohbetin ana içeriği cinselliğin kişiye has bir konu olduğu, özel olduğu, sağlıklı ve keyifli yaşanmasının insanın ruh sağlığına ve beden sağlığına olumlu etkileriyle sınırlandırılmalı, çok detay verilmemeli.

Ergenlik ve cinsellik

Zaten bilgilenmek ve bir bakış açısı geliştirmesine yardımcı olmak ebeveynin görevi. Bizim önerimiz şu: Neyi, nasıl yaptığınızı paylaşmayın. Çocuğunuzun da neyi nasıl yaptığını dinlemeyin. Cinsel uyaranı sınırlayan, çocuğunuzla aranızı bozan saldırgan tutumlardan kaçının. Üstelik, kızınızla, oğlunuzla yakın bir iletişiminiz yoksa ve siz ortaya ateş gibi düşerseniz sizi umursamayacaktır. Fikrinizi belirtin, gerekirse aile olarak üç kişi bir orta yol bulun. Bu tür cinsel sembolleri öfkeyle karşılayan babalar ve buna uyumlanan annelerin kızlarında ve oğullarında cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkabilir.

Ergen deneyimsiz, tabii ki abartacak, seksi veya karizmatik hissetmek isteyecek ve bunun yolunun makyaj, kıyafet ve dekolteden veya sahip olunan imkanları abartmaktan geçtiğini sanacak. Çoğunlukla da bu davranışları sakil duracak. Çünkü ortamı bu tarz önermelerle dolu. Popüler kültür bunun üzerine inşa ediliyor. Yoksa mini şortu 200 liraya nasıl satsınlar? Önemli olan çocuğunuzla iletişiminiz ve bir orta yol bulma kabiliyetiniz.

Ana düşünce ayıp, günah ve davranış da bu konuları görmezden gelmek olduğunda çocuğunuzu toplumun yalan yanlış bilgilerine ve pornografinin çoğunlukla abartı olan dünyasına teslim etmiş olursunuz. Çocuk rotasız kalabilir, kaygılar yüklenebilir ve öz güveni sarsılabilir. Burada bir göreviniz var, “Kaçınmayın” diyoruz.

 

hurriyetaile

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top