Geçmiş Seminerler

Etohum 2014 Zirvesi

etohum-zirvesi-2014

Haftasonu İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen Etohum Zirvesindeydik. Nedir Etohum?

Etohum; yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan pazar yeridir. Türkiye’nin en önemli internet girişim hızlandırıcı programlarından biri olan ve 2008 yılından bu yana faaliyette olan Etohum, her geçen yıl aldığı başvurular arasından seçtiği Etohum 40 listesini, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde dün itibariyle düzenlenen Etohum Girişimcilik Zirvesi’nde açıkladı.

Zirve boyunca sosyla medya’da şu şekilde bir uygulama yaptı;

” Eğer siz Sina Afra olsaydınız hangi girişime yatırım yapardınız? ”

#sinaafra olsaydım #girisimadi olarak tweetler atıldı.

” Eğer siz Nevzat Aydın  olsaydınız hangi girişime yatırım yapardınız? ”

#nevzataydınolsaydım #girisimadi olarak tweetler atıldı.

” Eğer siz Erol Bilecik olsaydınız hangi girişime yatırım yapardınız? ”

#erolbilecikolsaydım #girisimadi olarak tweetler atıldı.

etohum-2014

Ödül: Sina Afra, Nevzat Aydın, Erol Bilecik 27 Ocak Pazartesi günü bu sorunun cevabını verecek. Aynı girişimi tahmin etmiş girişimcilerden 2′şer kişiyi Sina Afra, Nevzat Aydın ve Erol Bilecik seçecek. Mart ayında Sina Afra, Nevzat Aydın, Erol Bilecik ve Etohum ekibiyle beraber Boğazda öğle yemeğine gidecek.

” Eğer siz Etohum olsaydınız hangi girişime yatırım yapardınız? ”

#etohumolsaydım #girisimadi olarak tweetlerinizi alacağız.

Ödül: Yatırım yaptığımız girişimleri açıklayacağız. Aynı girişimi seçmiş katılımcılardan 1 kişiyi Etohum ekibi seçecek ve Şubat ayında düzenleyeceğimiz Startup Turkey etkinliğine davet edecek.

2014 Etohum 40 şirketleri ve girişim açıklamaları aşağıdaki gibi listeleniyor.

SambaPOS

Mehmet Akyıldız ve Emre Eren tarafından kurulan SambaPOS, restoranlar için kullanılan bir POS yazılımıdır. Personel siparişleri ve ödemeleri alırken SambaPOS arka planda mutfak, masa servisi ve paket servisi arasında anlık iletişim sağlıyor. Üç yıldan beri 50 ülkeden binlerce restoranda aktif kullanımdadır. SambaPOS topluluğu tarafından 18 dile çevrilmiştir ve birçok ülkenin yerel vergi ve çalışma kurallarına uyumludur.

Giftek

Buğrahan Sabuncu tarafından kurulan Giftek, kullanıcılarının yer bildirimleri üzerinden arkadaşlarına hediye göndermesini sağlayan sosyal bir mobil uygulamadır.

Giycem.com

Burak Hatipoğlu ve Erhan Kaya tarafından kurulan Giycem.com, iç giyim ve tekstil e-ticaret sitesidir. Giycem.com evden alışveriş yapma rahatlığını geniş ürün yelpazesi, 7/24 müşteri hizmetleri ve hızlı kargo avantajı (siparişlerin %90’ı ortalama ilk 24 saatte kargoya veriliyor) ile birleştiriyor.

Robosoft

Timuçin Çelik tarafından kurulan Robosoft, Kontrol firması endüstriyel tüm sistemlere uygun raporlama ve IT çözümleri vermek; gıda, arıtma, enerji, vb. tüm üretim süreçlerinin özel yazılımlarla takip edilebilmesini sağlayan sistemler geliştirmektedir.

İnsan Sarrafı

Mete Fisunoğlu, Zafer Yılmaz, Sercan Altun tarafından kurulan girişim üyelerinin birbirlerinin fotoğrafına bakarak hobileri hakkında tahminde bulundukları, yeni insanlarla tanışmanın eğlenceli yolu, lokasyon bazlı sosyal mobil oyundur.

Fatura Finansman

Faturafinansman.com, faktoring şirketlerinin reel sektör firmaları tarafından listelenen vadeli alacaklarını araştırıp inceleyebilecekleri internet bazlı elektronik bir vitrindir.

Volt

Ali Halabi tarafından kurulan Volt, aynı yöne giden kişileri bir araya getirerek bu verimsizliği değiştirmeyi planlayan, gerçek zamanlı bir şehir içi araba paylaşım uygulaması. Volt, günümüzün mobil teknolojilerini kullanarak; sosyal medya platformları ve gerçek topluluklar üzerinden, sürücü ve yolcular arasında güveni sağlar.

BoutiqPress

Kılıçhan Kaynak, Arcan Yayıkoğlu, Yıldız Kaynak  tarafından kurulan BoutiqPress, tasarımcıların müşterilerinin ihtiyacı olan profesyonel web sitesi ve mobil uygulamaları, programlama bilmeden ve başka teknik bilgiye sahip olmadan geliştirebilecekleri sistemi sunan bir web sitesi ve mobil uygulama geliştirme platformudur.

MagicBook

Tolga Şen, Ümit Boncukçu  tarafından kurulan MagicBook Etkileşimli Oyun Kitabı, İçerisinde mini oyunlar ve dinamik etkileşimler barındıran dijital kitaplardır. 2B etkileşimli ve 3B pop-up olarak 2 çeşit MagicBook bulunmaktadır.

Livitol

Cüneyt Yeşilkaya, Fatih Ercik, Nadir Kırgız tarafından kurulan Livitol.com, internet kullanıcılarına sosyal etkileşimli bir alışveriş sitesi olarak hizmet verir.

Smartmate

Kemal Apaydın, Ömer Can Gökdere tarafından kurulan Smartmate, kablosuz bir şekilde tasarlanan, internete bağlı çalışan, yapay zeka entegre edilerek kullanıcının davranışlarını öğrenebilen, kolayca kurulabilen, taşınabilir bir ev otomasyon sistemidir.

Sharemyfare

Egemen Alpay, Cahit Güvensoy, Ferdi Saldırış, Emre Sertel tarafından kurulan Sharemyfare yolculuk ve ulaşım masraflarınızı azaltmak üzere sizinle aynı rotaya giden yolculuk ortağı bulabileceğiniz sosyal bir platformdur. ShareMyFare; 10 farklı dilde ve 4 farklı platformda (desktop, mobile web, Android, iOS) Nijerya’dan Vietnam’a, Filipinler’den Mısır’a değin çalışan global ölçekte bir uygulamadır.

Gift.Me

Gamze Ural, Ferhat Ural, Uğur Korfalı, Metehan Ayfer tarafından kurulan Gift.Me, özel günlerde hediye edilmesi veya alınması istenen ürünlerin paylaşıldığı ve takipçiler tarafından arzulanan hediyenin alınmasını sağlayan mobil platformdur.

Mobidik.com

Murat Aygüney, Aslıhan Aygüney, Egehan Gürcan tarafından kurulan Mobidik.com, amatör ve profesyonel yazarları, yayınevlerini ve kitap okurlarını sosyal bir ağ içinde bir araya getiren bir e-kitap platformudur. Kendi kitaplarını yayınlayan kullanıcılar aynı zamanda diğer kullanıcıları takip edebilir, kütüphanelerindeki rafları paylaşabilir, sevdikleri yazarlara soru sorabilirler.

oTekne

Muzaffer Selimbeyoğlu tarafından kurulan Otekne.com, tekne kiralamak isteyenlerin tüm tekneleri bir arada bulabileceği ve fiyat karşılaştırması yapabileceği online tekne kiralama platformudur.

TazeLezzetler

Özgür Çakmak tarafından kurulan Tazelezzetler, restoran, süpermarket gibi profesyonel gıda alıcılarını, toptan üreticileri/çiftçileri, hem alıcı hem satıcı olan aracı gıda firmalarını ve gıda endüstrisine tedarik sağlayan firmaları bir araya getiren dinamik bir pazaryeridir.

Tripin.com.tr

Yavuz Çingitaş, Yakup Bayrak tarafından kurulan Tripin, seyahatinizi, seyahat boyunca çizdiğiniz rotanızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı, notlarınızı ve karmaşık gerçeklik öğlelerini barındırarak kayıt altına almanızı, böylece kullanıcıların kaydettikleri benzersiz rotaları takipçileri ile paylaşabilmesini veya takip ettiği kişilerin oluşturdukları rotaları kullanmasını sağlar.

Bast-home.com

Evrim Yenier, Özkan Bulut tarafından 2013 yılında kurulmuş olan Bast-Home, aylık yayınlanan, mimari, tasarım, dekorasyon, ev elektroniği, sanat ve yaşam stilleri ile ilgili çok zengin bir içeriği barındıran dijital dekorasyon dergisi ve e-ticaret platformudur.

LVX

Mehmet Günce Akkoyun ve Vehbi Emiroğlu tarafından kurulan LVX çiftçilerimize tam otomasyon tarımsal uygulama sunar. Paket içerisinde tarımsal sulamada kullanılan teknik donanımın güvenliği, bu donanımın tamamının uzaktan kontrol edilebilmesi, oluşabilecek her türlü arızanın takibi ve müdahalesi, enerji kalitesi takibi ve zirai teknik destek verilmesi vardır.

Tag/ 315 studio

Yener Duran, Mehmet Edebali Şener tarafından kurulan 315 Studio Konum Tabanlı Oyunlaştırılmış Mobil Çözümler geliştirmek amacıyla kurulmuştur. ‘’Dijital reklam veren bir marka, reklamı gören potansiyel müşterisini mağazasının kapısından girmeye nasıl ikna eder?” sorusuna çözüm bulmak için, eskimeyen strateji oyunu Risk ile Foursquare’in özelliklerini bir araya getiren konum tabanlı, mobil alternatif gerçeklik oyunu olan TaG’i üretmiştir.

SmartCloud.com.tr

Melih Özal, Emre Uzuncakara tarafından kurulan Smartcloud restoranların logo ve kimlikleri ile iPhone ve web uygulamalarını bulut bilişim teknolojisi üzerinde tasarlar. Bunun yanı sıra Web tarafında restoranların mevcut web sitelerine sadece bir “Sipariş” butonu ekleyerek web sitelerinden sipariş almalarına imkan sağlayan web uygulamalarını sunar.

Plate.im

Burak Erdoğmuş, Serkan Erdoğmuş, Tuna Akın tarafından kurulan Plate.im, araç sahiplerine plaka, marka ve model üzerinden mobil cihazınız üzerinden ulaşmanızı sağlayan ve gidecek olduğunuz yerlerden sosyal çevrenizi haberdar eden bir sosyal ağdır.

SahneBurada

Murat Şener, Raci Cihan Şener, Serpil Şener, Ömür Güleç tarafından kurulan SahneBurada, özellikle sanat odaklı kurumların insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için, kişilerin fiziksel özelliklerine (görünüm, ses, video) ve yeteneklerine göre arama yapılabilen, sosyal ağ özelliği olan bir kariyer sitesidir.

Supportoad

Şükrü Bezen tarafından kurulan Booster, kitle fonlama (crowd funding) metodunu kullanarak başarılı olan ve paraya ihtiyacı olan öğrenciler için burs toplar.

Pratikchef

Ayhan Çobanlıoğlu, Dilek Çobanlıoğlu, Metin Çobanlıoğlu  tarafından kurulan PratikChef bir yemeğin tarifini oluşturan tüm malzemeleri taze olarak tedarik eder, yemekte kullanılacağı şekilde işler, gereken miktarda paketler ve evdeki şeflerin yeteneklerini sergileyebilecekleri, farklı bir yemek yapma deneyimi sunan yemek kitleri olarak tüketicilere gönderir.

Ideator

Özal Mehmeti, Can Mehmeti tarafından kurulan İdeator, şirketlerin yeni ürünlerinde, servislerinde, ar-gelerinde, satışlarında vs. karar vermede yardımcı olan, bunu çalışanlardan veya halktan fikirlerini oyunlaştırma, teşvik ve hediye tekniklerini kullanarak alan bir platformdur.

Bebekform.com

Sinem Kaya tarafından kurulan Bebekform.com, ürün yelpazesi, ürünün fiyatından ziyade ürünün sahip olduğu yenilikler ve annelerin hayatını ne kadar kolaylaştırdığı göz önüne alınarak belirlenen, anne, bebek ve hamilelik ürünleri satışı yapılan online tedarikçi ve perakende alışveriş sitesidir.

BoğazTaksi

Toros Yalkın tarafından 2012 yılında kurulan BoğazTaksi, kurumsal firmalara ve tekne kiralama şirketlerine hizmet veren kurumsal tekne kiralama şirketidir.

Taksi Rehberi

Fatih Bilgin, Doğuş Yıldız tarafından kurulan Taksi Rehberi, taksi duraklarını, taksileri ve taksi müşterilerini mobil ve web tabanlı uygulamalar ile buluşturan bir bulut platformdur.

Formhane

Alican Vergin, Çağan Seval, Kemal Can Çömez, Uğur Can Ekinci tarafından kurulan Formhane internet üzerinden 3D printing hizmeti veren bir girişimdir. Her ne kadar devrimsel bir teknoloji olsa da mevcut düzenin pahalı, keyfi ve yavaş fiyatlandırması, tasarımcıların dahil olabileceği bir pazaryerini yokluğu gibi sebepler 3D printing teknolojisinin kitleselleşmesinde engel oluşturuyor. Girişim bu soruna çözüm getiriyor.

Hoguma

Hüseyin Oğuztürk tarafından kurulan Hoguma, masaüstü oyunlar kurgulayan, bilgisayar ve mobil cihazlar için çevrimiçi ve yüklenebilir oyunlar üreten bir girişimdir.

Oruba

Utku Uluşahin, Ahmet Uludağ tarafından kurulan, İleri eğitim teknolojileri kullanılarak tıp öğrencileri ve sağlık personeline gerçek hayat tecrübesi sunan Medikal Simülasyon sistemleri, günümüzde hasta güvenliği için etik bir zorunluluk haline gelmiştir. “Ürodinami Medikal Simülasyon Sistemi” sayesinde, artık sağlık çalışanlarının ilk hasta deneyimini gerçek hasta yerine simülatör üzerinde gerçekleştirmeleri mümkün hale geliyor.

Palwar

Serkan İçer, Ramazan Ayvaz tarafından kurulan Palwar, gittiğiniz mekanlarda, mobil cihazınızı kullanarak, hayranlığınızı duyurmanızı sağlayan konum tabanlı bir oyundur. Oyun hayran olduğunuz takımın bayrağını gittiğiniz yerlere dikip, aynı takım taraftarlarının bu bayrağı burada tutma ve diğer takım taraftarlarının bu bayrakları indirme üzerine mücadelesidir.

Stilkolik.com

Elif Tuğba Aydınlıyurt tarafından kurulan Stilkolik.com, sokak modasını konu alan, içeriği üyeler tarafından oluşturulan, modayı takip etmeyi seven bireylerin bir araya geldiği ve birbirleriyle etkileşimlerde bulunduğu bir sosyal paylaşım sitesidir.

GOVATRA

Erhan Kaya, Erhan Bayraktar, Fırat Fidan tarafından kurulan Govatra konaklamak istenen otel için 100’den fazla seyahat acentasını karşılaştırarak en iyi fiyatları sunuyor.

Whichcontent

Mehmet Ekşi tarafından kurulan Whichcontent, Otel misafirlerine “şehirde yaşayan bir lokal gibi” hareket edebilmeleri için gereken çözümleri sunan otel odaklı mobil bir iletişim hizmetidir.

Sillywalk Games

Arman Kayhan, Levon Sebuhyan tarafından kurulan Sillywalk Games, özellikle iOS cihazlarını hedef alarak oyun geliştiren bir şirkettir. İlk oyunlarını “Mind Mould” Eylül 2013 tarihinde App Store üzerinden yayınlamış olan ekip, ikinci oyunlarını ise 2014 ortasında yayınlamayı planlamaktadır.

Zirve tüm gün boyunca canlı olarak yayınlandı.

etohum_logo

Etohum İletişim

Etohum Twitter

Etohum Facebook

Web

Kaynak: http://2014.etohum.com/

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top