Aile

Eylül Bebekleri Okulda Daha Avantajlı Olabilir Mi?

Yeni bir araştırmaya göre, çocuğunuzun doğduğu ay, onun akademik hayatını etkiliyor.

Bir çocuğun doğduğu ay ile onun okuldaki davranışlarının bir ilgisi mi var?

Araştırmaya göre cevap, evet. Eylül bebekleri daha iyi görünüyor.

National Bureau of Economic Research’ün yayınladığı makaleye göre Ağustos doğumlu çocuklar bir yıl önce okula başlamazlarsa Eylül doğumlu çocuklar kadar başarılı olamıyor. Eylül bebekleri daha büyük olarak düşünüyoruz.

Araştırma sonuçları, Florida’daki bir anaokulunda yapılan incelemeler sonucunda bulundu. 1 Eylül’den önce sonra doğan çocuklar arasında… Yani 6 yaşını dolduran Eylül bebekleri ve doldurmayan Ağustos bebekleri de diyebiliriz. Sonuçlara göre, Eylül bebeklerinin Ağustos bebeklerine göre %2’den biraz fazla üniversiteye girme şansı var. Aynı zamanda Eylül bebeklerinin mezuniyet şansı da %3’ten biraz daha fazla.

Fireborn Enstitüsü kurucusu Katherine Firestone: “Çocukların beyni çok hızlı ve farklı gelişiyor.” diyor.

Sınıftaki en büyük kişi sizseniz, beyniniz diğer çocuklardan daha fazla gelişir. Bir Eylül bebeği ile Ağustos bebeğinin IQ’ları aynıdır. Fakat beyinlerinin büyümesi ve olgunlaşması için kendilerine verdikleri fırsat aynı olmuyor.

Böylece Eylül bebeği sosyal anlamda bir başarı gösteriyor. Beyni okumayı öğrenmeye hazır… Ancak Ağustos bebeği 11 ay geride ve henüz okuma, arkadaşlık kurma gibi şeyleri öğrenmeye hazır değil.

Parents’ın haberine göre, rapor yazarlarından Krzysztof Karbownik, tabii ki bunun bir kural olmadığını, ebeveynlerin çocuklarını okuldan geri tutmamaları gerektiğini söylüyor. Yaşı daha küçük olan çocukları okul hayatları boyunca düşük notlar alabilir ve aynı zamanda yüksek notlar da alabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top