Çocuk

Eyvah! Kızım Regl Oldu

Her kadın her ay regl olur. Bunu bilmeyen yoktur ama konuşan da pek yoktur. Bu sadece bizim kültürümüze özgü bir sorun değil. Çoğu toplumda reglin ilk dönemleri genç kızlar için zordur. Bunu anlamak, kabul etmek, vücuttaki değişimlere ayak uydurmak, psikolojik açıdan hemen her genç kızı yorar. Bu durumda onların en büyük yardımcısı anneler olmalı.

Genç kızların regl olması onlar için bir dönüm noktası olsa da bununla ilgili bir tören yapılmıyor, erkekler gibi şanslı değiliz. Hatta çoğu zaman saklıyoruz fakat evet dünya üzerinde tüm kadınlar her ay regl oluyor. Bu, kadının ne kadar sağlıklı olduğunun da bir göstergesi. Peki minik kızınız regl olduysa ne yapmalı?

Ergenlik döneminde, genç kızların bedensel değişim sürecine destek olmak için bilmeniz gerekenleri kadınlarbilir.com sıralamış. Aktarıyoruz.

Duygusal iniş çıkışlar: Hormonal dengesizlikler duygusal iniş çıkışlara, ani hüzün ve aşırı yorgunluk gibi belirtilere sebep olabilir. Kızınız sağlıklı bir diyetin ve sporun faydalarını hali hazırda biliyor olsa da, bunların duygusal dengesizlikleri düzenlemek için de çok önemli olduğunu anlatın. Reglin ilk günü ağır spor yapmak zorunda değil tabii ama genel olarak aktif bir yaşam tarzı benimsemesi regl dönemlerinde yaşadığı rahatsızlığı azaltacaktır.

Sivilce ve akne: Birçok genç kız regl dönemlerinin ilk birkaç yılında akne ya da sivilce problemi yaşar. Eğer sizin kızınızda da bu sorun varsa sonsuza kadar sürmeyeceğini ona söyleyin. Progesteron hormonunun cildindeki yağ bezlerini arttırdığını ve gözeneklerin kapanmasına sebep olduğunu, bunun da sivilce ile sonuçlandığını anlatın. Önemli olan doğru beslenmek, iyi uyumak. Bunlar hem sivilce oluşumunu yavaşlatır hem de ağrıları azaltır.

Hassas göğüsler: Göğüslerdeki hassasiyet regl döneminin en sık rastlanan belirtisidir. Sebebi değişen hormon seviyeleridir. Rahat ve pamuklu bir sütyen giymesi iyi gelebilir. Eğer genç kızınızın hâlâ bir sütyeni yoksa almak için harika bir sebebiniz var!

Kramplar ve ağrılı regller: Kızınıza reglinin ilk birkaç gününün ağrılı geçebileceğini söyleyin. Yorganların altına saklanıp, bir bebek gibi kıvrılma ihtiyacı hissedebilir. Bunun tamamen normal olduğunu söyleyin. Krampların rahmindeki kasılma yüzünden olduğunu ve regl olmanın normal bir parçası olduğunu anlatın.

Psikolojik stres: Regl dönemini takip etmek stresi azaltacaktır. Eskiden takvime işaretlerdik ama artık gençlerin kullanabileceği uygulamalar var. Cep telefonuna böyle bir takip uygulaması yükleyerek regl dönemini takip edebilir. Böylece psikolojik değişimler gösterdiğinde, canı sıkıldığında, kendini kötü hissettiğinden sebebinin regl olduğunu bilir. Regl gelene kadar çantasında ped bulundurmasında fayda var, böylece hazırlıksız yakalanmamış olur.

İştah artışı: Reglden birkaç gün önce, birçok kadın iştahlarının arttığını söyler. Bunun sebebi kalori ihtiyacının artmasıdır. İştah ayrıca hormonal değişimlerle de tetiklenir. Yanında sağlıklı atıştırmalıklar bulundurması daha sağlıklı beslenmesini destekleyecektir.

Regl olmak sağlıklı bir durumdur. Her ay kan değiştiriyoruz bunu hangi erkek yapabilir? Ayrıca anne olmak isteyen kadınlar da reglin kıymetini bilmeli. Yaşadığımız çağda erken menopoz daha sık karşılaşılan bir durum oldu. Aslında 35 yaşından önce menopoz normal değildir. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek en azından bunun önüne geçilebilir. Bebek sahibi olmak istemeseniz de regl olmak hormonal açıdan daha sağlıklı bir beden ve psikolojide kalmanızı sağlar.

 

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı