Aile

Hamilelik Döneminde Sırt Ağrınız Varsa Neler Yapabilirsiniz?

Hamilelikte sırtınızda ağrı veya acı hissediyor olabilirsiniz. Bu sizin daha güçsüz hissetmenize ve mutsuz olmanıza sebep olabilir.

Amerikan Gebelik Derneği’nin araştırmalarına göre gebelerin %50 ya da %70 civarı hamilelik sürecinde bel ağrısı çekiyor. Bu kadar yaygın olduğu için siz de hamilelikte ağrı çekmek normal diye düşünmeyin. O olmadan çok daha sağlıklı olacak, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. İlaç kullanmadan bunu yapmak mümkün. Vücudunuzu rahatlatmak için yapabileceğiniz birkaç şeyi sıraladık.

Doğum öncesi yoga

Kökleri Hindistan’a dayanan yoga, pek çok erkeğin ve kadının daha sağlıklı bir bedene ve ruha kavuşmak için uyguladıkları bir yöntem. Yoga öğretmeni olan Liz Owen, yoganın hamileler için de oldukça faydalı olduğu görüşünde. Nefes egzersizleri sayesinde gebelerin stresini de azalttığını söylüyor. Değişen hormonları kontrol etmek her zaman kolay olmuyor. Hamilelikte daha rahat bir ruh ve beden için yoga yapabilirsiniz.

Akupunktur

Doğu Asya’ya özgü akupunktur. Çeşitli duygusal ve fiziksel sağlık sorunları için alternatif bir tıbbi yöntem olan akupunkturda birbirinden farklı türde iğneler hastalığın tipine göre insan vücudunun belirli parçalarına yerleştiriliyor. Akupunktur, vücutta enerji akışının doğru gerçekleşmesini engelleyen tıkanıklığın açılmasını sağlıyor. Bel ağrısı, sabah bulantıları, baş ağrıları, sindirim bozukluklarının düzelmesine yardımcı olurken enerji seviyesini yükseltiyor. Araştırmalar akupunkturun sırt ağrılarına da iyi geldiğini söylüyor.

Doğum öncesi masajı

Araştırmalar, masajın ağrıların giderilmesine ek olarak, düzenli uygulandığı taktirde hamilelikte depresyon ve anksiyetenin de hafiflemesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. İsveç masajı, hamileliklerde en çok önerilen ve en yaygın olan masaj türü. Bunun sebebi ise öncelikle nazik bir masaj olması. Bunun yanı sıra yatıştırıcı etkisi var. Gebelerin doğum öncesi masajda dikkat etmesi gereken en önemli şey bir profesyonele gitmeleridir.

csanchezphoto, instagram

Fizik tedavi

Fizik tedavi uzmanları hamile kadınların eklem, kas ve sinir basınç noktalarını manipüle ederek onların ağrılarının geçmesine yardımcı oluyor. Hamilelikte egzersiz yapmanın önemi biliniyor. Fakat farklı dokulara da etki eden fizik tedavi ile bedenin daha da rahatlamas sağalanabilir. Uzman Rick Olderman, gebelere yürüme, oturma, kalkma, ayakta durmak, uzanmak hakkında bile yardımcı oluyor.

Meditasyon

Yoga veya masajın aksine meditasyonun şöyle bir özelliği var. Her an, herhangi bir yerde, randevu almanıza gerek olmadan erişebileceğiniz bir teknik meditasyon. Uygulamak için pek çok yol var. Sakin bir yerde uzanıp, nefes alıp vermeye odaklanmak bunlardan biri. Yatıştırıcı bir müzik dinleyerek, gözleri kapatıp sahil hayalleri kurmak bir diğeri. Meditasyon, beyindeki stres hormonlarının salınımını kontrol altına alan biyolojik bir “gevşeme tepkisi” ortaya çıkarıyor. Stres kontrol altına alınıyor, yüksek tansiyon ve kas gerginliği azalıyor. Düzenli olarak meditasyon yaparak, sırt ağrınızı yönetirken hem de doğum ağrısı ile başa çıkmak için kullanışlı olabilen ağrı tolerans seviyenizi de artırabilirsiniz.

Yüzme

Yüzme, hamilelere en çok önerilen sporların başında geliyor. Suyun içinde yer çekiminin etkisinden bir nebze de olsa kurtulmak, el, kol ve bacak hareketleri sırt ve çekirdek kaslara da çok iyi geliyor. Doğru nefes alarak yapılan yüzme sporu duygusal ve fiziksel olarak insanı rahatlatıyor, hamileleri de… Göğüs ve sırt kaslarını güçlendiren yüzme sporunu yapmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Çünkü bazı hamileliklerde spor yapmak riskli olabiliyor.

Uyku desteği

Hamilelik sırasında uyku pozisyonu çok önemlidir. Hatalı bir yatış pozisyonu hem sırtınızı ve belinizi ağrıtır hem de sağlıklı bir uyku uyumanızı engelleyebilir. Omurganızın yatakta doğru pozisyonu alması için farklı teknikler deneyebilirsiniz. Yan yatarken bele havlu gibi bir destekleyici yerleştirmek, bacakların arasına yastık koymak vb. Doktorunuza danışarak gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bunun yanında yatağı sadece uyumak için kullanmak, uykuya dalmadan önce telefon gibi parlak ekranlı, uyku kaçırıcı aletlerden uzak durmak, düzenli uyku saatlerine uymak gibi maddeler de yer alıyor.

Ayakkabı

Topuklu ayakkabılar maalesef hamilelik sürecinde pek faydalı değil. Belin ve sırtın duruşunu bozan topuklularla dengenizi kaybetmeniz ve çeşitli kazalara maruz kalmanız da mümkün olabilir. Gebelikte rahat ve doğru ayakkabıyı kullanmaya dikkat edin.

parents

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top