Aile

Hamileyken Tekrar Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Normal şartlarda bir hamileliğin gerçekleşmesi için önce bir diğerinin tamamlanması gerekir. Yani hamile bir kadın tekrar hamile kalamaz. Ancak bazen imkansız gibi görünen bu durum, gerçekleşebiliyor, çok az da olsa…

Biz de daha önce farklı hamilelik durumlarına değinmiştik… Bir Kadın İki Ayrı Erkekten İkiz Doğurabilir Mi?

Geçtiğimiz günlerde hamileyken tekrar hamile kalan bir anne adayının öyküsünü dinleyen hürriyetaile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gökçen Erdoğan’a hamileyken tekrar hamile kalmanın mümkün olup olmadığını sormuş. Daha önce dünyadan birkaç örneğini duyduğumuz bu olay Türkiye’de ilk defa yaşanıyor. Dünyada 12. kişi ve Türkiye tarihinde bir ilk olarak yaşanan bu olayın kahramanı Türkiye’de ilk defa yaşanan hamileyken hamile kalma olayının aktörü süper anne lakaplı Sevinç hanım. Sevinç Hanım 35. haftalık hamile ama aynı zamanda 31 haftalık da bir bebek taşıyor. Bir kadının hamileyken yeniden hamile kalma durumuna tıpta “Superfoetation” adı veriliyor.

blytheelizabethphoto, instagram

Normalde gebelik sonlanmadan yeni bir gebelik oluşmaz

Normalde gebelik üzerine, yani o gebelik sonlanmadan yeni bir gebelik oluşmaz. Sebebi ise kadınların her ay bir yumurta gelişimine uygun anatomide olmalarıdır. Gebelik oluştuktan sonra yumurtalıklar aktivasyonu duraklatır, bu nedenle gebelik oluşumu da doğum sonrasına dek mümkün değildir. Ancak literatürde çok nadir olarak bu tür gebelikler bildirilmektedir.

Nadir yaşanan bu durum nasıl gerçekleşiyor?

Bu durum tıpta iki şekilde açıklanır: Birincisi çok nadiren aynı ay iki yumurtanın gelişmesi ve bir tanesinin daha sonra döllenmesi (süperfekundasyon), ikincisi ise kadın gebe kaldıktan sonraki aylarda başka bir yumurta ile döllenme olmasıdır. (süperfetasyon). Yani tıp, normal şartlarda bunun imkansız olduğunu söylerken milyonda bir ihtimalle gerçekleşmiş gebelik üstü gebelikler vardır.

ingridwilsonphotog, instagram

Bazen gebelikler aynı anda iç ve dış gebelik olarak gelişebilir

Ayrıca bazen gebelikler aynı anda iç ve dış gebelik olarak gelişip yanıltıcı da olabilir. Fakat bunlar da yaygın ve normal gebelikler sınıfına girmez.

Gebelikte cinsel ilişkiye girerken prezervatif kullanın

Korunmaya başlamak için gebelik sonrasını bekleyebilir ya da gebelikte cinsel ilişkiye girerken hijyen sağlama amacıyla prezervatif kullanabiliriz.

 

  1. Fotoğraf: csanchezphoto, instagram
  2. Fotoğraf: blytheelizabethphoto, instagram
  3. Fotoğraf: ingridwilsonphotog, instagram
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top