Bebeklerde Beslenme

Hareketsiz Olan Çocuklarda Obezite Riski Var

Çocuğunuza hunharca yemek yedirmekten vazgeçin. Bebeğin ilk yaşlarındaki yeme alışkanlıkları, gelecekte sağlığını olumlu-olumsuz etkileyebilir. Hangi anne çocuğunun büyüdüğünde bir obez olmasını ister ki? Siz anne olarak kendi yediğinize içtiğinize dikkat ediyor, sporunuzu yapıyorsanız, çocuğunuza da bunu aşılamalısınız. Yok eğer ben dikkat etmiyorum diyorsanız da, bırakın çocuğunuz bari sağlıklı olsun. HTHayat’ta yer alan habere göre Yrd. Doç. Dr. Görmez diyor ki: “Çocuğun beş yaşına kadar sahip olduğu kilosu ileri yaşamındaki sağlığı için önem taşır.”

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Vahdet Görmez, çocuklarda obezitede erken yaşlara dikkat çekiyor. Ve devam ediyor. “Obezite, dünyada ve Türkiye’de toplumsal bir sorun haline geldi. Birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi ülkemiz için de obezite ciddi bir sorun. Eğer çocuğun anne ve babasında kilo problemi varsa, çocuğun obez olma ihtimali daha da yüksek. Bu durum, kalıtsal olabildiği gibi ailenin beslenme kültürü ve spor yapmamak gibi sebeplere bağlı olabilir. Sadece fazla kalori almak değil, bu aldığımız kaloriyi tüketememek, geç saatlerde yemek gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları da obezite ile ilişkili olabilir.”

Hareketli bir yaşam tarzı, çocukları obeziteden uzaklaştıracak; onları hem bedensel hem psikolojik olarak daha sağlıklı kılacaktır.

Çocuklar yanlış zamanda, yanlış yiyecekler tükettikleri için obez olurlar. “Aldığınız kalori, tükettiğinizden fazla olursa obez olursunuz, dengeyi sağlamak gerekir. Az hareket eden, çok TV izleyen, bilgisayar oyunlarını çok oynayan çocuklar obeziteye daha yatkındır. Obez çocuklar, akran çevresinden dışlandığını düşünebilir veya bu durum gerçek olabilir. Çocuk dışarıya çıkmak istemeyecektir, bu durum hareketsizliği ve obeziteyi arttırabilir. Çocuğun ailesindeki psikolojik sorunlar çocuğun obez olmasını tetikleyebilir. Annesi depresyonda ise çocukla daha az ilgilenecektir. Çocuğunun 5 yaşına kadar sahip olduğu kilo, ileri yaşları için bir gösterge olabilir.”

Depresyon ve obezite, doğru orantılı olarak ilerler.

Görmez, obezitenin çocukların ruh sağlığını bozduğunu söylüyor. “Obezite, çocuklardaki depresyon riskini bir buçuk kat artırır ve kaygı bozuklukları oluşabilir. Depresyon, obeziteyi, obezite depresyonu besler. Obezite tedavisinde özgüven ve özsaygı restorasyonu çok önemlidir. Çocuk düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermelidir. Bunun için diyetisyen desteği alınabilir.

Diyetisyen desteği var ise sadece çocukla değil, ailenin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Evde çocukları suçlayarak, alay ederek ve aşağılayarak değil, motivasyonunu artıracak şekilde yapıcı yaklaşılmalıdır. Beslenme kültürünü değiştirmek gerekiyorsa ailenin bütün olarak yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Obez çocuklar için alay edilme, zorbalığa maruz kalma riski çok fazladır, kendilerini ortama ait hissetmezler ve ortamların dışında tutarlar bu da çocuğun ruh sağlığını olumsuz etkiler.”

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top