Aile

Harvard Psikologlarına Göre “İyi” Çocuk Yetiştirmek İçin Ebeveynlerin Yapması Gereken 5 Şey

Zaman değişti ve bu yeni zamanla birlikte insanlar, yeni davranış türleri sergilemeye başladı. Değişen çağla birlikte hepimiz farklı alışkanlıklar edindik. Artık biz çocukken kullandığımız davranış tutumları, çok farklı.

Yeni jenerasyon, eğlenmek ve sosyalleşmek için dışarı çıkıp oynayarak vakit geçirmiyor, her gün gelişen teknolojiyle donatılmış durumda.

Tüm bu değişiklikler, modern teknolojinin faydalarını anlamayan aileler için büyük bir sorunu da beraberinde getirdi.

Bugünkü anne-babalar için en zoru da, kendi yetiştirilme tarzlarından daha farklı şekilde çocuk yetiştirme zorunluluklarının olmasıdır.

Şu soruları her ebeveyn sorar: Acaba çocuğum için eksik miyim? Her şeyi doğru yapıyor muyum? Çocuğum hayatta başarılı olabilecek mi; başkalarıyla düzgün ve iyi bir iletişim kurabilme yetisine sahip olacak mı?

İşte Harvard Üniversitesi Psikologları, bu sorular üzerine düşündüler ve hâlâ çok önemli ve basit olan birkaç ortak öğe olduğunu saptadılar. Aslında değişen zaman yüzünden, iyi bir çocuk yetiştirmek, düşündüğünüz kadar karışık değil.

İşte Harvard Psikologlarına Göre, “İyi” Bir Çocuk Yetiştirmek İçin Ebeveynlerin Yapması Gereken 5 Şey

 

  • Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirmelisiniz

Sadece fiziksel olarak çocuklarınızın yanında bulunmak elbette yeterli değildir, tüm benliğinizle onunla birlikte olmalısınız.

Çocuğun gerçekten ihtiyacı olan bağ, iPhone’suz geçirilen zamanlarda kurulan bağdır. Çocuklarınızla açık bir iletişim kurmalısınız. Onları gerçekten dinlemelisiniz. Onları dikkatle dinlediğinizde neleri sevip sevmediğini öğrenecek; çocuklarınızı tanımaya başlayacaksınız. Bunun sonucu olarak da, çocuklarınız sizi daha çok sevmekle kalmayacak; kişinin sevgisini ve ilgisini bir başkasına nasıl aktarabildiğiyle ilgili de fikir sahibi olacaklar.

Temel prensip budur. Çocuğunuz, fikirlerini paylaşmak ve onlara değer verilmesini ister (bu, başka pek çok şeyin üzerindedir).

Onlara günlerinin nasıl geçtiğini sorduğunuzda, dikkatle dinleyin. Aldığınız cevapları kendi deneyimlerinize dayanarak yargılamayın, çocukların bakış açısını anlamaya çalışıp, konular hakkında fikir alış verişinde bulunun.

Çocuklarınızın en sevdiği oyunları öğrenin ve beraber eğlenebileceğinizi onlara gösterin.

Yatmadan önce çocuklarınıza kitap okuyun (ya da bunu gün içerisinde yapın). Önemli olan, onların yanında olduğunuzu hissettirmek ve duygularını önemsediğinizi göstermek.

 

  • Sizi Güçlü Bir Rol Model Olarak Görmelerine İzi Verin

Çocuklarınız, genç yaşlarda çevreden çok daha fazla şey öğrenirler.

Siz ne yaparsanız yapın, bazı şeylerin olacağı varsa olur. Bu yüzden her zaman hareketlerinize dikkat etmeli, hata kabul etmeye hazır olmalısınız. Çocuklarınıza, onları hatalarıyla kabul ettiğinizi ve önemsediğinizi göstermeli; bunları düzeltmek için elinizden geleni yapacağınızı hissettirmelisiniz. Özür dilemekten kaçınmamalı aksine özür dilemeyi öğretmelisiniz.

Çocuğunuzda görmek istediğiniz sonuçlar, kendiniz için gösterdiğiniz çabadan ileri gelir. Önce siz, adil ve dürüst tanımlarını taşımalısınız. Sizde gördüğü resim, çocuklarınızın da aynı alışkanlıkları kazanması için örnek teşkil edecektir.

Bunun anahtarı çocuğunuzla açıkça konuşmaktır. Bir hata yaptığınızda, çocuğunuzla bunları açıkça konuşun.

Buradaki amaç, çocuklara alçakgönüllülüğü ve dürüstlüğü öğretmektir. Bu sayede daha rahat olacaklar ve yaşadıkları sorunları, olumlu bir sonuca götürmek için teşvik edileceklerdir.

Eğer çocuklarınızın saygı ve güvenini kazanırsanız, sizi dinlemelerini de sağlayabilirsiniz. Bunu başarmanın yolu ise, tüm hatalarınızla birlikte ne kadar insancıl olduğunuzu onlara göstermektir.

 

  • Başkalarını da Önemsemeyi Öğretin

Çocuğunuzun diğer insanlarla uyumlu şekilde bağ kurması ve sosyalleşebilmesi gerekir.

Başkalarının mutluluğunu önemsemek ve bencil olmamak, çocuğunuza gelecekte pek çok fayda sağlayacaktır.

Harvard’ın elde ettiği bulgulara göre çocukların, anne-baba ve bakıcılarından, diğer insanların mutluluğunu kendi mutluluğu gibi benimsediklerini duymak çok önemli. Çocuklar, bunu yeterince duymadıklarını dile getiriyor.

İyi bir rol model olmak için, hangi şartta olursa olsun, doğru şeyi yapmanın gerekli olduğunu öğretmelisiniz. Bunu öğretmenin en basit yolu ise, eylemlerinizle, sözlerinizin doğru orantıda gitmesi. Ayrıca çocuklara verdiğiniz sözleri yerine getirmelisiniz.

Arkadaşlıklarda, okul ve iş hayatında bile sorumluluklarının ve yükümlülüklerinin olduğunu fark etmelerini öğretmelisiniz.

Çocuklarınıza yalnız olmadıklarını hissettirdiğinize emin olun. Başkalarının da onlardan beklentileri olacak ve onlar bunun üstesinden gelebilecek.

Mesela çocuğunuz okuldaki bir oyun gruptan ayrılmak mı istedi? Ona bu gruptan ya da arkadaşlarından ayrılmak için karar vermeden önce, konu hakkında düşünmeye teşvik edin. Bu kararın sonucunda ne olacak? Terk etme eylemi gerçekleşmeden önce, sorun çözülebilir mi?

 

  • Çocuklarınızı Takdir Etmek ve Şükran Duymak Konularında Teşvik Edin

Şımarık olmayan bir çocuk, başka insanların hayattaki yerini sağlıklı bir şekilde öğrenmiş demektir. Bu, çocuklarınızın diğer insanlar tarafından kabul görmelerine de yardımcı olacaktır.

Şükran duygusunun iki harika etkisi vardır. Çocukların yardımsever, cömert, merhametli ve affedici kişiler olarak yetişmeleri. Ayrıca daha mutlu ve sağlıklı bireyler olarak hayatlarını sürdürmeleri.

Harvard psikologlarının bu konuda dikkat çekmek istedikleri nokta ise; “gerçek sorumluluklar”. Zaten yapmaları gereken şeyler için çocukları çok fazla övmek, onları şımartacaktır.

Örneğin ev işlerine veya kardeşlerine herhangi bir konuda yardım etmek gibi davranışları düzenli olarak yapmalarını sağlayın. Bu tür rutin eylemler basit ve doğal olarak beklenmeli ve ödüllendirilmemeli.

 

  • Büyük Resmi Görmelerini Sağlayın

Önemli olan tek gerçeklik, çocukların, empati kurabildikleri küçük bir aile ve arkadaş çevresine sahip olabilmesidir. Bu tabii ki, çok normal bir şey gibi gözükebilir. Fakat asıl sorun, çocuklara o daire dışında da hayatlar olduğu, o daire dışındaki insanlar hakkında da düşünebilmelerini öğretmektir.

Bu daha büyük olan dairenin kapsama alanında yer alanlar ise; sınıfa yeni katılan bir çocuk, okulda çalışan diğer insanlar, aynı dili konuşmadığınız bir kişi veya uzak bir ülkede yaşayan herhangi bir kimse olabilir. Çocukların öğrenmesi gereken nokta, bir kimsenin düşüncelerinin ve eylemlerinin bir toplumu nasıl etkileyebildiğidir.

Bu çalışma şunu gösteriyor ki, “Çocukların yakın çevrelerindeki kişileri dinlemeyi, önemsemeyi öğrenmeleri ile birlikte, büyük resimdeki her gün etkileşime giren insanların çeşitliliğini de unutmamaları gerektiğidir.”

Çocuklarınızın iyi bir insan olması için, onlara özellikle savunmasız kişilerin bakış açılarını ve duygularını düşünmeye teşvik edin. Sınıfa gelen farklı çocukla “alay etmek” yerine onu “rahatlatmak” için bir davranışta bulunursa, doğru olanı yapmış olacağını söyleyin.

Farklı ülkelerde, farklı hayatlar yaşayan çocukların hikâyelerini paylaşarak, dünyaya bakış açılarını zenginleştirebilirsiniz.

Kaynak: curiousmindmagazine

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top