Yeme&İçme

İftar Sofrası

Nefsimizin sınandığı ramazan ayı manevi duygularla dolu bir ay. Bu ay yapılan yemekler, hazırlanan sofralar daha bir güzel oluyor. Belki de gün boyu aç olmanın verdiği hissiyattan belki de dini açıdan verdiğimiz değerdendir. Tüm aile sofranın etrafında toplanır. Kimsenin bahanesi yoktur. Yemek saati bellidir. Herkes iftarın olmasını dört gözle bekler. İftar topunun atılmasıyla birlikte yenen yemeğin tadına doyum olmaz.

Ramazan sofralarında yapılacak yemekler sabahtan düşünülmeye başlanır. Hangi yemeğin yanına ne iyi gider ne yapsam telaşları sarar annelerimizi. Hatta çoğu kimse her hafta için iftar menüleri hazırlayarak yapacağı yemekleri çok öncesinden belirler. Ramazan hazırlık demektir, bereket demektir, paylaşmak demektir. Sofralarımız şenlenir, muhabbetlerimiz artar. Ramazan mutfağı bizim için ayrı bir değerdir. Soframızda çeşit çeşit yemekler olsun isteriz, soframız daha güzel görünsün isteriz. Kısaca ayrı bir özen gösteririz. Sarmalar, dolmalar, çorbalar, zeytinyağlılar, etler, annelerimiz tüm marifetlerini sergilerler. Pilavlar, köfteler, kebaplar, türlüler, börekler gün boyu tutulan oruçtan sonra öyle değerli olurlar ki yemeğin kıymetini anlarız. Yemek sonrası çayımızın yanında illa ki bir çeşit tatlımız da eksik olmaz. İftar menüleri ile özdeşleşmiş tulumba tatlısı ve güllaç başta olmak üzere birçok tatlı lezzet sofralarımızda yerini alır. Tüm gün tutulan orucun ardından mideyi yormamak için özellikle sütlü tatlılar tercihimizdir. Kazandibi, tavukgöğsü en çok sevdiklerimdendir. Ramazan sofrasına gelip oturanlar sadece yemeğin tadını çıkarır. Ama sofrayı hazırlayanlar her gün ne pişirsem derdini de yaşar.

Ramazan sofraları için her güne farklı ve lezzetli tarifler hazırlamak isteyenleri bugün ne pişirsem diye düşünmekten, listeler hazırlamaktan kurtaran lezzet.com ramazan mutfağında en iyi yardımcı. Birbirinden farklı iftar yemeği tarifleriyle bizim için seçenekler sunuyor.  Bilmediğimiz yemekleri denemek istediğimiz ya da bildiğimiz ama uzun zamandır yapmadığımız için anımsayamadığımız lezzetler illa ki vardır. Kolay anlaşılır anlatımı ile tam kıvamında, leziz yemek yapmak isteyenlerin iftar menülerini hazırlaması lezzet.com ile hiç de zor değil. Ramazan mutfağımızın vazgeçilmez lezzetlerinin tariflerine ulaşmak, buradaki lezzetleri yapmak, ailemizi yaptığımız yemeklerin lezzetleriyle şaşırtmak için beklemeye gerek yok.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top