Yaşam

İlk Görüşte İyi İzlenim Bırakmak İçin 3 Öneri

İlk kez biriyle tanışırken çoğu insan içe dönük olma eğilimindedir, çekingendir. Özellikle işi gereği çeşitli toplantılara ve partilere katılmak durumda olanlar için bu içe kapanıklığı yenmek önemli bir hal alıyor. Bir etkinliğe giderken konsantre olunması gereken iş ve amaç değil de yeni insanlarla tanışmanın getirdiği sinir, endişe duyguları olabiliyor. “Acaba insanlar beni sevecekler mi, hakkımda ne düşünüyorlar?” diye tasalanırken, ortamdan zevk almak da mümkün olmuyor. Ve ilk görüşte karşımızdaki insan hakkında birkaç saniyede fikir sahibi oluyoruz.

İnsanlar, birinin yanında rahat hissetmek için o kişiyi biraz tanımak ve yanlarında güvende hissetmek ister. Tanışma aşamasında hem karşıdaki insana güven vermek, kendisini rahat hissettirmek hem de kendiniz rahat olmak için bir adım atmanız gerekiyor. Unutmamak gerekiyor ki, siz nasıl yeni bir dünyayla tanışıyorsanız, karşınızdaki kişi de sizinle yani daha önceden hiç bilmediği bir insanla tanışıyor, belki o da gergindir. Onu biraz rahatlatmak istemez misiniz?

Araştırmalar gösteriyor ki, bir kişiyle tanışırken ilk 3 saniye bile onunla ileriki ilişkiniz hakkında fikir veriyor. İlk 3 saniyede o insanı seviyor ya da sevmiyorsunuz. İnsan davranışları üzerine uzman olarak kabul edilen ve TEDx konuşmacısı olan Vanessa Van Edwards, tanışma anında dikkat edilmesi gereken 3 nokta olduğunu söylüyor, bunlar: Eller, duruş ve göz teması. “İnsanlarla Başarılı Bilim” kitabında ilk görüşmede güçlü bir etki bırakmak üzerine detaylıca bilgi veren Van Edwards’ın üzerinde durduğu 3 ana unsuru özetledik.

Elleri kullanmak mühim, ona elinizi gösterin

Vanessa Van Edwards, ilk izlenim için eller çok önemlidir, ellerinizi mutlaka görünür bir yerde tutun diyor. Mesela eller cepteyse çıkarmak en iyisi. Ellerinizi kolaylıkla görebilen biri, sizi güvenilir, iyi niyetli ve rahatlatıcı bir kişi olarak görür. Van Edwards, iş görüşmelerinde ellerini kullanan insanların işe alınma oranlarının daha yüksek olduğunu söylüyor. TED mikrofonlarından insanlara seslenen konuşmacılar arasında en popüler olanları da ellerini diğerlerini göre iki kat daha fazla kullanan konuşmacılar.

Ayrıca yeni biriyle tanışıldığında, iyi bir tokalaşma gerçekleştirmek önemli. Van Edwards, el sıkışırken iki kişi arasındaki deri temasının taraflara güven verdiğini söylüyor. Hafifçe dokunmak yerine, sağlam bir el sıkışması her zaman daha güven vericidir. Karşınızdaki insanın elini düzgünce tutun ve sallayın, tokalaşma dediğin böyle olur.

Karşınızdaki insana elleriniz görünür şekilde yaklaşır ve güzel bir tokalaşma gerçekleştirirseniz, ilk saniyeler harika geçmiş demektir.

Adeta bir yarışmayı 1. Bitirmiş, kazanan biri gibi durun

Hoşlanın ya da hoşlanmayın, insanlar diğer insanları ezik ya da üstün olarak ikiye ayırma eğilimindeler ve genellikle “winner” yani üstün görünüşlü insanlarla yakın olmaktan memnunlar. Yeni tanıştığınız bir kişinin karşısında bir “loser” yani kaybedenler kulübü gibi durmamanız gerekiyor.

Araştırmalar gösteriyor ki, güven veren biri olmak, yeteneklerden, şan-şöhretten ya da tecrübe gibi özelliklerden daha önemli.

Kazanmış biri gibi durmak karşınızdaki insanın size güven duymasını sağlar. Mükemmel duruşa sahip olmak için gereken 4 unsur:

  • Omuzları geride ve dik tutun
  • Çenenizi yukarı kaldırarak, göğüs ve alın hizasında düz tutun
  • Kollarınız ve gövdeniz arasında boşluk bırakın
  • Ellerinizi görünür bir şekilde tutun

Eğer duruşunuza dikkat eder, kendinizden emin durursanız, bu, ilk görüşmede karşınızdaki insanda güven duygusu uyandırmakta size yardımcı olacak.

Göz teması kurun

Olumlu bir ilk izlenim uyandırmak için üçüncü ve son unsur, doğru göz teması kurmak. İyi bir tokalaşmada olduğu gibi, doğru miktarda göz teması kurmak da, kişilerde güven duygusunun oluşmasını sağlayan kimyasal oksitosini üretir. Bize daha fazla bakan insanlardan hoşlanıyoruz ve bundan dolayı yeni biriyle tanıştığımızda çekingen olma eğiliminde olmak yerine, bu dürtüyü yenmeye çalışmalıyız.

İnsanlar genellikle çok fazla göz teması kurmaktan endişe duyar ancak bu rahatsız edici değildir, aksine. Van Edwards, biriyle konuşurken toplam zamanın % 60-70’ini göz teması kurarak geçirmek gerektiğini söylüyor. Bir etkileşimin özellikle ilk birkaç saniyesi boyunca göz temasının kesilmemesi gerekiyor.

İşte ilk tanışmada karşınızdaki insan üzerinde iyi bir izlenim bırakmak için gereken 3 basit yol. Hepsi sizin elinizde, dışarıdan parayla satın alınmıyor. Ayrıca ben de bunlara gülümsemeyi ekliyorum. Gülün. O da bedava.

İş görüşmeleri ve önemli buluşmalar için özellikle bunları aklınızda bulundurun. Çekingenliğinizi atıp, kendinizden emin bir şekilde, gözlere bakarak, düzgün bir şekilde tokalaşın ve ellerinizi saklamayın. Böylece karşınızdaki kişiye güven verecek, sizinle daha iyi ve doğru bir iletişim kurmasını sağlayacaksınız. Siz de yeni tanıdığınız bir kişide pek çok ayrıntıya dikkat ediyorsunuz. Bu doğal, içten gelen bir güdü, bir süreç. Ne kadar doğal bir davranış sergilerseniz, bir o kadar da güvenilir olursunuz.

 

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı