Geçmiş Etkinlikler

İlk Yardım Eğitimi

Ekran-Alıntısı-

Geçen hafta İnternet Anneleri öncülüğünde Central Hospital’ da düzenlenen İlkyardım Eğitimi, Tüten YOLUKAR’ın sunumu ile gerçekleşti. Sevgili Tüten Hanım’ın sıcaklığı ve Central Hospital’ın profesyonel ekibi ile çok başarılı bir organizasyon gerçekleşti. Ne kadar faydalı olduğu tartışılmaz olan eğitimde, Tüten Hanım videolu ve kısmen uygulamalı bir anlatım sergiledi. Kendi çocuğu Aren’e nasıl 112’yi öğrettiğini, evde başına gelen sorunları ve uyguladığı çözümleri annelerle paylaşmaktan çekinmedi. 112 Acil’ in çocuklara oyunla ve aile arasında öğretilmesi gerektiğini, bunun en basit yönteminin sayıları 1, 1, 2 şeklinde tek tek ve çok kez tekrarlayarak bilinçlendirileceğini anlattı. Aren’in bir oyun esnasında bunu öğrendiğini şöyle anlatıyor: ”Aren ve ben ambulansçılık oynarken ben düşüp bayılmış gibi yaptım ve o hemen 1-1-2’yi aramalıyız çabuk olmalıyız gibi bir tepki verdi, ve bundan önce her oyunda bunu ben söylüyordum. Demekki bilinçaltında olumlu bir gelişme oldu ve bu rakamları ezberledi.” Siz de aynı bu şekilde eğitebilirsiniz.

ilk-yardım

Eğitimde aldığımız minik dipnotları listelersek;

-Eğitimde ilk yardıma ihtiyacı olan birine yapılması gereken ilk hamle omzundan sıkıca tutup hafifçe sarsarak iyi olup olmadığına bakılmasıdır. Cevap yoksa baş-çene pozisyonu kontrol edilip, kalp masajına başlanılmalıdır. Baş-Çene Pozisyonu için : http://www.youtube.com/watch?v=1XAShwwsVmg 

-Aslında donma anında ısınmak için ellerimizi ovuşturmanın hiçbir işe yaramaz, sadece ılık içecekler içerek ve ılık bir ortamda durarak ısınmaya başlayabiliriz.

– Eğer 3. Derece değil ise sıcaktan yanan bir yerin 15 dakika boyunca suyun altında tutulup, temiz bir streç ile yada plastik bir torba ile sarılması gerekir. Kıyafeti çıkartmakla uğraşmayın yanık bölgenin üstünü örtebilmek için kıyafeti kesin. Eğer 2 ve 3. Derece ise hiçbir şey yapmadan temiz bir bezle kapatılarak 112’yi aramak yada en yakın hastaneye gitmek durumdayız. Tabii bu gibi durumlarda tavsiye edilen ve en yakındaki yanık merkezlerine gidilmesi Acil müdahale için çok daha iyi olur.

Tıkanma gibi durumlarda sert öksürükten faydalanarak bunu atlatabiliriz. Kesinlikle sırta vurma gibi bir hareket yapmamalıyız. Bugüne kadar yaptığımız sırta vurma hareketi doğru bir hareket değilmiş. Bebek tıkandığında hemen bebeği döndürün. Sırtına yukarı doğru hızlıca ve sertçe vurun ya da bebeği sırtüstü yatırıp 5 kere bası yapın. Uygulama videosu için bu linkten faydalanabilirsiniz. http://www.youtube.com/watch?v=yg15tNN4Dys

– Eğer ilk yardım gereken bir durumda evde yalnızsanız ilk yardım yapabilir, ardından 112’yi arayabilirsiniz ama yalnız değilseniz iş bölümü yaparak yardım istemeli ve hemen 112’yi aramalısınız. 112’yi aramadan önce 0-1 yaş arası çocuklarda iki meme ucunun tam ortasına iki parmağınızı yerleştirin ve 2 kez ağızdan hava üfleyin ve bu hareketi 30 kez devam ettirin. Bunu 5 tur yaptıktan sonra sonuç alamazsanız hemen 112 arayın.

-Eğer çocuğunuz deterjan ilaç ve yapışkan gibi herhangi bir kimyasal içerse, bu gibi durumlarda etrafına bakarak ne kadar içtiğini, ne durumda olduğuna bakılmalı ve bilincinin açık olmadığını kontrol edilmelidir. İçilen madde hakkında bulduğunuz bir kutu, bir içerik, bir prospektüs yada herhangi bir detayı mutlaka doktora bildirmelisiniz. Yapılacak müdahale için bu detaylar çok önemli olacaktır. Eğitime katılan Central Hospital acil hemşiresi Deniz Hanım kendilerinin bu konuda çok sıkıntı yaşadığını, panik yapan anne ve babanın bu detaylara dikkat etmediğini söyledi.

Eğitimin amacı bilinçli bir birey olmayı öğretmekti, asıl amacı ise 112’yi aramaya teşvik etmekti. Unutmayın ki 112 Acil ’i aramanız hastane hastane gezmenizden, hangi durumlarda ne gibi bir birime gideceğinizi bilmeyip yanlış kararlar vermenizden, panik yapıp hastayı bekletmenizden çok daha faydalı bir karar olacaktır.112 acili ararken detay vermeye dikkat ediniz ilkyardım için ekibin hazırlanmasına yardımcı olursunuz.

Eğitim notlarından bir yazı hazırlayan editormommy’nin yazısını da inceleyebilirsiniz: http://editormommy.wordpress.com/2014/01/14/ilkyardimi-ne-kadar-biliyorsunuz/

Tüten Yolukar İletişim

Blog: http://evcilikhayati.blogspot.com.tr/

İnstagram: http://instagram.com/tuten

Twitter: http://twitter.com/Tutenn

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top