Röportajlar

İnternet Anneleri Röportajı:

İnternet Anneleri Röportajı

 İnternet Anneleri Röportajı

 – Kendinizden bahsedebilir misiniz? Kimdir Ceyda?

Merhaba, ismim Ceyda Keçeli, 1985 Kadıköy, İstanbul doğumluyum. 1996 yılında girdiğim Kadıköy Anadolu Lisesi’nden 2004 yılında mezun oldum. Ardından Marmara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimime başladım, Erasmus ile bir dönem Stockholm Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi bölümünde okudum ve son olarak da City University London’da Medya ve İletişim yüksek lisansımı tamamladım.

Üç senedir profesyonel olarak girişimcilik üzerine çalışıyorum. Aynı zamanda Özyeğin Üniversitesi’nde Girişimcilik yüksek lisansı yapıyorum.

– Kayıp Köpek fikri nasıl ortaya çıktı?

Köpeğimiz Gofret Haziran 2013’de kaybolduğunda, kendimizi ailece çok çaresiz hissettik. Arabaya atlayıp sokak sokak aradık, ilanlar yapıştırdık ama Gofret’ten bir haber alamadık. Kayboluşunun üçüncü günü yan evimizden gelen ağlama seslerini duyan annem, Gofret’in boş evde kilitli kaldığını fark ederek onu kurtardı. Yaşadığımız bu olaydan sonra kayıp köpekleri bulabilmek için neler yapabilirim diye düşünmeye başladım. Neredeyse herkesin telefonunda yüklü olan ve anlık duygu ve düşüncelerimizi ifade ettiğimiz Twitter’da @kayipkopek hesabını açtım ve kayıp ilanlarını retweet ederek yayınlamaya başladım.

Hesap belli bir tanınırlığa ulaştıktan sonra kayıp köpek ilanları direkt @kayipkopek hesabına gelmeye başladı. Ardından, takipçiler sokakta gördükleri sahipsiz köpekleri de @kayipkopek ‘e iletmeye başladılar. Kayıp sahiplerinin telaş ve üzüntüyle yayınladığı ilanları standart bir format haline getirerek yayınlamaya başladım.

Bugün @kayipkopek Twitter hesabının 6000’in üzerinde takipçisi var, takip eden, ilanları paylaşan duyarlı insanlar sayesinde kayıp köpekler sahiplerine çok daha hızlı bir şekilde kavuşuyorlar. Twitter’ın ardından Kayıp Köpek’in Facebook ve Instagram hesaplarını da açtım ve bu mecralardan da aktif bir şekilde kayıp ilanlarını yayınlamaya başladım. Sizin aracılığınızla @kayipkopek ‘e bugüne kadar destek vermiş tüm takipçilere teşekkür etmek istiyorum!

Kayıp köpek’i henüz takip etmemiş herkes şu adreslerden Kayıp Köpek’e ulaşabilir:

www.twitter.com/kayipkopek

www.facebook.com/kayipkopek

www.kayipkopek.org

instagram/kayipkopek

– Köpek sevgin küçüklükten mi geliyor? Ailende var mıydı sen küçükken?

Hayvan sevgim küçüklükten geliyor.

Ben ilkokuldayken, dört yıl bizimle yaşayan Gizmo isminde bir japon balığımız vardı, ölümü beni gerçekten çok üzmüştü. Amcamlarınsa evlerinde hep köpekleri olmuştu, onların sayesinde Golden Retriever Papik, Kurt köpeği Casper ve Cocker Blondie ile beraber büyüdüm. Ama en büyük hayranlığım her zaman Border Collie’miz Gofret’edir.

– Köpekleri bulmak için nasıl bir yol izleniyor, hangi bilgilerin paylaşılıyor?

Köpeği kaybolan kişiler @kayipkopek ‘i biliyor ve takip ediyorlarsa mutlaka bana bildiriyorlar. Bunun dışında @kayipkopek takipçileri gördükleri tüm kayıp ilanlarını yayınlamam için mutlaka benimle paylaşıyorlar. Kayıp sahiplerinin telaş ve üzüntüyle yazdıkları ilanlardaki eksik bilgileri düzenleyip ilanları yayınlıyorum.

– Köpeklerin kayboluş nedenleri neler? Sizce alınabilecek önlemler var mı? Ve ilk yapılması gereken nedir köpeğimiz kaydolduğunda?

Kayıp köpek’e gelen ilanlara dayanarak verebilirim bu sorunuzun cevabını; Kayıpların en büyük sebebi köpeklerin tasmasız dolaştırılmaları, “Köpeğim kaçmaz, çağırdığımda geri gelir” gibi düşünülebiliyor fakat ne yazık ki sonuç her zaman umulduğu gibi olmuyor. Köpeklerin sahiplerinden ayrılmalarının bir diğer sebebi ise çalınmaları, son zamanlarda evlere giren hırsızların evdeki yavru köpekleri çalıp kaçtıkları ile ilgili çok fazla sayıda ilan alıyorum.

Köpeği kaybolan kişilere ilk önerim serinkanlı davranmaya çalışmaları.

Twitter/facebook gibi mecralarda köpeğin net seçilebildiği bir fotoğrafı ile köpeğin kaybolduğu bilgisini @kayipkopek gibi gruplarla paylaşarak daha geniş kitlelere seslerini duyurmaları. İnternetten duyurduktan sonra, köpeğin kaybolduğu çevreye ilan asmaları, çevredeki veterinerlere, petshop’lara, çevre esnafına, belediyeye, muhtara ve tabii ki bölgedeki barınaklara da mutlaka haber vermeleri de gerekiyor.

– Sadece köpekler mi bulunuyor diğer ev hayvanlarının bulunmasına da destek oluyor musunuz?

Sadece köpekler değil özellikle bu dönemde kediler de yoğun bir şekilde kayboluyor. Kayıp tüm dostlarımızın ilanlarını yayınlıyoruz.

– Anne misiniz? Hangi sosyal mecraları kullanıyorsunuz?

Anne değilim. Sıkı bir Twitter kullanıcısıyım. Kayıp Köpek Facebook sayfasıyla beraber Facebook’ta da aktif bir şekilde yer almaya başladım, Kayıp Köpek aynı zamanda Instagram’da var. Bu üç mecrayı da Kayıp Köpek ile birlikte daha yakından tanımaya ve aktif kullanmaya başladım.

– interneti kişisel olarak en çok hangi alanlarda kullaniyorsunuz? (Kayip kopek disinda?)

İnterneti yemek sipariş etmek/alışveriş yapmak/arkadaşlarla konuşmak gibi her türlü konu için kullanıyorum. İnternet hayatımın olmazsa olmazı!

-İnternetten alışveriş yapar mısınız? Hangi siteleri tavsiye edersiniz?

Internetten alışveriş yapıyorum, bugüne kadar internetten aldığım en ilginç şey gece elbisesiydi, Markafoni’den almıştım Bunun dışında çok sıkı bir Yemeksepeti kullanıcısıyım!

– Kayıp kopek ile ilgili en özel anınız nedir?

Kayıp köpeklerin bulunduğuna dair gelen haberlerin hepsi benim için çok özel! Kayıpların bulunmasının yanı sıra sahipsizlerin de yeni yuvalarına gittiğini görmek beni çok mutlu ediyor!

– En kısa sürede bulunan köpeğin anısını paylaşmak ister misiniz?

Bilgisi ulaşan son güzel haberi sizlerle paylaşayım.

Altı gün önce kayıp ilanını paylaştığım Carlo, ilan yayınlandıktan bir gün sonra bulundu. Bulunuş hikayesi ise benim için büyük bir mutluluk kaynağı. Carlo’yu sokakta sahipsiz bulan bir kişi sahiplenmek için veterinere götürüyor ve Twitter’da @kayipkopek ‘te Carlo’nun kayip ilanını görmüş olan veteriner, ilandaki telefon numarasını arıyor ve Carlo sahibi ile kavuşuyor!

– #internetanneleri ne ne tavsiye edersiniz? Paylaşmak istediğin deneyimlerin olabilir mi?

Her annenin evine bir kedi ya da köpek alma imkanı olmasa bile çocukların hayvanlarla zaman geçirebileceği fırsatlar yaratmalarını tavsiye ederim. Bu hem annelere hem de çocuklara çok iyi gelecektir. Bunun dışında aileler barınakları ziyaret edebilir, sevgiye muhtaç hayvanlar ile çocuklarını buluşturabilirler.

– Ev hayvanı edinmiş kişilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Eve bir canı almadan önce ailenin tüm fertlerinin onu eşit derecede istediğinden emin olmak gerekiyor, bu ailece çıkılan uzun bir yolculuk, hastalıkta sağlıkta yanında olmanız gereken bir aile ferdi gibi düşünmelisiniz.

– Yeni projeleriniz var mı?

Kayıp Köpek için her şey aslında yeni başlıyor, yeni projelere girmektense Kayıp Köpek’i büyütmek için çalışmalarım devam edecek.

– İstda en çok sevdiğiniz semt, cafe, restorant, mekan?

Kadıköy’de doğmuş, Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okumuş birisi olarak İstanbul’da, hatta tüm dünyada en sevdiğim yer Kadıköy. Kadıköy’de en sevdiğim mekanlar Moda’daki Ali Usta, Moda Aile Çay Bahçesi, Beyaz Fırın, Baylan ve Mercan.

-En sevdiğin film kitap yazar muzik grubu veya şarkıcı?

En sevdiğim film “Chasing Amy”.

En sevdiğim müzik türü “R&B”.

En sevdiğim kitap “Sen Olsaydın Yapmazdın Biliyorum”.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top