Anne Olmak

İpek Uğur Tuna Kimdir?

1979′ da Antalya’da doğdum. Bilkent Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümünden mezunum. 2002 yılında Milano Domus Academy’de hep istediğim bölümde (moda tasarım) yüksek lisansı yaptım. 2 senelik Milano maceramdan sonra diplomamla Türkiye’ye döndüm. İstanbul’da birkaç asistanlık deneyimimden sonra da beni mutlu eden kendi şehrime geri dönüş yaptım. Şu an aktif olarak bir özel okulda ingilizce öğretmenliği yapıyorum 10. yılım. “Hayat”diyelim. Antalyalıyım, çok çocuklu bir aile olarak Antalya’da yaşıyoruz.

Anne olmak nasıl bir duygu? Hayatında anne olduktan sonra neler değişti?

Anne olmak tarifsiz, karşılıksız bir sevgi. Annelerimizin “anne olunca anlarsın” sözünün ta kendisi.
Hayat çocuklar olunca değişti. Evet yorucu ama yaptığım her şey; okuduğum kitap, izlediğim film, yazdığım yazılar, kurduğum arkadaşlıklar, çocuklara, annelere, babalara bakışım hepsi anlam kazandı. Anne olmak tamamen yüzüne, hayatına yansıyan bir dokunuşmuş meğer. Çocuklar 4 yaşında ve ben onları bu seneye kadar bir kere bile bırakıp tatile gitmedim, gidemedim, bundan şikayet etmiyorum tam tersine dolu dolu, onların tatlarını çıkararak geçiriyorum zamanımı. Onlarla tatil yapıyorum. Bundan mutlu oluyorum. Tabiki de bir kahve, spor molası veriyorum, onlar okuldayken ama. Daha bu sene yeni yeni yapmaya başladım diyebilirim.

 

ikizlerimveben.com sayfasında paylaşımların kaynağı nedir?

Blog işinden pek anlamıyordum, çok da kafamı yormuyordum açıkçası, ta ki geçen sene www.internetanneleri.com‘un kurucusu sevgili Nihan’ın sayesinde internetanneleri’nde yazmaya başlayana kadar. Yazacak o kadar çok şeyim olduğunu fark ettim ki özellikle Antalya ve ikizli hayatım hakkında sonra da kendi bloğumu kurmaya karar verdim. Annelerin paylaşarak çoğu bilgiyi ögrendiğini gördüm. Tüp bebek tedavisiyle kavuştuğum ikizlerle benim, koşuşturmalı hayatımızı, 4 senelik ikiz anneliği tecrübelerimle birleştirip bloğumda içimden geldiği gibi diğer annelerle paylaşıyorum. Her gün yeni bir tecrübe, yeni bir bilgi ekleniyor bu hareketli ve renkli dünyamıza, bunları da yeni anneler ve anne adaylarına aktarıyorum.

İkiz annesi olmak nasıl bir şey?

Sabah kalkınca, işten eve gelince, akşam yatarken, yemek yerken, doğum günlerinde, özel anların her birinde çifter çifter yaşanan mutluluk demek.

İkiz annesi olmak gerçekten çok özel bir duygu. Biz bir bebek için 3 sene beklemişken, bir anda aynı anda 2 bebeğe sahip olan şanslı anne babalardanız. Ben bakıcısız bir ikiz annesiyim, 2 yaşına kadar evde benle birliktelerdi daha sonra kreşe başladılar. Bebeklik döneminin en zor dönem olduğunu düşünüyorum. Tek çocuklu bir annenin daha ilk çocuğunu kucağına aldığında başlayan heyecanını düşünün; ağlıyor niye, epeydir uyuyor niye, 2 gündür kaka yapmadı niye, ateşi çıktı niye, ağlarken katıldı niye gibi daha bir çok cevabını bilmediğin sorularla yaşadığın endişenin iki katıdır ikiz annesinin yaşadığı da. Her hallerinin tatlarını çıkartmaya çalışıyoruz. İkiz ebeveyni olmanın avantajlarını yeni görmeye başladık. Şu an onların beraber oyun oynamalarını izlerken bile bu kadar eğleniyorsak biraz daha büyüdüklerinde neler hissedeceğimizi merak ediyorum. Çok şükür çok çocuklu bir aileyiz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top